Problem[Big one]

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by tux_, Mar 9, 2007.

  1. tux_

    tux_ Aktivista

    Unaprijed se izvinjavam ako je tema na pogresnom mjestu,naime ni sam nisam siguran sta mi je sa PC-om pa tako ni gdje da postavim temu :).Posto nisam nikad sa hardverom bio na "ti" nadam se da ce mi neko od vas moci bar malo pomoci.Problem je sljedeci:Negdje prije 10-ak dana se javio problem.Iz meni ne razumljivih razloga PC je poceo da "ledi".Kad kazem ledi mislim da jednostavno niti mis niti tastatura nisu radili i morao sam raditi hard reboot.Posto se ovo sve desavalo na Linux OS-u kontam da je "kernel issue" te ga prekompajliram ali problem ostao.Cak se i ucestio( svakih 20-30 min. uptime problem se pojavi).Sljedeci logican korak mi je bio instalirati Windows i pogledati sta se tamo desava.Kad ista stvar..ustvari ni slicna ali problem ostao.Na Windowsu sve radi isto tako 20-30 min (nekad manje,nekad vise) te se racunar jednostavno restartuje.Restart se zna desiti kad npr kliknem na link na web-u ili npr otvorim novi tab u firefoxu.. znaci kad se desi bilo kakvo "opterecenje".Ono sto mi je bilo logicno je ili da je disk ili da je memorija u pitanju.Posto imam dva diska,iskopcam onaj drugi na kojem nije sistem.. problem isti.Iskopcam oba,stavim Ubuntu live CD i ono sto me nije iznenadilo je da ga par puta uopste nije htio startati(zaglavi negdje na pola) a onda nakon par pokusaja nekako uspije.Sljedeci logican korak mi je bio memtest.Koristio sam onaj sto dodje upravo na Ubuntu live cd(memtest86+ tako pise).Za nekih 2 i 20 min nasao je oko 130 errora.Rekoh WOW RAM mi "riknuo".Ajde komp. imam vec vise od 2 god. bio je red da nesto crkne :).Odem juce,kupim nov RAM (twinmos 512 modul DDR400).Stavim ga,sve se cini OK da radi,instaliram cak i Ubuntu..Radilo nekih sat-sat i po bez problema.Kad cudo se desi.. opet isti problem :(.Linux=ledi,Windows=insain restart .Do hardvera je,ja jednostavno ne znam sta i gdje da gledam dalje niti sta mi je ciniti.I moram napomenuti da onaj memtest koji sam koristio za stari RAM nakon nekih 40-60 min je javio vise gresaka (ne nam tacno koliko) i na ovom novom RAM-u.Da li mi je ovaj prodao "bad" RAM ili je taj memtest u !#$%& ne znam..Skino bih ja ovaj sa hardwarebase ali nazalost jedan od simptoma je to kad hocu neru da instaliram,prilikom onog "extracta" javi vise gresaka te se instalacije ne moze nastaviti :(.Sta mi je ciniti,dobri ljudi?Svaka sugestija dobro dosla..
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kakvo napajanje imas?
    Sumnjiva je i maticna.
     
  3. tux_

    tux_ Aktivista

    Napajanje je MS industrial na 400W a ploca je P4S800.Nekako da je napajanje restartovao/gasio bi se non stop.. ili ne bi nikako mogao ni upaliti.Ovo je bas nakon 20-ak min se desi :(
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Temperature? Promjeni pastu, ocisti hladnjak.

    Ali mi mutno to za ram. Probaj ram na drugoj konfiguraciji ako imas kod koga.
     
  5. tux_

    tux_ Aktivista

    72 C pokazuje u BIOS-u :?.Ne znam je li to OK ili ne.Proc je P4 na 3.0GHz
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Uuuuuuuu, mnogo je kume, mnogo je. Znaci "pod teretom" ide na preko 80.
    Mislim da je to problem.
     
