Privatni biznis

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bumbe, May 6, 2013.

  1. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Pozdrav raja,otvorio sam ovu temu s ciljem da se sto vise informisem i porazgovaram sa svima vama koji ste raspolozeni za razgovor naravno.Naime,trenutno sam nastanjen u Zepcu radi nekih proteklih desavanja kod kuce.

    Razmisljam o pokretanju vlastitog biznisa,radi se o štampariji (graficki dizajn,printanje,montiranje itd.) Posto inac evolim da crtam i radim takve stvari (plakaet,vizit kartice i sav ostali posao oko grafike).Interesuje me je li postoji negdje praksa,usavrsavanje oko tog rada,rada sa masinama,montiranja itd.Mislim da me razumijete.

    Zanimaju me isto tako pocetni troskovi.Istrazivao sam po internetu cijene plotera i rezaca,otprilike se cijenu krecu oko 5,000 KM za polovne masine.Super bi bilo ako neko vise zna o ovome da porazgovaram s njim.Imam vlastiti prostor za kancelariju i sobu za masine tako da sam tu oslobodjen troskove i placanja kirije.Mislim da sam temu postavi ou pogresnu sekciju pa bih molio mod-a da je premjesti ukoliko je to potrebno.Hvala vam puno.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pokretanje privatnog malog ili srednjeg biznisa u BiH bez adekvatnog plana nije pametno, posebno u segmentu skupih tehnologija, potrosnog materijala i opreme.

    Savjetujem :
    - redovne poslovne aktivnosti,
    - dodatne, povremene aktivnosti.

    Redovne aktivnosti mogu biti npr kopiranje za ucenike srednje skole ili fakultet, katalog za neki market, dok dodatne mogu biti stampanje politickih izbornih plakata.

    Pameta izbor je knjizara, knjige za malu raju i prateca oprema.
    Posaljem ti na P.P. predlog koga da pozoves na kafu, savjet i poslovni dogovor.
     
  3. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Razmisljao sam o sklapanju stamparije i knjizare,mada mi to djeluje kao dodatni trosak jer se redovno mora nabavljati roba za knjizaru,mozda je korisnije otvoriti samo kopirnicu u sklopu svega,za stampanje knjiga i skripti.Najvise me interesuje mjesecni troskovi,naravno za pcoetak samo otprilike koliko kosta nabavka papira,boje,servisa opreme (lokacija servisera ? ) Imam mali milion pitanja,hehe ali eto,ozbiljno razmisljam o pokretanju ovog u skorije vrijeme.Prvenstveno sto smatram da na podrucju kantona nema kvalitetne stamparije u vidu full usluge (crtanja,printanja,montiranja).
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    ako otvoris obrt onda to zavrsis jako brzo, u Opstini, troskovi su minimalni. mana - mozes poslovat samo na podrucju svog kantona. startni kapital ti ne treba.

    ako zelis da poslujes sirom BiH a i sa inostranstvom onda moras ici na d.o.o. pocetni kapital je minimalno 2.000KM (te 2 hiljade mozes koristiti za poslovanje firme) + oko 450 KM notar + oko 400 sudske takse. kod notara zavrsis za dan, onda otvaras privremeni racun na koji stavljas minimalno 2.000 KM, pa onda cekas da sud svoje zavrsi. Pa onda pravi racun firme, pa pecat, pa ID broj itd.itd. uglavnom, ima tu zafrkancije.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Odi na Biro za zaposljavanje radi finansiranja pokretanja malog biznisa i finansiranja zaposljavanja radnika.

    Znaci 2x pare :wink:

    Cak, ako zaposlis invalidno lice imas neke povlastice :wink:
     
  6. Bumbe

    Bumbe Aktivista


    U sustini ti tzv. sudski troskovi su mi manji problem jer realno nisu toliko veliki !? Recimo,ja mogu poceti na podrucju kantona i ne moram placati notara i taj ostatak ? Jel mi dozvoljena reklma firme ili ? Uopste,jel se to onda vodi kao firma ili kao ?
     
