Problem sa HD 4850

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by flatron, Mar 6, 2010.

  1. selvin

    selvin Moderator

    A vidim spominjes gore 60°C u loadu, je li kad izadjes iz igre ili u toku? Jesi clockao sta grafu? Jos je probaj na drugom kompu, i onda je nosi gdje si kupio i iskoristi garanciju koju si spominjao u oglasima :)
     
  2. flatron

    flatron Novi član

    nisam je klokao. a da temperatura za vrijeme igranja.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Ako nemas gdje probat, kao sto ti vec rekoh, nosi je ondje gdje si kupio. Ti rece da imas garanciju jos 6 mjeseci, tako da ti se ne vrijedi zezat s njom. Jesi radio ono sto ti Renno rece u prvom postu?
     
  4. Preska

    Preska Novi član

    Ako je ova graficka u pitanju, http://www.club3d.nl/products/products_ ... duct_id=49 , vec je tvornicki overclockana, smanji malo GPU clock u ati overdrive-u. Imam navedenu graficku, a imao sam i isti problem. Prestao je nakon sto sam smanjio GPU clock. Problem se javljao bez obzira na temperaturu graficke. Zaboravih ti obrazloziti ove navode :smt003 . Do temperature nije jer na grafickoj imam scythe musashi pa temperature ne prelaze 60 stepeni u loadu, a do napojne takodje nije jer je neka asusova od 550 W i po recenzijama realno moze dati dovoljno snage i za crossfire sistem sa dvije hd 4850-ke
     
  5. flatron

    flatron Novi član

    Nije rijec o toj grafickoj.citao sam po nekim forumima i dosao do nekih informacija pa da podijelim to i sa vama.naime radi se o tome (barem tako navode) da CCC automatski generise brzinu gpu na taj nacin sto pri manje zahtjevnim aplikacijama radi na 500Mhz a pri zahtjevnijim na njenom defaultnom 625Mhz radi ustede i slicnih stvari.u nekim igrama dolazi do "mog problema" iz razloga sto CCC ne moze da odredi koju frekvenciju da koristi i tada se desi blokada.navode da je rjesenje da se u katalistu napravi novi profil tako sto ce se editovati onaj postojeci:

    <Feature name="CoreClockTarget_0">
    <Property name="Want_0" value="50000" />
    <Property name="Want_1" value="50000" />
    <Property name="Want_2" value="62500" />
    </Feature>

    na ovaj nacin:

    <Feature name="CoreClockTarget_0">
    <Property name="Want_0" value="62500" />
    <Property name="Want_1" value="62500" />
    <Property name="Want_2" value="62500" />
    </Feature>

    ovo je naravno samo dio tog profila.problem je sto ne mogu (ili mozda ne znam) taj profil da aktiviram i probam....
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa preskoci CCC instaliraj Riva tuner i u njemu nastimaj defaultne 3D klokove i podesi da se riva dize sa Windowsom i da odmah dize te klokove.Time ce taj power play koji pravi probleme biti preskocen.
     
  7. flatron

    flatron Novi član

    Hoce li dolaziti u sukob Riva i CCC ili mislis da izbrisem CCC...
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    nece samo iskljuci ATI overdrive.
     
  9. flatron

    flatron Novi član

    Evo instalirao sam Rivu, pokrenuo i na hardware monitoringu sam odmah primjetio da se mijenja clock na gpu sa 625 na 500 i tako varira...podesio sam da bude konstantno 625 i malo pratio i nije variralo...sada cu probati i prakticno da li ce to raditi i u igrama pa cu javit rezultate...
     
  10. flatron

    flatron Novi član

    Evo samo da se zahvalim svima koji su ucestvovali u diskusiji.Riva je rijesila problem.Sve se moze podesit i u CCC samo je malo komplikovanije.Nadam se da ce iduci CCC rijesit i taj problem.Nadam se da ce ova tema biti od koristi jos nekome ko ima slicne probleme.Jos jednom hvala svima !!!
     
  11. FLOK

    FLOK Novi član

    imam problem sa grafickom karticom club 3d hd 4850 512,
    od instaliranja zadnjih drajvera 10,2 kartica se nenormalno grije.dali jos ko ima slican
    problem ili je to do kartice?
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    vrati 9,12 drivere pa vidi jel isti belaj, ako jeste - do karte je / do kucista / protoka zraka.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sacekaj do kraja sedmice i nabaci nove 10.3.
     
  14. FLOK

    FLOK Novi član

    sacekacu 10.3 drajvere a protok zraka mi je dosta dobar,
    imam sa strane 250mm ventilator,naprijed 120mm i nazad 80mm
    silverstone sa regulatorom brzine 5500rpm max,kuciste apluscase midi tower cs-x clio 2 i temperatura mi
    ide na 88 stepeni na aliens vs predator i stalker call of pripyat
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    88 C te ne treba previse brinuti, do 90 C je ok za te karte. naravno, pozeljno je da je sto manja (80 C i manje).
     
  16. efo

    efo Komšija

    ma kod havera mi 8800GTS 640MB radi na 95 C u loadu vec duze vrijeme i nema problema, tako da bez brige :D
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    sve do jednom... ako radi tebi, to ti ne daje pravo da drugom govoris da drzi grafu na temp koja nije dobra ni za jednu karticu pa ni za tu....
     
  18. efo

    efo Komšija

    ja nisam rekao da drzi grafu na toj temperaturi, vec sam rekao da 8800GTS 640 na toj tempi radi normalno, ne stavljaj mi rijeci u usta... na proizvodjacu kartice je da odredi koja je najveca temperatura gpu-a do koje se isti ne gasi ili slicno, ne znam da li se to na nekim karticama moze mijenjati... sve u svemu 95 C svakako nije dobra temperatura, ali njemu kartica vec 2godine+ tako radi i nema nikakvih problema s njom ;) cheers
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    tako je, moja 8800GT je isla i do 97C ljeti, al ako sama nVidia (stock cooler) daje garanciju na to - onda mora fercerat. Ne kazem da je zdravo za kartu i da ce karta izdurat jos 10 godina :)
     
  20. FLOK

    FLOK Novi član

    hvala svima na odgovorima,vidicu sta ce bit sa sa novim
    drajverima ali mislim da ona nece dugo radit jer u nju puse ventilator
    od 250mm direktno i to punom brzinom,da ga nema ona bi isla dosta iznad 90 stepeni.
    club 3d vise nece u moj kompjuter niposto!