RAM & Storage

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by paradox, Jun 27, 2009.

  1. paradox

    paradox Novi član

    Jel' mi neko moze objasniti zasto moji USB ulazi ne rade. Imam ih 4 i ni jedan ne radi. Kada god ubacim USB nista se ne desi. Molim vas ako mozete da mi objasnite sta da uradim.Hvala
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisu spojeni na prikljucke (headere) na maticnoj ploci, zato ne rade.

    Rjesenje je spojiti ih, a za takvo nesto je potrebno pogledati manual ploce (ili ne, za one vicnije) i otvoriti kuciste i locirati headere.
     
  3. paradox

    paradox Novi član

    hvala... a jel' ima negdje na netu slika kako to sve izgleda?
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imas ovdje objasnjeno, ali ti je dovoljno pogledat manual ploce. ;)
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa mozda bi i bila da nam kazes koja je ploca u pitanju.
     
  7. GV

    GV Komšija

    Ako su oni ulazi koji se nalaze na panelu matične onda je nešto drugo problem, idi na control panel->system->hardware->device manager->universal serial bus controllers, ima li ''žutih trokutića''?
     
  8. paradox

    paradox Novi član

    nema uopste "universal serial bus controllers"!!!
     
  9. GW

    GW Moderator

    Onda pogledaj da nije isključen u bios-u.
     
  10. paradox

    paradox Novi član

    kako ba da dodjem do BIOSa?? Ajd objasni!
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    cim upalis PC pocni tapkati F2 (kod nekih ploca DEL) na tastaturi i ne prestaj dok ne udje u bios.
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Cim upalis PC pise sta da pritisnes da bi usao u BIOS ili Setup.
     
  13. paradox

    paradox Novi član

    i sta trebam uraditi onda kada udjem u BIOS?
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Opet ovisi od ploce kako ce se postavka zvati. U osnovi, trazis USB headers ili nesto slicno, s opcijama enabled i disabled. Kad nadjes, stavi na enablet. Ako je vec enabled, onda nije to u pitanju.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Meni se desi da mi nekad zataji card reader koji je spojen na USB header i jedino CMOS clear pomaze,jos kod jednog druga tako prestali raditi USB portovi na P5B i to zadnji na maticnoj i CMOS sredio problem.
     
  16. paradox

    paradox Novi član

    Znaci CMOS je program??
     
  17. paradox

    paradox Novi član

    Hoce li mi taj CMOS clear izbrisati sve na compu????
     
  18. Code-R

    Code-R Aktivista

    Imas li servis negdje u blizini, ili barem nekog ortaka koji se razumije u kompjutere?
    Brisanjem CMOS-a ces samo vratiti BIOS na tvornicka podesavanja, i neces izbrisati podatke.
     
  19. paradox

    paradox Novi član

    OK! Hvala puno, probacu i to ak' ne uspije nosim ga u servis!!
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    CMOS je cip u kojem su smjestene postavke BIOS-a. Kada se kaze Clear CMOS misli se na resetovanje BIOS-a na fabricke postavke. To se moze uraditi na nekoliko nacina, je cini mi se sve iznad znanja kojim ti raspolazes. Nemoj se ljutiti, ali mislim da je doticni problem za tvoj nivo ipak malo previse, te bi najbolje bilo da potrazis pomoc u nekom servisu.