  7. Bumbe

    Bumbe Aktivista


    Odlicno,a interesuje me od cega zavisi kategorisanja posla (mal ibiznis,veliki) od broj radnika , prihoda ili ?
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    jedno pitanje ?
    da li si ispitao potrebu kopirnice /graficke radnje na tom podrucju gdje si trenutno nastanjen ?
    ima li u blizini skola ,da li ces imati svakodnevnog posla ili samo povremeno ?
    mozda bi ti bolja opcija bila da jedan mjesec probas raditi sa nekim ko je vec u tom poslu,da vidis kako on radi montazu ,vidim da si rekao da znas raditi pripremu

    probaj naci tu negdje u blizini nekoga i pitaj ga da radis sa njim mjesec dana (naglasi da ne trazis da ti placa) i da se malo naucis,jer praksa je praksa a sve ostalo je supljarenje,u svakom poslu ;)
    sretno sa poslom
    btw. moj drug se bavi time ,radi sve oko grafickog dizajna,uskoro i zavrsava taj fax i mogu ti reci da nije neka para u tome,20,30,40 KM za pripremu a jedino se zaradi ako se naleti na vecu narudzbu i da se to sve i ostampa,sito stampa isto mala zarada
     
  9. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Ovakav tip biznisa nema skoro na kantonu,jedino u Zenici sto ima a ona je ipak udaljena nekih 40km od Zepca,Maglaja,Zavidovica,Tesnja,Jelaha,Teslica.Postoji vise skola,naime u Zepcu je "sve blizu" jer je manji grad i sve je zbijeno.

    Slazem se s tobom da je praksa najbitnija te se iskreno nadma da cu naci negdje da se usavrsim te naucim raditi sve sto treba.Odmah bi kupio 2 masine odnosno plotere,rezace.Radio bih i brandiranje automobila,kombija,autobusa jer na ovom prostoru najvise egzistiraju privatnici koji su ujedno i najbolja klijentela.
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator


    To nije aktuelno vise. Ta sredstva je biro dobijao od neke medjunarodne finansijske organizacije. Prije godinu dana, ko sam sebe skine sa biroa dobijao je 11.000 KM. Pa su spustili na 2.200 KM. To je trebalo vaziti nekad do juna, ali se obustavili, strangeri javili da nema vise para i da obustave i sam prijem zahtijeva. Teta sa biroa kaze da MOZDA bude opet tih 2.200 nekad od septembra, ali nije sigura.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    http://www.serda.ba/
    SERDA – obuhvata Sarajevsku makroregiju
    REZ – obuhvata ekonomsku regiju Centralna BiH
     
  12. pac

    pac Komšija

    Iz licnog iskustva mogu ti reci da ni 10.000km ti nemoze biti ako hoces ista kvalitetno da radis a ovo ti je pocetna cijena polovnog solventnog plotera oko 1,20m sirine. A gdje je tu digitalni color printer, cutter, minimalno dva kompa, majstor kojeg ces placati da ti pokaze kako se bilo sta montira, alat koji trebas kupiti, kombi/caddy ako su vece stvari u pitanju. A gdje ti je jos materijal na koji mislis ista raditi...

    Moje misljenje ako nemas 30.000 - 40.000km u steku tesko da ces uspjeti. Najgore je sto je konkurencija velika i sto svako obara cijenu samo da dobije posao.
     
