Problem sa HD 4850

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by flatron, Mar 6, 2010.

  1. flatron

    flatron Novi član

    Pozdrav...imam problema sa ovom grafickom karticom...Igrao sam normalno CODMW2, GTA IV i jos mnogo igara ali mi u odredjenim igrama pravi probleme kao sto su Splinter cell: Double agent i RE 5.U toku igre mi se na monitoru pojavi plava ili neka roza podloga sa vertikalnim linijama a zvuk je i dalje prisutan ili se desi da mi krce slusalice i onda ga moram resetovat...da li je neko imao slicnih problema i kako da to otklonim??? Graficka je CLUB 3d 512 ddr3 256 bit, procesor quad, msi p45 platinum ploca,g.skill 4 gb rama, XP SP3 update-ovan, dx takodje, driveri posljednji...temperature na grafickoj se krecu izmedju 30 i 60 stepeni.60 stepeni pri opterecenju...desavalo mi se isto i na windows 7 pa sam se iz tog razloga vratio na xp...
     
  2. flatron

    flatron Novi član

    Zaboravio sam reci da je napajanje 530W Power Line
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Probaj opteretiti sa FurMark aplikacijom.
     
  4. dzan

    dzan Novi član

    Imam HD4850 vapor-x i imao sam iste probleme kao ti. Na ati-jevom forumu sam procitao da treba postaviti memoriju iz unganged u ganged nacin rada. To sam tek nedavno uradio i od tada se linije nisu pojavljivale. Uz 10.1 drivere instaliraj i hotfix http://support.amd.com/us/kbarticles/Pa ... otfix.aspx

    A da bude cudno u furmark-u mi se nikada nisu pojavile, dok u 3dmark 06 u prvih 10tak sekundi se pojave linije i samo restart pomaze.
     
  5. flatron

    flatron Novi član

    Taj hotfix je ako sam dobro vidio za vistu i sedmicu.kad si vec pomenuo memoriju to mi je osvjezilo pamcenje pa sam se sjetio problema i prilikom formata.radi se o "plavom ekranu" gdje mi je izbacivao poruku DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.to je izgleda problem kod xp-a odredjenih zbog tako da kazem "viska rama",jer imam 4GB.mada sam, kada sam uspio odradit format odmah uradio i update.citajuci po forumima vidio sam da ima zakrpa za xp sto se tice toh problema sa ramom.danas sam normalno ugasio racunar i sada kad sam ga ponovo upalio izbaci mi prije dizanja sistema taj plavi ekran ponovo.ja resetujem, udjem u bios kad imam sta i vidjet,sam mi kloko procesor na 3.4 i ram na 1066 sto se inace desava kad idem na load optimized defaults.cudno...unganged i ganged je izgleda kako sam ja skontao single chanell i dual chanell mod.idem probat..
     
  6. dzan

    dzan Novi član

    Kada je memorija u unganged nacinu rada onda naizmjenicno salje podatke, a u ganged nacinu rade zajedno oba modula.
     
  7. flatron

    flatron Novi član

    Nisam to mogao nigdje naci.Ram mi je bio u 1 i 3 slotu,sada sam stavio plocice u 1 i 2 i izgleda da je problem rijesen.ali naravno treba to malo probat pa cemo vidjeti.hvala puno za pomoc!!!ako bude opet problema pisat cu...
     
  8. flatron

    flatron Novi član

    Ipak nije pomoglo...cccc...
     
  9. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Koja je konfiguracija i pojavljujul se linije dok si još u Dosu ili samo kad se igraš?
     
  10. flatron

    flatron Novi član

    Naveo sam na pocetku koja je konfiguracija...ne pojavljuju se linije u dos-u samo u odredjenim igrama.GTA IV igram bez problema recimo 4-5 sati a u nekim igrama mi se to desava nakon 15 minuta.ali se obicno desava na istom mjestu u igri...
     
  11. pac

    pac Komšija

    Imao sam slicne probleme sa svojom 4850 ali koliko se ja sjecam samo u drit 2 poslje 2-3 minute igranja na max postavkama slika poblijedi i pojavi se kao neka mreza preko podloge iako mi se dalje vidi HUD. Rijesio sam tako sto sam malo smanjio postavke detalja i uglavnom od tad nije vise bilo problema. Sa RE 5 koliko se mogu sjetiti nisam imao nikakvih problema.

    Ako si zainteresovan mogu ti postaviti SS tj.ako ga nadjem.
     
  12. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Probaj malo smanjit Frekvenciju DDR3 memorije na njoj ili GPU frekvenciju. To nekad pomaže.
     
  13. flatron

    flatron Novi član

    Ni to ne pomaze...
     
  14. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Dosta ljudi mi se žalilo na te 3D club kartice, baš kod ovog mog komšije riknula 3D Club kartica, radila samo jedan dan, i on ode u Genelec zamijeni za drugu, i druga riknula za 7 dana.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Kao prvo proizvodjac je Club3D :) To ti je slucajnost, dvije crkle pa sta :) A mozda je i do njegovog napajanja, napona iz mreze itd. Meni je treca Club3D kartica i to sve 3 polovne kupio, sve slusale i slusaju i sad :)
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Slazem se, tesko da ce grafa ili nesto pokvariti se ili crknuti samo od sebe

    Meni je elektroprivreda sprzila LCD monitor i TV kad je onaj vjetar puhao cak mi je pojebala napojnu od pc-a :|
    naravno ja ih tuzio i dobio ostetu...od tada imam UPS za pc...

    Mozda ti je do napojne nema veze ako je Power Line...trebas izmjeriti napone na njoj...
    pogotovo ako ti je struja losa nabavi UPS...Losa struja ce ti pojebati i najbolje napojne

    ja imam Blue Storm 2 i to mi je spasilo da mi ne crkne pc....inace kod komsije je crkao i pc...
     
  17. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Koliko si morao izdvojiti para za tužbu?
     
  18. flatron

    flatron Novi član

    Kao prvo nema teorijske sanse da je struja slaba jer ima trafo do moje kuce.
    Kao drugo nije ni do napojne, jer da ste citali kompletnu temu vidjeli bi da sam napisao da se to desava na nekim igrama a ne na svim. u windowsu radi sve normalno.GTA IV, Crysis, Dirt II,CodMW2 i mnoge druge igram po 5,6 sati bez ikakvih problema (osim CodMW2 naravno, tu se nema sta radit 5 sati:)))))) ja sam recimo dirt II igrao bez problema u RE5 sam imao problema zbog kojih sam pisao dok je naprimjer kod pac-a obrnuta situacija...
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    @flatron
    Nije niko za tebe rekao da je "struja slaba" vec za ovog ninju sto govori da su "3d club" kartice kvarljive. Pa je napajanje i napon iz mreze uzet kao moguci primjer kvara tih kartica kod njegovog druga.

    A sto se tebe tice, mrsko mi citat ispocetka, jesi probao grafu na drugom kompu? Format, novi driveri, sve fino ispocetka :) Gdje si gledao temperature?
     
  20. flatron

    flatron Novi član

    sve sam probao sto se tice cistog formatiranja.temperaturu sam pratio pomocu gpu-z i hw monitor pro.ponovo da objasnim u cemu je problem: vecinu igara igram normalno na bilo kakvim postavkama ali kod nekih igara mi se u toku igranja desi da podloga poplavi ili neka druga boja (ne bitno) i pojave se vertikalne linije i zatim moram resetovati racunar.opet napominjem u pojedinim igrama...