  7. tux_

    tux_ Aktivista

    Znaci moglo bi onda to biti razlog?Ne znam kako ide pod teretom ali predpostavljam preko 80 :).Skinuti pa ocisiti hladnjak?
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jasta. Promjeniti pastu.
    Kakav je hladnjak?
     
  9. tux_

    tux_ Aktivista

    Nemam pojma kakav je hladnjak :? a ni paste te nemam niti sam je ikad mjenjao..Bice da ce mi to morati uraditi neko hardverski pametniji :)
     
  10. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Meni je tako na starom kompu bilo, sve normala kad upalim komp udjem u nba ne prodje 2 minute zamrzne slika moram restart, sta cu kako cu reinstaliram windowse i sve super udjem u nba odigram 5-6 minuta restarta se komp i tako milion puta, tad sam bio popizdio, kontaj sta je, posto je bio jos pod garanciom odnesem u printeks kazu do igre ti je :? :? :? ja nabavim drugu isto tako kad nakraju se ispostavi da je do ploce... pa ti predlazem nakon ovog sto ti je dogfather predlozio za hladnjak da ako ne uspije probas plocu drugu. sretno ti :wink:
     
  11. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    1.otvori mashinu
    2.ocisti mashinu na prvoj benzinskoj kompresorom
    3.nabaci termalne paste (skines hladnjak ,obrises krpicom,namazes pastu,vratih hladnjak)
    4.ako ne pomogne nova ploca 100%
     
  12. tux_

    tux_ Aktivista

    Da li je moguce,s obzirom da memtest i na starom i novom ramu javlja errore,da ploca prouzrokuje to?
     
  13. vnm_

    vnm_ Komšija

    ako si uzeo nov RAM, i ako RAM radi u drugom racunaru kako treba, onda ti je to najvjerovatnija opcija...

    znaci ili je maticna jednostavno osjetljiva na taj RAM, ili je u defektu
     
  14. Emx

    Emx Aktivista

    I naravno negdje je podešen automatski restart u slučaju prekomjerne temperature...
     
  15. Looney

    Looney Komšija

    memtest mi do sada nije lagao, ali bih trebao da probash uraditi memtest memorije na drugom kompu. ako je mema ok onda je matichna 95% shebana ...
    naravno ochistiti sve coolere i fino ispuhati komp kompresorom je redovna mjesechna procedura :D
     
  16. tux_

    tux_ Aktivista

    Ok RAM odnesen kod druga i radi,i memtest ne javlja nista.Samo da budem 100% siguran (vec 99% jesam da je ploca) kad se memtest radi diskovi su iskljuceni,tj ne moze da ako je slucajno "bad disk" da to utice na memtest?

    Edit: ako moze ko da predlozi sta u rangu ove moje P4S800 :D,ne treba meni nista posebno,dva diska,combo i jedan modul ram-a imam.I koje su cjene.. :)
     
  17. Looney

    Looney Komšija

    diskovi nemaju veze sa memtest-om :p

    socket478 ploche su rijetke ovih dana ... uzmi onu koju nadjesh a da mozhe tvoj cpu :D
     
  18. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Mislim da je do previsokih temperatura. Sa Thunderbird-om sam imao iste probleme i popizdio sam nacisto. Nekoliko puta rastavljao i sastavljao komp, mijenjao komponente i nista. Promijenim cooler i nikad se vise nije restartovao. Poenta: mijenjaj cooler ili dodaj paste.
     
  19. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Odprilike koliko cesto se treba dodavati pasta??
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne treba se dodavati nego mijenjati. Vremenom gubi svoja svojstva.
    Opet ovisi od paste. Ove jeftine tipa titan silver i slicno svako par mjeseci.
    Arctic silver ne moras mijenjati godinu-dvije. Ali ono, tesko da ti prodje godina da ne izvadis hladnjak da ga ocistis ili nesto slicno.