  13. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ja htjedoh samo da se nadovezem za ovo, tj da pitam pa vidih od Vede fin odgovor. Sto se tice ovog prvog, poslovanja na podrucju kantona, da li i tu onda bude sve "uredno", u smislu da ako se nesto odradi za neko pravno lice da mu se moze dostavit racun, PDV i sve te ostale sitnice kao "prava firma"?
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    da, sve je to uredno i legalno. ovisno od djelatnosti koju navedes, mozda te natjeraju da zaposlis dipl. arhitektu npr (ako projektujes zgrade npr., da ne bi pala zgrada za godinu xD), tako da par djelatnosti ima te neke uslove, dok druge nemaju. btw, PDV obveznik postajes tek kada prebacis 50.000KM za jednu godinu. nakon tog ulaska u PDV sistem, da vrtis cenera mjesecno - duzan si platiti PDV.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa sto odmah pucate na ove visoke cifre,da covjek ima toliko para,zaposlio bi strucnjaka za posao,kupio auto,itd itd
    na ovom vremenu je svako ulaganje rizicno i treba misliti ako ne prodje posao,koliko ce se izgubiti

    i ja da pokrecem nesto sada,ne bi ulagao vise od 5 hiljada a on hoce da proba,da se okusa i ako ne prodje posao,opet nije toliko puno izgubio,prodati ce masine i vratiti ulozeno

    samo probaj naci nekoga da sa njim odradis mjesec dana pakticno i idi u posao,pusti ove sto spominju "biznis planove" oko obicnog obrta
     
  16. kvaju

    kvaju Komšija

    Da se ubacim ovdje samo, kolegica radi u gradevinskoj firmi, i sad imaju u planu otvarati labaratorij za kontrolu materijala, tj imaju ga odavno ali sada da ga registriraju, odakle da krene sa tom registracijom, samo mi recite gdje, nista vise mogu dobiti najvise informacija o tome.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nisam siguran, ali zato sugerisem da se raspita kako i sta moze raditi u okviru manje investicije.

    Postoji mogucnost da kao SZR ili samostalna zanatska radnja, a koja ima manji trosak za otvaranje firme, ne moze vrsiti distribuciju proizvoda, usluga-djelatnosti koje ce raditi, nego mora biti d.o.o. i tu se povecavaju troskovi registracije firme kao i obaveze...to je ono sto Vedo objasnjava...

    Nije samo trosak otvaranje firme problem, nego konkurencija.

    Ovo su sve d.o.o. firme i mislim da autor teme mora otvoriti d.o.o. firmu :
    viewtopic.php?f=6&t=29547&p=372602&hilit=printanje#p372602

    Porezna uprava, salter informacija u opstini je dobro mjesto za informisanje.

    Edit, jako dobar link:
    http://www.seo.ba/blog/biznis/otvorite- ... -sa-179km/
    google : Postupak registracije d.o.o. za Federaciju BiH
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  18. kvaju

    kvaju Komšija

    Hvala ljepo.

    Ps. Valjalo bi uvest thanks dugme na forum
     
  19. Bumbe

    Bumbe Aktivista


    Pa ja sam tako nekako i razmisljao da ce mi trebati pocetnog kapitala,s tim da ja razmisljam o zaposlenju jednog radnika odmah tj. najboljeg druga koji radi vec ali ipak nije prijavljen,te bih ga volio kod sebe.Dva kompa mi ne trebaju,odnosno treba mi 1 supe racunar na kojem cu raditi sve i rendati slike a drugi kojeg mogu uzeti jeftinije samo onako usputno za sekundarne radnje. !?

    Spreman sam uloziti vecu cifru ako bas moram,radije bih pokusao sa manjim ualganjem od ne znam,10-15.000 KM da vidim kako ide posao,naravno,s povecanjem posla bih kupio nove ili kvalitetnije plotere i sve ostalo.Zato sam i postavio temu ovdje,jer mi je stvarni potrebna pomoc i svaka informacija.
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    pa ako ce taj lab biti dio vec postojece firme, onda samo treba registrovati dodatnu djelatnost (ako ta djelatnost nije vec navedena kod osnivanja te prvobitne firme), placa se nesto sitno. A ako hoce da to bude zasebna firma (d.o.o.), onda prvo termin kod notara i tamo doneses "odluku o osnivanju d.o.o." & platis oko 450 KM. Onda notar papire salje na sud, ti u banku polazes osnivacki kapital i ostalo ce te uputiti kako i sta.