Problem sa senzorima

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by r4z0r, Jun 11, 2011.

  1. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Radi se o problemu senzora .. ne ocitava mi uopste temperaturu po jezgrama .
    Everest ultimate edition - temperatura po jezgrama - 0 0 0 0
    Aida64 extreme edition - temperatura po jezgrama - 0 0 0 0 - mada ona ocitava ukupnu temperaturu procesora
    AMD overdrive - ista stvar , ne ocitava temperaturu po jezgrama , stoje na nuli .

    Sad interesuje me koji k... , da izvinete na izrazu . Sve normalno ocitava maticna , cjelokupna temperatura procesora , rpm coolera ali sto se tice ocitavanja po jezgrama tu je zakazao . Do sad je sve bilo normalno , ali evo zadnjih par sati LUDI , inace temperatura procesora mi je na idleu preko 45 stepeni i malkice se pregrijava u zahtjevnim aplikacijama . Sve sam probao , nemam ideja vise .. moze pomoc ? :)
    (proc. AMD Phenom 955 BE @3.2gHz)

    Slika cisto da se uvjerite :
    [​IMG]
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ako si otključao dodatni l3 keš ili jezgru u biosu preko ACC opcije onda nemaš očitanja za svaku jezgru posebno već samo senzor koji se nalazi na procesoru. I nije neki problem što se mene tiče kad dobiješ npr 2mb l3 keša gratis.
     
  3. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Ne , ovakav je procesor .. nista nije odkljucavano . L3 je fabricki odkljucan .
    btw. do sad sam mogao pratit temperaturu po jezgrama , danas je racunar puk'o ko lajsna .
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Probaj ugasiti pc, izvadi bateriju na minutu sa ploče i vrati je nazad da resetuješ bios. Ili probaj sve na default vratiti u biosu možda proradi. Naravno uvijek ti ostaje opcija da staviš zadnji fleš ako je izašao.
     
  5. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Bios je zadnji , ne tako davno sam update radio . Bios ne smijem na default jer imam problema sa citacom i HD-om , naime Asusovu przilicu mi krene ocitavat kao hard disk , zatim racunar poludi i ocitava da imam 4 terabajta memorije , cak sliku imam .. veoma zanimljivo .
    Probacu to s baterijom , ako ne upali onda cu metal pa po one 2 zice da se resetira sve , nema mi druge .
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa ako izvadiš bateriju sve će ti opet na default...
     
  7. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Pa nemam drugog rjesenja , sta cu .. moram :)
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nema veze jesi li sta otkljucao ili nisi,dovoljno je samo da ukljucis opciju za otkljucavanje i senzori odmah presaju sa radom.Znaci nadji opciju za otkljucavanje i ugasi je.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Da ne otvaram novu temu, da li su ovi naponi dobri?

    [​IMG]
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Malo je 12V grana niza, ali mislim da je ok, i onako je sve softwersko ocitavanje susi-busi.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma nervira me, cim malo barnem ddr frekvencije odmah me zajebava komp. Radi normala dok ne pokrenem igru, i onda me izbacuje iz igre, nekad nakon 5 minuta igre, nekad nakon pola sata, a nekad pregrmi citavu partiju... ne kontam sta je tako osjetljivo...
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Vjerovatno je problem do necega drugog, daj napona imc-u.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Zasto diras memoriju ako ne znas kako da je testiras i postavis na vise frekvencije,a to je prilicno kompleksan poduhvat i zahtjeva dosta testiranja stabinosti.

    Generalno overklok memorije najlakse dovodi do nestabilnosti a tako malo ili nimalo se ne osjeti povecanje brzine memorije u svakodnevnom koristenju PC-a.

    I ta ocitanja voltaza su softverska, nista bez multimetra da se direktno izmjere voltaze na granama, mada ne trebas se sa tim zamarati jer 99% nestabilnost nije povezana sa napojnom.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma dignem frek za 200MHz i on digne i brzinu rama i tu je belaj. A iskreno, ovo sad cackam da vidim sta moze, ali eto, dok sam imao black amd cpu lakse je bilo. Sad moram paziti na 100 stvari...
     
  15. k0ST

    k0ST Aktivista

    Smanji u BIOSu RAM na 1333, svakako ces dobiti vecu brzinu RAMa kada povecas FSB.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Vec je smanjena isppd 1333 i to mi da malo prostora za manevrisanje, ali vratio sam sve na stoc, jebaji ga, starcraft leti kako god :)

    Hvala na savjetima :)
     
  17. Ziks

    Ziks Aktivista


    Imao sam nedavno slican problem s naponom . +5 V spadne na 4.5 V pa mi mis poludi , a conector na maticnoj od napojne se poceo topiti . Zamjenio napojnu , jedno vrijeme radilo kako treba pa opet pocela ista stvar . Zamjenim maticnu i radi sad bez problema ... Eto takvo ti je moje iskustvo s tim naponima i nije bilo overclocka ...
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Napojna je CM 620W real power, modularna... trebalo bi da je dobra.
     
  19. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Daj malo napona memoriji. Stock napon na standardnim DDR3 memorijama je 1.5V. Slobodno možeš na 1.6V ići pa i na više ako ustreba. Obično to pomaže kod overkloka memorija.
    Druga stvar koja pomaže je opuštanje latencija ram memorije. Vjerujem da je kod tebe CL9 memorija. Pa opusti na CL10 pa probaj ima li napredka u taktovima.
    Moraš malo odvojiti vremena igrajući se sa postavkama, latencijama i naponima.

    Vezano za ove senzore napona u biosu i u programima tipa Aida i sl. Totalno su netačna očitavanja u 90% slučaja. Ništa bez multimera kako King kaže.