Problem sa grafičkom ili nešto drugo? Šta kupiti?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by rainman, Sep 20, 2018.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Na ultra detaljima i u najzahtjevnijim igrama kao sto je grw ce vise rama od 4GB igrati ulogu, kako ta grafa nema snage za ultra detalje u grw ne treba da ga brine i moze ici na 4GB. Recimo gtx 1070 sa 4GB rama vec ne bi imala smisla, ali zato sa 6GB bi bilo sve ok. Je li sad jasno? :D

    EDIT: Evo gledam u grw na toj grafi uzme 5,5GB al radi ocajno na ultra.
     
    Last edited: Sep 20, 2018
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Pa eto to je otprilike grafika kao na konzoli. A s obzirom da takvu grafiku mozes uzet za 50KM to je dobar odnos ulozeno/dobijeno.

    Edit. Ova tema je otistla u offtopic debelo. Momak je pitao 4GB i 8GB. Ja sam mu pokazao video da je 8GB verzija oko 4-5% brza od 4GB pa nek sam odluci sta mu je bolje
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa zakljucili smo, neka ide na 4GB jer grafa nije dovoljno jaka da iskoristi vise vrama :) Tj morat ce spustati detalje zbog slabijeg gpua prije nego zbog manjka vrama.
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Wildlands je prezahtjevna igra, pri tome i prosječna rekao bih. Ne vidim šta je ovdje očajno.

     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne mozes poredit ovu linearnu igru sa gromadom kao sto je grw :D
     
  6. rainman

    rainman Aktivista

    Hvala ekipi opseznoj elaboraciji, neke stvari su mi jasnije :)
    Ukratko je ovo plan, kupiti neku rx 580 od 4GB (ne smeta i ako je radila minig) zatim kupiti neki aftermarkt cooler (CMz 212 evo se cini solidan izbor kosta nekih 80KM) a moj Phenom 965BE i pokusat ga nagurati na 4Ghz overclock i izvuci jos godinu dana zivota iz PC-a. Zamislio sam budzet od nekih 1300 KM [bez monitora] za novi PC ali kada skontam bolje je sacekati jos nekih godinu i ustedjeti jos malo pa ici na pravi upgrade.

    P.s. 8 GB rama na 1600 Mhz se jos uvjek cini sasvim solidno.
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Vjeruj mi novije igre jedu ram, pogotovo ako volis imati upaljen chrome sa par tabova + par zajebancija + igra..
     
  8. veki81

    veki81 Aktivista

    Rjesavaj taj ram na 16 gb prije grafike
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne može možda sa pokrenutim chromeom i dzidzama, ali ja se ne sjećam kad mi je neka uzela više od 8gb. Doduše ja i nemam ništa na kompu, ali svejedno 90% 6gb zauzeto
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo gledam na digital foundry 2080ti ne može preko 40fps na ultra.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    da na 4k, igra je brutalna na ultra sto izgledom sto zahtjevnoscu a jos ogroman open world.
     
    Vedo likes this.