Problem oko instaliranja WinXp

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Hells, Sep 22, 2009.

  1. Hells

    Hells Aktivista

    Zdravo ljudi,imam problem..imao sam 2 particije na disku..pa sam pomocu programa Easeus partion master,napravio od dvije jednu particiju..stim da je sve izbrisano sa obje particije...znaci sistema vise nema...

    Problem je u tome sto sada ne mogu instalirat WinXp...nece da boot-a sa cd-a...iako je u BIOS-u cd-rom na prvom mjestu za bootanje

    prvo izbaci opciju da sa ctrl+alt+b (MBA)...zatim kada nastavim izbaci na kraju poruku ''operating sistem not found'' sto je i tacno..

    mene zanima kako da boot-a sa cd-a...postojil' mogucnost da ukucam negdje komandu da boot-a i da zavrsim..

    poZZ
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    ocito ti onda nije bootabilan taj WinXp. Pisalo bi ti na startu "press any key to boot from this device"
     
  3. Hells

    Hells Aktivista

    winxp je onaj koji koristim vec 2 godine...i uvijek je bio bootabilan..tako da ne vjerujem da je to problem..
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Znaci ne pokaze ti se "Press any key..."? Pa ne moze bit do hdd-a, ako ti je bootabilan cd i ako je postavljeno da se boot-a sa njega. Ne skonta ja bas, kad ti se pojavi to "operating system not found"?

    Probaj sa drugim instalacijskim cd-om ili drugim cd-rom-om.
     
  5. Hells

    Hells Aktivista

    Probo' sam sa 2 druga bootabilna cd-a..

    Kada ga upalim..pojavi se post screen,zatim odmah ctrl+alt+B...ako to ne kucam,pojavi se : failed to boot from network..zatim se pojavi:eek:perating system not found...press any key to continue i zatim se nista ne desi..

    a ako kucam ctrl+alt+B..pojavi se (MBA) gdje imam par opcija,gdje ne znam sta treba...(iako sam sve izmijenjao,ali opet isto)..
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Izgleda da nisi postavio da ti boot-a sa cd-a. Pritisni F2 ili delete, sta vec trazi pa postavi u biosu redoslijed bootanja. Je li to Dell-ov komp?
     
  7. Hells

    Hells Aktivista

    moram opet napisat da sam sve uradio kako kaZes...ide prvo atapi cd-rom.pa ostalo..i opet isto..

    komp je siemens-ov sa Phoenix BIOS-om 4.06

    Ja vjerujem da je greska u tome sto ne znam postaviti ''managed PC boot agent'' (MBA) jer on mi daje neke opcije koje ne kontam..

    ..hvala ti druZe na trudu,jos kada bi skontali..
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Koje ti daje opcije? Ja mislim da treba bootat cd prije tog MBA, mozda grijesim. Jesi prije reinstalirao win na tom kompu?
     
  9. Hells

    Hells Aktivista

  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    jesi ti siguran da ti je cd rom ispravan? ne bi bilo loše da ga malo očistiš ili isprobaš sa dvd romom od nekog prijatelja.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Rekao sam ti da mora bootat prije tog MBA. Jer je ovo MBA valjda bootanje preko mreze sa servera.

    De slikaj gdje si postavio redoslijed bootanja.
     
  12. Hells

    Hells Aktivista

    vaZi prijatelju..odmah ujutro probam to...pa javim
     
  13. Hells

    Hells Aktivista

    Probo' sam drugi cd-rom.. i opet isto...

    ..pa sam izvadio mreznu karticu,i nema vise toga MBA...taj problem rijesen..

    Al sam sad skonto' da mi uopste ne prikazuje cd-rom na post screen-u,niti u BIOS-u ga nema na listi,gdje bi trebao biti...

    ..izgleda moram IDE kablo kupovat...ne bi bilo prvi put da je do njega...
     
  14. pac

    pac Komšija

    Prije nogo sto kupis drugi kabal, probaj samo cd rom prikopcati na taj kabal koji vec imas!
     
  15. Hells

    Hells Aktivista

    Imam IDE1,IDE2,IDE3,IDE4...spojio sam na IDE3 Cd-rom ,a na IDE 4 harddisk..znaci master mi je cd-rom,a slave harddisk i radi...a IDE kabal na 1,2..izgleda ne radi...

    hvala vam na pomoci...poZZZZ
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Pa ne znam onda sto si govorio da si stavio da prvo sa cd-a boot-a, a sad govoris nema ga nikako u biosu :D
     
  17. Hells

    Hells Aktivista

    U BIos-u postoji uvijek opcija da se stavi da boot-a sa ATAPI,...
    ..ali djaba kada nije prepoznalo nikakav cd-rom...:D
     
  18. senad_986

    senad_986 Komšija

    Da ne otvaram novu temu. Imam slican problem.
    Naime, drugu sam pokusao instalirati WinXP. U toku instalacije je javilo da fale neki fajlovi i da se ubaci drugi disk. OK, mislim, mozda se CD izgrebao, neka zavrsi instalaciju, pa cu s drugog diska instalirati, ali... Sada ne moze da boota sa CD-a.
    Nakon onoga "Press any key to boot from disc", napise "Boot Disk Failure".
    Prije ovog sam mnogo puta digao sistem sa tog CD WinXP i sve je radilo odlicno.
    Poredao sam u BIOS-u redoslijed za boot i stavio CD na prvo mjesto.
    Sad ne moze nikako ni u Win da udje jer nije te neke fajlove instalirao prvi put. Samo crno stoji nakon pozdravne poruke.
    Ne znam koja mu je ploca. Konfiguracija je prastara. Tamo iz 2001. cini mi se.
    Pomoc! Hvala!