Problem sa grafičkom ili nešto drugo? Šta kupiti?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by rainman, Sep 20, 2018.

  1. rainman

    rainman Aktivista

    Mašinu je kupljena davne 2011. sa sljedećim specifikacijama Phenom X4 965 BE, Radeon 7850 maticna ASUS M4A89gtd pro i thermaltake napajanje od 775 W ... Grafička je overclockovana na performanse 7870 i procesor je overclockan sa 3.4 na 3.7 ghz sa stock coolerom i idle temperatura je oko 57 'C. Eh sada, budući da sam casual gamer dobro me je služila do unazad pola godine ali mi se javljaju problemi kao što je titranje monitora, neki "screen flicker" dok pomjeram miš i također u igri se dešava isto, zbog toga sam morao spustiti overclock grafičke na fabričke postavke i sada nemam tih problema. Da li je problem u grafičkoj ili možda napajanje izdaje kod overclocka? Čak i kada uradim "underclock" grafičke imam iste probleme... Da li se isplati kupiti nešto polovno u rangu gtx 960 - 1050ti da iscjedim još koji fps iz ovog dinosaurusa i hoće li procesor biti bottleneck? Kroz nekih pola godine planiram nabaviti nove komponente u rangu ryzen 5 2600 pa bi eventualno i sada kupljena grafička poslužila u sljedećm buildu.
     
  2. heroic

    heroic Komšija

    Ja mislim da je to do overclocka, ja sam jednom imao slicne probleme i artifakte kad sam OC graficku. Mozda neko sa vise iskustva u tome nek da svoje misljenje.

    Sto se tice napajanja ne bi rekao da ti je to problem, tu graficku moze izgurati i kinesko napajanje od 500W.

    1050Ti je super graficka, nedavno sam je kupio nekome u familiji i prezadovoljan je. CPU moze biti bottleneck u zahtjevnim igrama, ali ako ces nekad raditi upgrade, ta 1050Ti ce ti biti taman.
     
  3. Tensai

    Tensai Komšija

    Nije to los CPU ima u njemu jos hljeba.
    Taj problem je obicno vezan za overclock, grafička se obično ponaša čudno kad OC podje po zlu.
     
  4. rainman

    rainman Aktivista

    Znači mogao bi me pogurati još kojih pola godine - godinu ... eh sada, da li mi se isplati kupiti novu 1050ti evo lik prodaje na piku (navodno nova) za 310 KM
    https://www.olx.ba/artikal/30742690/zotac-gtx-1050ti-4gb/ ili da idem sa nekom polovnom gtx 970 starom od oko dvije godine cijene se kreću od 330 - 370 KM https://www.olx.ba/artikal/30938028/asus-geforce-gtx-970-black-edition/ .
    Ima još jedna gtx 970 na piku za 330 KM , čovjek naveo da je mijenjao termalnu pastu (pretpostavljam da je bio overclock?)

    Gledam ove benchmarke gtx 970 je jača od 1050ti za oko 30% ... s tim da su sve manje više stare oko 2 - 3 godine. Šta uzeti od ovoga?
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Samo u kontekstu nove konfiguracije, najbolji izbor bi bio RX 580, pa cak ako je i rudarila malo, ali sa lokalnom garancijom..
     
  6. nFare

    nFare Komšija

    Ja ne bih 1050 ako je misliš prenijeti u novi računar, u trenutnoj konfi je ok.
    Inače bi radeonka kako je predloženo bila puno bolji izbor.
     
  7. rainman

    rainman Aktivista

    OK, gledat ću da uzmem RX 580, da li mi stvarno treba 8GB ili je 4GB dovoljno, obzirom da je razlika u cijeni značajna?
     
  8. Tensai

    Tensai Komšija

    ma 8gb je overkill i 4 GB je previse

     
    Last edited: Sep 20, 2018
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    6GB bi bila prava mjera. Ne pamtim da je ijedna igra uzela vise od 6GB.
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    ja nisam nikad vidio da graficka zauzima vise od 3 - 3.5GB na 1080p osim na nekim vecim rezolucijama tipa 4k. Ima par igara koje jedu VRAM kao sto je ovaj Tomb Raider, ali obicno takve igre i dobro skaliraju na slabije grafcke.
     
  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Bruku raje je još na 2gb karticama i igraju igre na finim postavkama. 4GB je sasvim dovoljno.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ima dosta igara koje uzmu vise od 4GB, Ghost recon wildlandsm Far Cry 4 i 5, Shadow of the Tomb Raider, Rise of the Tomb Raider, Forze na winstore, Gears of War 4, Monster Hunter. Manje vise svaka igra koju sam skoro probo uzme oko 4,5GB, ne kazem da nece raditi sve dobro na 4GB ali eto 6GB bi bilo fino :)
     
    Soviet likes this.
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sam na 1060 3gb. Svaka igra pokazuje da je 3gb zauzeto ali svaka uredno radi bez ikakvog trzanja. Pola ovih što je dmr nabrojao odigrao sam bez problema.
     
  14. Tensai

    Tensai Komšija

    VRAM je svakako precjenjen. Danasnja sistemska memorija je dovoljno brza da moze pokrit nedostatak graficke memorije. Kamara 1GB grafika jos uvijek ima zadovoljavajuce performanse.
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    E ne vjerujem sta citam...
    Pa sta je zadovoljavajuce, low-medium detalji na 30 fps? :)
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Al svakako 580ka nema snage za ultra detalje u najzahtjevnijim igrama kao sto je grw tako da ce 4GB biti i previse :D
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da ne tako onda nebi
    Da je bogdom tako. RTX kartice najvise performansi su dobile prelaskom sa GDDR5 na 6. Sistemski ram nije namijenjen za grafiku i daleko je sporiji u tome.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Može bez problema, baš dobro optimizirana igra, a o da ne može, može kombinacijom medium/high/ultra. Opterećivanje da igra radi na ultra detaljima je najveća glupost.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    wtf opterecivanje da igra radi na ultra detaljima hahahahha. OMG :D
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa napisao si kao da je jedina opcija ultra detalji...