Problen čitanja optičkih uređaja.

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by ibran, May 26, 2010.

  1. ibran

    ibran Aktivista

    Instalirao na novo sistem na pa mi se dešava da DVD ne očitava ništa u tom formatu ili sličnim samo čita CD.
    Radi se o sledečim optičkim uređajima stari ji su i ATA priključci.
    TEAC-DV50E(DVD:4x/2x/12x,CD:16x/8x/32x DVD-RW) i drugi uređaja
    IDE DVD-ROM 16X (16x DVD-ROM)
    Moželi ko pomoći riješiti problem.
    __________________
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislis nece da ocita DVD film ili genralno DVD ?

    Ak one cita DVD film, probaj neke druge playere/kodeke. Ako ne cita generalno sadrzaj sa DVD-a, onda postoji mogucnost da je otisao laser za DVD (Takvi optički uredjaji imaju dva lasera ali jednu "glavu". Pa se desi da ode jedan od lasera).

    I kažeš da si digao novi sistem. Inace je radilo na starom sistemu ili.. ?
     
  3. ibran

    ibran Aktivista

    Driveri su instalirani i nema sukoba uređaja kao ispravno radi, driveri su sa instalacijskog diska OS XP pro. tražio po netu drivere od proizvođača bez uspjeha. IDE DVD-ROM 16X (16x DVD-ROM) počne sa čitanjem u prekidima kao da trza nema brzine isčitavanja. Dok drugi nema nikako isčitavanja a kada kliknem na drajv otvori ga ali ništa ne prikazuje u njemu niti jednu datoteku ili fajl.
    IDE DVD-ROM 16X (16x DVD-ROM) čita CD
    Kada sam pokretao na starom sistemu tražio je kodeke za windows media plajer.
    Nikada dosada nisam imao problem sa optičkim uređajima pa me zanima imali mogučnosti njihovog podešavanja i na kojim driverima najbolje rade.
     
  4. ibran

    ibran Aktivista

    TEAC-DV50E(DVD:4x/2x/12x,CD:16x/8x/32x DVD-RW) ovaj optički uređaj neče ništa da radi niti da čita niti da piše,
    pokušao nešto da pržim sa njim na cd ali ne ide nikako, nero mi izbacio greško kao da nedostaje device, kako to riješiti jeli neko imao sličan problem.Hvala!
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Malo je to haoticno stanje pa ti covjek ne moze nisat kontretno reci osim sto licno sumnjam da ti uredjaj nije ispravan. Mislim da je ipak hardwerski a ne softwerski kvar. Da li si probao druge kablove, portove, master/slave "pozicije" ?
     
  6. ibran

    ibran Aktivista

    Hvala svima koji su se odazvali na pomoč,pržilica je definitivno gotova stradali su laseri.