Radeon X1950 predstavljen

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by starac, Jul 26, 2006.

  1. starac

    starac Novi član

  2. Ante

    Ante Aktivista

    Vrlo zanimljivo...
    Vidim promijenili su ono katastrofa cooling rjesenje...
    Zvuci ko zvijer...tako i izgleda

    Trebo bi i 1650pro, jel?
     
  3. Thomas Angelo

    Thomas Angelo Aktivista

    48 pixel shadera !? Ne želim pomisliti kakva će zvijer biti u Cross Fire režimu
     
  4. Esh

    Esh HWB

    ovo je samo najava - kartica jos nije predstavljena niti ce biti, kako stvari stoje, prije polovine augusta.

    sto se tice performansi, do 10% u odnosu na x1900 xtx sto znaci ispod geforce 7950 gx2 koju moze dostici samo u crossfire rezimu, no po znatno visoj cijeni.
     
  5. starac

    starac Novi član

    @Ante
    Misliš 1950Pro?
    X1950 XTX koristi R580 jezgro, dok će 1950Pro biti baziran na RV570 jezgru. 1950Pro će imati 36 pixel-shader procesora, jezgro će raditi na 600mhz, a memorija na 1.4ghz. Pronašao sam podatak da bi takt memorije na XTX verziji trebao raditi na 2ghz.
    Uglavnom X1950Pro bi trebao biti konkurencija 7900GT modelima.
     
  6. starac

    starac Novi član

    Pa isti broj pixel shader procesora ima i X1900XTX. Jedina novost je GDDR4 i novi cooler.
    A CroosFire je još zelen.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    cross fire je izasao nedugo nakon SLI jel tako? kako to da SLI drma bez problema i cross fire jos zelen?!
     
  8. Shenron

    Shenron Komšija

    Zato jer se o CF manje prica nego o SLI :lol:
     
  9. Esh

    Esh HWB

    pa nije bas, crossfire je poprilicno kasnio za nvidia-nim rjesenjem, no glavni razlog je potreba za tzv. master crossfire karticom.. sama kartica u vrijeme predstavljanja je kostala oko 500 usd, ati-jev chipset nije bio narocito kvalitetan, intel se predomisljao oko podrske i to su ti razlozi zasto je crossfire "zelen" :) (mozda sad stvarno i postanu zeleni posto su pod amd-om)

    situacija ce se popraviti s novom generacijom chipsetova i kartica, no u medjuvremu dominira tim trzistem.
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    GDDR4 2ghz brutal force mofo.
     
  11. Esh

    Esh HWB

    sve lijepo, ali nema narocitog skoka u performansama :D
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    Znam, ali koliki bandwidth pise u Everestu +50gb 8)
     
  13. starac

    starac Novi član

    Pa ne bih baš rekao da je ATIjev čipset kriv za loše preformanse? Razlog su driveri, njihov vječiti problem. I SLI je u početku bio spor, sve dok driveri nisu popravili situaciju. A nf4 je i dalje ostao isti.

    Evo jedan SLI vs CroosFire review http://www.hardinfo.com/show.asp?page=6741
     
  14. iPlay

    iPlay Komšija

    J*bo te, ovo ko Ferrari! :shock:
     
  15. Nihad

    Nihad Aktivista

    Ovo je isto ko da sad uzmemo pratit najavu najnovijeg Mercedesa CLK GTR 200 sta ja znam i uporedjivat ga sa Ferrari Enzo FTX 500 i McLaren GTR ne znam koji.

    Nikad ja u to necu sjest, ali nije u tome stvar, poenta je da to ne trebam djaba pratit. Bolje je otic u bastu i posadit nesta, malo se oko toga zezat, jest i to gubljenje vremena, al puno bolje.


    P.S.: Mogu li se te jezgre jesti?


    :) :)
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    Nihade, pusti off topic, back on thead.
     
  17. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ja bih ipak rekao da je promocija CrossFire-a slabija dosta u odnosu na SLI. Kod mene je X1300Pro koja ne spada baš u noviju generaciju i ne treba joj master card da bi radila u CrossFire režimu.
     
  18. Ante

    Ante Aktivista

    Da, 1600 i 1300 ne trebaju master, al ko ce njih stavljat u Crossfire...
     
  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ista osoba koja bi se odlucila za 2x7300gt ili 2x7600gs ...znaci neki low end sli
     
  20. Sale

    Sale Aktivista

    yeah low end sli heheh
    Lijepo zvuci, mada je moje misljenje bolje i low end sli vec sam 1 high end kartica
    hehe
    :lol: