Random blackout

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by AnotherOne, Jun 27, 2011.

  1. AnotherOne

    AnotherOne Novi član

    Pozz svima, novi sam na forumu :smt006

    Ovako imam jedan neuobicajen problem... Naime, prilikom rada na racunaru ili igranja ( CoD2 ili CoD4) dolazi do jednostavnog zatamanjenja monitora, kao da je racunar u sleep modeu ili hibernate, kako hocete... Naravno, sto se tice Power Managementa tamo sam vec namjestio da se monitor niti disk nikada ne gase niti da automatski budu u nekom od ovih modova...

    Moj OS je Win 7 x64 7600RTM, a konfiguracija izgleda ovako:

    MB: MSI K9N Neo V3
    VGA: Gainward GTS 250 1 GB
    CPU: AMD Athlon X2 6000+ BE
    RAM: 4 x 1 GB DDR2@667 MHz; Kingston
    HDD: WD 250 GB
    PU: Fortron 500W APN

    Danas sam bas ugradio ovu graficku i promijenio napojnu prije par dana upravi radi nje... Sve radi savrseno osim ovih nasumicnih " padova " .... S druge strane uradio sam i update BIOSa pa sam mislio da u tome nije neki problem i uradio sam reset istog ali opet nista...

    Pa eto ako neko ima kakvu ideju da pomogne ???

    LP, 8)
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kako zvuci komp kad mu se smrkne :D jer je moguce i da je kvar u monitoru,ako ti grafa ima TV izlaz mogao bi spojiti i TV na nju pa pratiti hoce li se zatamnjenje desiti i na TVu.
     
  3. AnotherOne

    AnotherOne Novi član

    Ma sve je u redu, monitor je takodje kupljen prije cca 3 mjeseca, LG LED Flatron E2240 22"... Evo trazim sve zivot na netu ali ne znam sta bi moglo biti uzrok... Inace prvi puta mi se i sada javlja error, nVidia driver stopped working pa sada gledam sta je tome uzrok i sta bi moglo biti rjesenje... Ispocekta sam mislio da je napojna ali sve radi extra :)
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    MOzda je grafa defektna,probaj smanjiti frekvenciju na GPU i na Memoriji npr ako je 700mhz za GPU i 1000mhz za memoriju stavi 600/900 pa probaj igrati. To ti je najlakse odraditi MSI afterburnerom.
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ovo vezano za error nvidia driver stopped working smrdi mi na defektan RAM.
     
  6. AnotherOne

    AnotherOne Novi član

    Druze i Grafa i RAM rade na fabrickim postavkama tako da ukoliko to budem dirao i spusato, onda jbaji ga mogu baciti komp komotno... A sto se tice defektnog rama do sada nije bilo nikakvih problema, i ono sto citam po netu jeste da nVidia ne izbacuje dobre drivere... Bice da je do toga jedino jer prije ove graficke sam imao HD 4670 i sve je radilo extra, sad stvarno pokusavam dokuciti sta bi moglo biti...
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Jesi li ti uradio svjezu instalaciju Windowsa nakon sto si uzeo novu grafu ili si samo instalirao nove nVidia drivere?

    Ako si uradio samo instalaciju nVidia drivera na staru OS instalaciju onda si trebao ocistiti sistem od ATI drivera sa DriverSweeper programom u Safe Mode..
     
  8. AnotherOne

    AnotherOne Novi član

    Pa naravno druze nisam pocetnik... I to 2 puta sam formatirao racunar jer sam mislio da nakon sto mi se ovo desavalo nakon prvog formata nisam nesto pogrijesio prilikom instalacije... Ono sto sada mogu procitati na netu, jeste da je ovo izgleda greska Vista platforme za drivere koja je ista iza Win7 te da postoji update koji ispravlja ovu pogresku... Kako sam tek instalirao Win morat cu potraziti taj update za Win7 da vidim da li bi to moglo biti rjesenje...

    S druge strane citam da se to desava i onima koji imaju i ATI graficke kartice tako da je do OSa, a ne do defektnge grafe ili rama...
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovaj savjet mi je postao omiljeni :D, probaj PCIe frekvenciju na 105-109MHz.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja imam Win7 Ultimate 64bit i nVidia grafu i nemam nikakvih problema..

    Takodje imao sam ATI prije ove i nikakvih problema..

    Cak sam i instalirao nVidia grafu na win7 OS instalaciju na kojoj je prethodno bila ATI grafa i nikakvih problema..

    Tako da je moguce da ti je graficka defektna ili mozda napojna jedinica..
     
  11. AnotherOne

    AnotherOne Novi član



    Nakon reseta BIOSa bila je 100 pa sam sada to ispravio... Javim se ako bude nekih problema i hvala za savjet :smt007

    @KingT

    I meni je takodje sve bilo OK prije, kao i liku sa ovom grafom prije mene tako da ne znam u cemu je problem... Takodje je grafa testirana i na ovoj istoj napojnoj i radila je super... Ostaje mi da vidim kako rijesiti problem ;)
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa da 100 je po def. a poznato je da neke kombinacije mbo i grafa zahtjevaju malo podizanje PCIe frekvencije za ispravan rad, pogotovo ako je sistem klokan. A nemoj se prerano radovati, prvo ti to dobro isprobaj :D
     
  13. AnotherOne

    AnotherOne Novi član

    Zasad je sve ok, a vidjet cemo sutra kad pocnem silovati grafu programima i svime :)

    EDIT:

    Evo sve je hvala Bogu rijeseno... Napojnu sam zamijenio i uzeo 650W i onda mi se nakon 4-5 sati pojavio BSOD, ali stariji nVidia driveri su otklonili i taj problem i sad sve radi ko sat... Hvala Sanelu iz Ingela koji znam da je ovdje negdje na forumu i svima vama na pomoci... Poosa 8)