Problem sa amd 2600x

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by nivla, Dec 16, 2022.

  1. nivla

    nivla Komšija

    da nema ko neki ryzen 5 druge generacije, na jednoj masini nema postaprobao i u drugoj ploci isti problem , cpu je ryzen 5 2600x
    ploca je b450m a pro max
    izmjenjao sam sve sto se moglo osim cpu-a

    dakle dvije razlicite vrste ddr4, originalno kingston 2x8gb, probao jos crucial balistix i neki samsung modul od 8 gb

    napojna je argus 720w, probao sam corsair 750 modularno i isto se ponasa

    gpu je 580 8gb stavio 5450 isto se desava
    ventilator na procesoru vrti
    meni smrdi da je cpu mrtav
    druga ploca je asus prime a320m-r i apsolutno su isti simptomi

    nije nista overclockirano nikad , masina koristena za sketchup+vray, autocad i ponekad lumion
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Obje ploce bi trebale podrzavati 2600x out of box, na toj A320M-R meni radi 2600 bez ikakvog BIOS update.
    Koji su RAM moduli, mozda ih nekim cudom ploca ne podrzava? Kod mene su DDR4-2133 2x8GB Corsair ValueSelect, izlistani su na stranici proizvodjaca, mada trebali bi skoro svi DDR4 biti podrzani.
    Da li se fanovi vrte na max brzini, to je obicno slucaj kad ne prodje POST, meni je tako bilo s B450M Mortar Max, fanovi se vrtili na max brzini, moras duze drzati power button da se ugasi, nema aktivnosti HDD.
    U svakom slucaju upucuje na CPU.
    Probaj izvaditi CMOS bateriju na 10s i vrati, startuj racunar prvi put, nece se nista prikazati na screenu, drzi power button ugasi i probaj opet, mozda proradi tako.
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    sve sam to vec uradio, jedino nisam probao drugi cpu a nikog nemam da mogu posudit, masina u potpisu radi 24h da ne mora tako izvadio bih cpu i probao
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Kad je prestao raditi? Šta je sa pinovima?

    Rijetkost je da CPU crkne.
     
  5. nivla

    nivla Komšija

    ma kako je sastavljena konf nije nista dirano, ovo je imtec davno sastavljao, nije uspjelo paljenje racunara i to je to
    kontam jos jedino stariji cpu da posudim pa probam ali moguce da je napojna sto je bil u konfiguraciji sve komponente sprzila

    svi pinovi su ok, evo probao i sa ryzen 5 3500 i dalje isti simptomi,
    moguce da bios na ovoj asus ploci ne podrzava ovaj “novi” cpu
     
    Last edited: Dec 17, 2022
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Bas na obje ploce isto i sa 3500? Mislim da za 3500 treba update BIOS-a, ako je neki stari na ploci, barem je tako za ovu Mortar Max.
    Evo za A320M-R 1600 ti treba 0206, za 2600 0212, za 3500 ti treba 4802
    https://www.asus.com/supportonly/prime a320m-r/helpdesk_cpu/

    Ta druga kako pise trebala bi raditi sa istim BIOS-om tj. 7C52v30.zip
    https://www.msi.com/Motherboard/B450M-A-PRO-MAX/support#cpu

    Meni se desilo slicno opisano s tom Mortar Max, napojna imala kratak spoj (OCZ ModXStream - izgleda da modularni kablovi nisu bili odgovarajuci, a jedan je i nedostajao) i pregorilo je nesto u njoj, cini mi se neko IC kolo. Medjutim, nekim cudom sve su komponente prezivjele, sad da li je ploca prije toga bila neispravna (krivo flashan BIOS) ili je napojna kriva za to ne bih znao, uglavnom je ustanovljeno da BIOS-a uopste nije bilo i da se ne bi mogao flashati preko USB bez CPU, nego se morao cip odlemiti i programirati rucno, sad mozda se slicno desilo i sa tom plocom.
     
  7. nivla

    nivla Komšija

    gpu +psu krepali
     
    Reznor likes this.