Prijedlog i savjet za laptop

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Oct 28, 2015.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

  2. Vedo

    Vedo Moderator

    A sad vidim da je pravi belaj zamjeniti HDD. Gubi li se garancija ako skinem komplet donji dio laptopa (iz jednog je komada, 8 sarafa ga drzi, 2 od tih 8 sarafa su sakrivena ispod gumenih nogica, pa bi ocito morao njih zguliti prvo) da bi ubacio SSD?
     
  3. black

    black Komšija

    U normalnom svijetu smijes RAM i disk zamjeniti ali znas da je kod nas sve naopako. Samo gledaju kako da ti poniste garanciju.
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    Odnesi u ovlasteni servis i nek ti zamjene to je najpostenije
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    E budalastine..ma ja, odnijet cu ga u servis, valjda ga nece zadrzat 7 dana zbog promjene hdd-a..
     
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    @vedo

    ja sam zvao nekoliko radnji po sarajevu, u svakoj su mi rekli da laptop MORA ići u ovlašteni servis na zamjenu diska i da bi, koliko sam shvatio, morao od njih uzeti disk (dakle ne mogu svoj donijeti) i da se ne odbija cijena od običnog hdd-a prilikom zamjene.

    gledao sam i ja ponudu u domodu, imaju fin izbor, čak sam takav sličan HP gledao, ali žena neće laptop sa samo 12 mjeseci garancije, mininalno dvije godine hoće.
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Koji su to cigani, samo da bi sebi uzeli originalni disk iz laptopa i uzeli što više para za ssd koji u radnjama košta 30% više nego u maloprodaji..
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa ne bih bas rekao da je tako. Moj kolega je uzimao na ovaj fol, trazio je da mu odmah umjesto hdd postave ssd, jos je doplatio za kuciste i dobio je externi hdd i laptop sa ssd i vazecom garancijom. Samu zamjenu mu nisu naplatili tako da nisu bas svi cigani.

    Zaboravio sam kako se zove radnja, cini mi se da dilaju Lenovo, a iz Sarajeva su.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma ja bi uzeo ssd na piku (nov), moram se nakanit otici do servisa
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ovo je u varijanti da kupiš laptop sa već odrađenom zamjenom... sad možda bi moglo i sa mojim tj. njenim SSDom ako bi prvo kupili laptop, pa ga naknadno onda nosili u servis, ali ženi treba gotov laptop sa svim spremnim za rad. i njoj bi ostao onda taj obični HDD, ne bi ga sebi uzeli oni, a pritom isto ne bi umanjili cijenu za vrijednost HDDa u doplati za SDD. ukratko, platila bi oba diska, jedan bi joj bezveze stajao u ladici (pošto joj treba dvd).

    ali bilo je i drugih ponuda, tipa da radnja u svom servisu, dakle mimo zvaničnog, otvori laptop i zamijeni disk, što opet onako rizično ako bi nekad završio u servisu, pitali bi ko je to otvarao i mijenjao i mogli bi poništiti garanciju.

    elem, komplikacija...
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Jos jedna mana ovog HPa, takvog je materijala kuciste da kad god ga dohvatis ostanu tragovi kao da si ga dirao burek-masnim rukama.
     
  12. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    evo jedno tehničko pitanje :) - instaliran je svjež win 7, u device manageru pokazuje mislim 7 žutih stavki za instaliranje drajvera. na sajtu proizvođača preko service tag koda nudi nešto više od 15 drajvera za instalaciju. eh sad je pitanje - treba li instalirati svih 15tak ili samo ove koje ne prepoznaje device manager?

    razlog zašto pitam je sljedeći - probao sam da instaliram sve koje je proizvođač ponudio preko service tag koda, međutim nekoliko drajvera, sad ne znam koliko bitnih, ne može da instalira dok se ne instalira neki windows update KB......., druge ne može dok se ne instalira .net framework 4.5, a neke krene da instalira i onda prikaže error da nije nešto moglo biti instalirano.

    jbg, mrzim laptope i sređivanje istih, radije bih dnevno digao 10 desktop sistema, nego jedan laptop.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Osim ako nije original u pitanju, trebao si staviti Win10 jer ima gotovo sve potrebne drivere (plus .net framework). I što nema, uredno skine Windows Update.
     
  14. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    plan mi je staviti windows 10, ali imam licencu za windows 7, pa sam mislio preko preko ažuriranja poslije staviti windows 10, da ne stavljam pirat jbg. zato pitam šta da radim dok je na sedmici?

    dosad sam nekoliko laptopa sređivao i skoro svaki mi je na nos izašao zbog njihovih je***h drajvera. :)


    EDIT: mislim da ću ipak uraditi to @neo, ne mogu se peglati više oko jednog laptopa. stavit ću windows 10 sa kms aktivacijom i nek' fura tako.
     
  15. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nemas potrebe, instaliraj win7, osposobi drivere za mrezu i isforsiraj upgrade na WIN10.

    Procedura za forsirani upgrade na win10:

    Otvori sljedeci folder: C:windows/softwaredistribution/download - i pobrisi sve iz ovog foldera download

    pokreci cmd kao administrator i kucaj sljedecu komandu: wuauclt.exe /updatenow ali nemoj jos pritiskati enter

    otidji na windows update i pokreni check for update

    vrati se na cmd i pozovi gore ukucanu komandu i trebalo bi da pokrene preuzimanje win10 upgrade oko 2.5 Gb

    Kad se sve zavrsi uradi rest iz recovery opcije i imaces cist win 10.

    Ovo funkcionise ako ti je WIN7 uredno aktiviran, i ako ti slucajno u bilo kojem koraku zatrazi key da uneses samo preskoci
     
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nije loša ni ta ideja @hamo ;)

    hvala!
     
  17. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    desetka spas za laptope, da sam barem odmah išao na tu soluciju, bez problema je sve prošlo, milina.

    ko god bude radio sebi ili drugome laptop, pravac na desetku ;)
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    desetka je super jer ne trazi nikakvu intervenciju prilikom instalacije...pokrenes instalaciju i do kraja ne moras ni biti blizu racunara
    ja neku noc radio upgrade sa win 10 na najnoviji update "trashhold2" i pokrenuo upgrade sa .iso win 10 ,otisao na sijelo,vratio se kroz 5 sati...stoji login prozor i sve zavrseno :D
    plus imaju svi moguci drajveri,ne treba nista instalirati a kod mene racunar star 6 godina
     
  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    eh sad, opet pitanje za laptop, ovog puta druga osoba (starija) kojoj treba samo za internet, mailove i skype. jeli dovoljan ovaj:

    Code:
    LENOVO IdeaPad 100 (80MJ006SSC) + Torba
    
    OS: Free DOS CPU: Intel Celeron N2840, 2.16 GHz (Burst do 2.58GHz, 1 MB, 2 Core) Display: 15.6" HD LED (1366 x 768) RAM: 4 GB, HDD: 500 GB VGA: Intel HD Graphics Optika: DA Mreža: 1x Ethernet, Wi-Fi 802.11b/g/n i Bluetooth Ostalo: USB 3.0, USB 2.0, HDMI, Webcam, Čitač memorijskih kartica Garancija: 24 mjeseca
    ili ipak treba nešto jače? (naravno desetku bih stavio i na ovaj, eventualno po želji i osmicu)
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sto se tiče konfe ok je, opet iz mog ličnog iskustva zadnjih 5 Lenova koje sam popravljao su imali ili rasklimale ili slomljene hindgeve ( prave ih po mom mišljenju od premekane i pre tanke aluminijske legure).

    Ako ganjas cijenu asusi su jeftiniji a po meni kvalitetniji.