proizvodnja hardvera kod susjeda..

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Esh, Feb 25, 2004.

  1. Esh

    Esh HWB

  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Interesantno.

    Volio bih onaj jedan LCD :) Samsungove ploce koriste tako da ne mogu biti losi :)
     
  3. Esh

    Esh HWB

    meni se cini kao jedan sasvim solidan posao.

    opremu i neke resurse nabavljaju od kvalitetnih proizvodjaca te vec lagano stvaraju distribucione kanale.

    ako budu dovoljno konkurentni sa cijenama, vjerujem da bi mogli napraviti pravi bum u ovim dijelu evrope.

    kao i milion puta do sada, pokazalo se da uz malo dobre volje i zalaganja i nesto tako se moze napraviti.. bilo bi smijesno sada da spominjem bih u tom kontekstu, ali da bi se tako nesto i *ovdje* desilo potrebno je privuci investitore povoljnim aranzmanima i slicno.

    jedna madjarska ili ceska imaju desetine ovakvih tvornica...
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    znam da mađarska sklapa ibm-ove diskove i audi TT :)

    ma stvarno super da se tako nešto dešava u ovim našim područjima.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    jedva cekam da dobijem to na test pa da i "uzivo" vidimo o kakvoj se kvaliteti radi..
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ma ja sam ti skeptican prema ovim europejcima sto prave takve stvari , slabo sta balkanska velika ruka moze uraditi :)

    Al ne stvarno , to je dobro ali ipak se mora priznati da Tajvanci , Japanci i ostali kosooooki narodi to bolje rade , jel se ko jos sjeca IBM-ove serije sto se proizvodila u Madjarskoj ?
     
  7. Esh

    Esh HWB

    heh, krvava je to serija bila.. zapala me 2 diska : )

    pa ne mora znacit da je ono sto se napravi na tajvanu bolje od onog u evropi.. u sustini nema razlike, osim sto komponente klase c salju na balkan: )
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ama , kazem ti Japanci su super-ljudi , šta ti misliš ko je izmislio kamikaze ? ko još zna da su imali i protu-tenkovske kamikaze ? haha da ih vidiš samo :p

    Ne ozbiljno ...
    Kad malo razgledas oko sobe sve je iz nekih daleko-isočnih zemalja , većinom Kina , Tajvan , Thailand ... i stvarno oni su dokazali da to najbolje rade - elektroniku i one sitne stvare

    Nema toga šta Rus nije krekovo
    Nema toga šta Japanac nije smanjio
    Nema toga šta Bosanac nije razvalio

    Davno je neko ovo izreko na newsima :lol:
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    ? Hajd sada argumentiraj to sto si rekao. Proizvode bolje ? Bolje rade elektroniku ?

    Japan je od prvog svjetskog rata bio jaka idustrijska nacija. I dan danas drze status jedne od jacih. Sto, zato sto uvoze malo, a izvoze gomilu.

    Kazes da kina, tajvan i thailand rade elektroniku. Zasto ? Zato sto se ni jednoj firmi ne placa 20$ na sat nekom europljaninu nego 1$ dnevno nekom tajvancu.

    Air Jordan tene se proizvode na tajvanu za 15$ po komadu + 2$ plate onoj zeni sto ih sijeljepi. Kolko kod nas kostaju, ili koliko bi kostale kad bi se pravile kod nas ili u US. Heh.
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nebih da argumentiram jer se to nemože , ja samo kažem svoj utisak , možda sad trebao reci odmah , al nema veze...

    Ali ima nekih stvari , kao one mobilne mreze u Japanu sto su triputa bolje nego Evropske , Sony Mini roboti , PlayStation :twisted: ...ah nebih stvarno dalje , ali evo Mađarska je pokazala sa IBM diskovima ...
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    :| Pa diskovi su pravljeni po specifikacijama IBMa. Znaci greska u dizajnu :)

    I sto sve velike firme imaju love da se bave robotikom. Normalno da ce kad radniku plati sicu a vamo uzme 3-4000 dolara za jedan tv. Pa nije niko s marsa pao. TAS u Sarajevu je golfa 2 sklapo, haj reci da je bio ista losiji od onog njemackog.
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    ma dvojka je nepoderiva!
     
  13. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ma ja jos stojim iza toga da su Japanci najbolji u tom poslu ...
    A to za radnu snagu i stoji ... ali zasto se onda to ne otvara na balkanu , istocnoj evropi , mitl istoku , africi , juznoj americi ... nego samo ove kosooke zaposljavaju ...
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zato sto nam je infrastruktura sranje, i manje vise zato sto balkan svako malo eksplodira radi nekog sranja :)
     
  15. Esh

    Esh HWB

    upravo + sto nema milijarda na balkanu tako da je i posao za par dolara dobar posao.