provjera bad sektora

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by korisnik, Mar 22, 2013.

  1. korisnik

    korisnik Novi član

    kako se moze provjeriti da li hdd ima bad sektora.hvala
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mozes provjeriti sa HD Tune programom.
     
  3. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da ne otvaram novu temu,isto se tice bad sectora

    imam priliku kupiti povoljno hard disc ali prodavac kaze da ima jedan bad sector
    e kako se bas ne razumijem u ove sectore,da li je to problem ako je samo jedan i da li pojava jednog znaci i pojavu njih vise u neko skorije vrijeme
    HDD je western digital 500 gb...da napomenem da bi se HDD koristio za storage,ne za sistem,barem za sada,hoce li tako praviti probleme ?

    ili je bolja opcija da ja odustanem od ovog HDDa ?
     
  5. Majesco

    Majesco Aktivista

    Bad sector ima tendenciju sirenja kad nastane, mozes ga maskirati i krpiti, ali to nije to.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    isplati li se za 500 GB disk sa ovim ostecenjem dati 30-40 KM il je bolje uzeti manji ali ispravan
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma kakvi.. kani se toga. Nikad neces znati u kojem momentu ce postati beskoristan.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ok,hvala vam
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kako se riješiti soft bad sectora?
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    I moj samsung počeo opasno zezati. Pali se pa se ugasi. Skeniram ga sa neki dan sa hdtune i imam šta vidjeti našao bad sectore. Ima onaj hdd regenerator samo traje 3-4h pa da to odradim pošto nemam sada para za novi hdd. Mada nema tu neke sreće al eto.
     
  11. edgsi

    edgsi Aktivista

    U hdd regenerator imas opciju da ti pokrene "repair" od neke tacke. Predji hdd sa hdtune-om (duzi scan) i vidi u kojim poljima hdd-a (hdtune ti podijeli disk na 50x50 polja, velicinu polja imas u hdtune-u) ti se nalaze ti bad sectori. Izracunaj od koje tacke ti pocinju bad sectori i malo prije te tacke (da ne bi preskocio koji bad sector;) pokreni hdd regenerator i zaustavi ga kad prodje podrucje sa bad sectorima koje ti je hdtune pokazao.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Uradio sam napokon repair sa hdd regeneratorom. Koristio sam usb stick bootao i onda onaj spori scan i repair par sati je potrajao. Našao mi je koliko vidim 2 bad sectora. Koliko je pametno sada oslonuti se na ovaj hdd?

    [​IMG]
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Imam 500GB disk kojem su dolsovno bad sektori rasli na dnevnoj bazi: http://img580.imageshack.us/img580/3972/80033807.jpg

    Windows izbacuje upozorenje koje sam morao iskljuciti itd itd. I sada je taj HDD u funkciji kao storage. Cak ne pravi ni probleme oko čitanja i pisanja ali ono, oslonit se na njega za neku sigurnost i slicno ne ide. Mozda bi stvar bila i gora da je sistem na njemu i ako sam koristio malo osmicu na tom disku.

    Mogu diskovi nastaviti raditi ali eto.. ne cuvati nista bitnije na njima te treba planirati kupovin udrugog.
     
  14. kvaju

    kvaju Komšija

    meni je ima jedno 3 dana počeo data disk WD od 500gb štekati, kada želim particiju jednu otvoriti na njemu otvara je po 3 min, a kopiranje nečega sa te particije na usb stick recimo 700mb traje po 4h i nakon 3,5h eror neki izbaci.
    Predpostavljam da je kraju, a sa hdd regeneratorom sam išao na opciju da nađe bad sektore i da ih popravi i nakod 35h je odradilo 11% i nije našlo ništa bad sektora pa sam prekinuo.
    Znači bilo kakvo manipuliranje sa fileovima na tom disku je nemoguća misija, još ću probati pržit na dvd ako se šta slika da spasiti, ali sumljam da ću uspjeti.
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Evo ga nakon regeneracije.

    [​IMG]
     
  16. kvaju

    kvaju Komšija

    1000gb za manje od 3h uradio?
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    F3 je bio jedan od najbržih diskova u svojoj klasi kad sam ga uzeo prije 2-3g. Read baca do 140MB/s ako se dobro sjećam tako da je to normalno.
     
  18. kvaju

    kvaju Komšija

    Ovo moje govno od diska tog što me zeza na kome je dosta podataka koje bi spasio kada želim na stick stavit nešto krene po 4-5MB/s i spadne na par kb/s na kraju, i onda erore izbaciva, tj ne prebaci uopće taj sadržaj koji mi treba.
     
  19. bhd

    bhd Veteran foruma


    Kako uradite regeneraciju ?
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Sa hdd regeneratorom. Odabereš da ti skenira i reparira direktno iz windowsa ili kao ja nabaciš ga na stick bootaš sa njega i onda uradiš reparaciju.