Problem sa paljenjem racunara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Encor3, Oct 23, 2009.

  1. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Ploca je Asus A8N5X, u nju uboden Athlon 64 3200+(cini mi se da je on). Tu su jos 512Mb rama, neki disk nebitno i 7300GS. Sve to gura neka kinezer napojna od 400w. Problem je nastao prije par dana, naime pri paljenju se zavrti ventilator na procesoru, i to je to, nema slike, nema nikakvog zvucnog signala, disk se ne upali. Medjutim s vremena na vrijeme on upali normalno kao da nista nije bilo. Onda opet pri sljedecem paljenju nece itd... Probao sam upaliti sa svojim fortronom medjutim isto pa sam napojnu eliminisao. Memoriju sam vadio i stavljao drugu sve isto. Uglavnom ostala je ploca, procesor i graficka koje nisu mijenjane. Mislim da je ploca defektna ali kako su soc939 ploce rijetke ovih dana ne znam kako da testiram i da budem siguran. Ima li ko kakvu ideju? Jeli moguce da je do procesora?
     
  2. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Hmmm mislim da procesor ne bi trebao biti problem, ili upali ili ne upali nikako. Ploca je najvjerovatnije. Sta imas od usb uredjaja skopcano? Ja sam imao isti problem, bas takav, i problem je bila USB podloga za mish sa usb hubom. Vjerovatno mi je jedan od tih usb portova pravio neki problem. Dumao sam 2 dana sta bi moglo biti, iskopcao, bacio je u smece i radi sve ko sat :D
    Pokusaj izvaditi plocu na sto, sve pokopcaj ponovo pa vidi javlja li se isti problem, da se mozda ne javlja kakva masa, neki kontakt sa kucistem :roll:
     
  3. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Zaboravih reci, vadio sam na karton plocu ubadao jedno po jedno ali sve isto.

    Bila ukopcana USB tastatura ali evo i bez nje sve isto.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Ploča je pri kraju, najvjerovatnije. Probaj još i sa kakvom PCI grafičkom ili drugom PCI-E grafičkom.
     
  5. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Imam neku staru PCI matrox grafulju ali mi nije tu. Jedina PCI-E pri ruci je moja 4850 ali sumnjam da bi ova ploca nju prepoznala bez apdejta biosa. Probat cu ovu 7300gs u svom racunaru, isto dodje.
     
  6. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Graficka kod mene radi uredno, znaci ploca je definitivno.

    Dali je isplatnije traziti neku 939 plocu ili uzeti neku jeftinu AM2 varijantu? Za koliko para se otprilike moze uzeti AM2 ploca i plus neki dvojezgreni procesor? Nesto polovno i ultralowend. :smt003 Nisam bas u toku sa cijenama pa ako moze neka sugestija.
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    To je najvjerovatnije do ploce.
    Imas dvije fore...

    Uzeti AM2 ploču i AM2 procesor.

    Ili pokušati naci 939 plocu koju sam ja na kraju uzeo preko ebay-a.
    Čak su i tamo polovne.

    Kod nas je skoro pa nemoguce nabaviti.
    Koliko gledam oglase, svi žele kupiti 939 plocu ali niko ne prodaje.
     
  8. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Mislim da imas po radnjama AM2 ploce, 740g, n520, 780G do 100 KM, a polavan cpu x2 zbavis za petobu u oglasima...
     
  9. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Jos jedno pitanje. Posto su i HDD i optika ATA, a vecina AM2 ploca koje su dostupne imaju samo jedan ATA prikljucak, hoce li to moci ici preko istog kabla u jedan utor?
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Naravno.
     
  11. Encor3

    Encor3 Aktivista

    GIGABYTE MB GA-M52L-S3P; nForce 520LE
    MSI K9A2VM-F V2; AMD 780V/SB700
    Asus MB M2N68 PLUS; nVidia nForce630a

    Koju plocu uzeti od navedenih?
    Mislio sam je upariti sa Athlon X2 4800+ i 2Gb rama. To troje zajedno bi izaslo oko 200km(ploca iz radnje).
    Ostatak ima a to je HDD Maxtor 160Gb i DVD/RW(oboje ATA), nvidia 7300GS, i sve to bi trebao napajati Foxconn od 350W.
    Hoce li biti kakvih problema kada ovo sve uparim i hoce li navedene ploce traziti update biosa da bi prepoznale procesor?
     
  12. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ja bih isao na MSI zbog 780 chipseta...
     
  13. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Ova MSI ploca nazalost nije bila na stanju pa sam uzeo ASUS m2n68. Kupljeni jos Athlon X2 4800+, i 2GB DDR2 od kolega sa foruma, tako da je komp sklopljen. Cetiri godine star racunar uz investiciju od 180km gura Windows 7 ko veliki. :smt001 Hvala svima na sugestijama i pomoci. :smt006
     
  14. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Ja se izvinjavam sto upadam u temu ali jutros kad sam posao da upalim racunar nije mi davo nikakve signale ni zvukove. Posto je racunar prahistorijski otvorio sam ga, ocistio napojnu i ostale komponente (jer sam znao tako rijesit ovaj problem prije) ali nista. Radi se o 2.53ghz celeron, asus maticna, 1 gb ddr i neka fus napojna. Sta mislite do cega je, napojna vjerovatno?
     
  15. Piroman

    Piroman Komšija

    Posudis od nekoga napojnu, ubacis i saznas da li je to problem, inace ti preostaje samo kakav servis!