Problem sa CPU Q6600 ili ASUS P5Q PRO .

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by muljator, Apr 6, 2009.

  1. muljator

    muljator Novi član

    Nedavno sam napravio upgrade PC-a , nove komponente ASUS P5Q PRO , XFX RADEON 4850 512 MB , RAM PC-6400, 4 GB G.SKILL PQ Series , PSU CORSAIR VX Series 550W a od prije je Core2Quad Q6600 .Kad je sve složeno u BIOS-u je sve na default a procesor radi na 1600 MHz.Nakon tog resetiram BIOS sa jumperom i izvadim bateriju i Windowsi se ponovo dignu ponovo isto.
    To znači da je množitelj stalno na 6x266=1596MHz a na prijašnjoj ploči ASROCK VSTA je Q6600 je na defaultu radio na 9*266=2400 MHz .
    Evo report : EVEREST v4.00.975
    Informacije o procesoru:
    Procesor QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600
    Jezgra procesora Kentsfield
    Engineering Sample Ne
    CPUID (naziv procesora) Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz
    CPUID revizija 000006FBh
    Napon jezgre 1.163 V

    CPU Brzina:
    Brzina procesora 1600.1 MHz (original: 2400 MHz)
    CPU Množitelj 6.0x
    CPU FSB 266.7 MHz (original: 266 MHz)

    CPU Cache:
    L1 cache za kod 32 KB per core
    L1 cache za podatke 32 KB per core
    L2 cache 2x 4 MB (On-Die, ASC, Full-Speed)

    Informacije o matičnoj ploči:
    ID matične ploče 64-1306-000001-00101111-082008-Eaglelake$A1012001_BIOS DATE: 08/20/08 13:38:55 VER: 08.00.14
    Naziv matične ploče Nepoznato

    Da li to znači da je greška u ploči.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    ROFL. :D

    Ugasi Speedstep.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    pri potrebi ce se sam CPU dici na 2.4 GHz, a dok surfas i ostalo on ga spusti na 1.6 GHz (manje zagrijavanje i manja potrosnja). Sve je to normala, ostavi i kako jeste.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Ako neće biti klokanja, ostavi speedstep uključen. Neće uticati na brzinu rada, jer čim opteretiš procesor, on će se vratiti na punu brzinu.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moze se speedstep ostavit i ako se kloka.
     
  6. GW

    GW Moderator

    Ne znam baš. Kod klokanja se obično diže voltaža koju speedstep obara na niske vrijednosti. Koliko su takve promjene loše za procesor, teško je reći ali dobre nisu sigurno.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema speedstep veze sa voltazom, to radi C1E.

    Ako ugasis C1E a ostavis speedstep (EIST), obarat ce se samo takt, a napon ostaje isti.
     
  8. muljator

    muljator Novi član

    Da radi se o EIST => Enhanced Intel SpeedStep Technology jer kad sam radio sa nekom aplikacijom koja treba veći takt CPU-a odmah je i takt išao na veći do 2400 MHz stvarno neznam koliko su te oscilacije takta i napona na CPU a sve u svrhu ekonomičnosti i štednje korisne.
    U svakom slučaju hvala na objašjenju mog pitanja jer sa istim procesorom na prijašnjoj ploči nisam imao taj slučaj ili BIOSU nije to bilo namješteno.
     
  9. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    i ja sam to jednom pitao.
    jer mi nije bilo jasno zasto je nekad 1,6 a nekad je normala.
    ali dobio sam isto tako dobar odgovor.
    kod mene je to i dalje ukljuceno i kad nije opterecen on je 1,6 GHz