problem sa HDDom

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by rama, Dec 3, 2015.

  1. rama

    rama Aktivista

    Od neki dan mi se počeo javljati problem sa HDDom (Seagate 500gb momentus). Kad upalim laptop treba mu i 10-15 minuta da podigne sistem.
    Windows je snimljen na SSDu i prije mu je trebalo nekih desetak sekundi maksimalno za podizanje sistema.
    Ako izvadim ovaj HDD, sistem se podiže normalno za 5-10 sekundi.

    Pokušavao sam ga prikopčati i eksterno, preko usba, i radi sasvim normalno (odmah ga prepozna). Odradio sam onaj check disk, ne prijavljuje nikakve greške, bad sectore ili nešto slično.

    Ima li neko ideju šta bi moglo biti u pitanju, i savjet šta uraditi?
     
  2. mozzart

    mozzart Novi član

    Ja sam imao sličan problem sa SATA-om, i riješio ga promjenom kabla :)

    Tek sad vidim da je kod tebe laptop....
     
  3. Decerto

    Decerto Komšija

    Da ne pravim novu topic,kod mene je isti hdd (seagate momentus) samo 750gb verzija.Prije mozda 4-5 dana sam primjetio da je usporio drasticno.Znaci kad ulazim u WoW igra se loada nekih 30 sekundi dok je prije bilo mozda 5 sekundi vrh.Radio sam read benchmark sa hd tune-om i vidim da ima ove padove sa npr.80 mb read brzine na 3mb,itd...jel ovo skoro pa izdahno ili :D ? Evo slika ispod :

    [​IMG]

    Na "health" tabu pokazuje da je sve uredu,nema losih sektora,current pending i reallocated je 0...ima mnogo seek errora iako status pise da je OK.

    edit: radio sam defrag,chksdk /r,nista se nije promijenilo u vezi read brzine.
     
  4. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    ništa čudno za seagate diskove, nikada nisam imo problem sa hitachi (danas HGST) diskovima, a samo jednom me zadesio problematičan WD (model black serije) - time sam prešao na WD Red diskove koji su praktično neuništivi. 2 hitachi deskstar 7k1000.d već preko 5 godina stoje u kućnom NAS-u bez i najmanjeg problema.

    Seagate diskovi nažalost inače imaju najveći fail rate u poređenju sa ostalim.

    https://www.backblaze.com/blog/hard-dri ... r-q2-2015/