razlika izmedu HD 5870 i HD 6870???

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Mujić, Dec 12, 2010.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jesi li ti cuo gtx470?
    Kartica je tisa od gtx285 i u idle i u loadu. Ne vidim da su ljudi galamili kako je gtx285 strasno bucna.

    Nema sanse da je dobije 768 za 24/7 jer je gtx470 na defaultu 30% brza
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne znam kakva je u usporedbi sa GTX285, niti sam pratio GTX275/285 kartice, ali iz testova znam da je glasna i da je hladjenje lose za takvu karticu. U loadu ode na 93C ako se ne varam.
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne znam sta da ti kazem... Kada se prestane igrati furmark i kartica cuje uzivo, onda mozemo dalje polemisati.

    edit: ja ne tvrdim da je karta tiha, daleko je od toga, ali nisu to neke nepodnosljive razlike na koje vec nismo navikli tokom ovih godina. Opet zavisi kako na koga nesto utice, meni je najbitnije da je tiho u idle a u loadu da ne nadjacava zvucnike :D
    Sto se tice buke, iz iskustva 5850>>gtx470>gtx285
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Eto onda je moja Gigabyte GTX460 i u loadu necujna sa dva venta na 1600rpm, a pritom i overclockana ostane hladna na ~55C u igrama. :D A i ove dvije GTX460 u SLI-u bi opet bile necujne. :smt004

    Kad vec poredis HD5850 i GTX470, HD5850 nije na 90C+ u loadu, tako da nisu ni blizu.
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa taj gigabyte je nesto drugo, ima aftermarket hladjenje koje je overkill za gtx460 768. Mislim, nista nije overkill ali realno, mene ne zanima da li je temp 50 ili 80C uz isti nivo buke i istu potrosnju. S druge strane, takvi cooleri, toplotu disipiraju unutar kucista za razliku od referentnih koji je odmah izbacuju van.
    Tako da o sli bez provjetrenog kucista mozes samo sanjati.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja bi uzeo 6850 i naklokao je do bola i to je to...
    Jedino ako ga zanima folding onda bi isao na Nvidiu..
    Ja bih zbog foldinga dao svoju 4850 za neku 9800 GT ali niko nece :cry:
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno, za SLI treba provjetreno kuciste.

    Ali ipak, sada su mi temperature u kucistu nize nego sa HD4870 koja je izbacivala vruc zrak van. Ne znam kako, ali nize su.

    @Tale: HD6850 se clocka puno losije od GTX460 kartica. Posteno overclockana GTX460 (cak i 768MB model) ce u prosjeku biti brza od overclockane HD6850 i izjednacena sa HD6870/HD5850 modelom, iako je na defaultu sporija.
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa složio bih se sa tobom. Da je bolja kupovina 460-ke koja je i jeftinija kod nas od 6850..
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    ja bih se u segmentnu zvuka slozio sa mobstercom meni je bitno da je i idle tiha a da u igrama ne nadjacava zvucnike
    meni gtx 570 nije zanimljiva jest to super grafa sa perfomansama gtx 480 ali opet sabirnica je uska nekako gtx 570 sa max oc memorije ne moze dostici gtx 480 a da ne pricam o gtx 480 u mene radi na 1050 mhz barem je 3dmark11 prosao i gpu z prikazuje 200gb/s sto gtx 570 ni u teorij ne moze dostici hocu da kazem gtx 500 serija je refresh gtx 400 serije i onaj ko ima gtx 480/gtx 470 nema razloiga da ide na nesh vise jer kupovat novu karticu radi boljeg haldjene i manje buke je glupo barem meni.eto to je od mene
    a sad da dgovorim na pitanje 6870 ili 5870 nijedno cekaj 6970 ili izvana uzmi gtx 580
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne razumijem o cemu ti, GTX570 je puno bolja kartica od GTX480. GTX480 bih cak nazvao promasajem, koji je tek GTX580 ispravio.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Ti poceo poredit cijene kod lokalnih dilera. Ja mislio ti nasao negdje u radnji za te pare. Pitaj tog didija koliko je kod njeg GTX470? :D

    Sve u svemu 460GB je svakako trenutni best buy. Ali na osnovu onih para sto je covjek htio dati, prijedlog je bio za GTX470 ispred onih njegovih ponudjenih. Barem sto se mene tice, a ako preferira AMD to je druga stvar :D
    Mozda bi trebali sacekat da Mujić potvrdi svoj budzet prije nego sto se raprava jos rasplamsa :D
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    kod njega je gtx470 550KM :smt003
    Napisao sam negdje da se navodi ta garancija, ako je iskoristiva u bih, nije bitno gdje kupis kartu :D
     
  13. efo

    efo Komšija

    gigante u koju si ti osnovnu isao :D
     
  14. Piroman

    Piroman Komšija

    Slazem se s Taletom, takodje bi uzeo 6850 i to "Toxic" verziju od Sapphire-a (180Eur u Njem.). 8)
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    stevei ocigledno me nisi shvatio ja i kazem da je gtx580 najjbolja karta trenutno sto se moye uzeti meni se cisto gtx 570 ne svidja zbog manje sabirnice . zato sto je skupa u odnosu na gtx580 koja kosta oko 500usd dok je 570 oko420 tako da mi gtx570 nebi bila zanimljiva opste a sad o gtx480 da je promas to je druga tema.jedini meni licno problem je toplina sa perfomanske grafa je oko 15 do 30 % sporija od 5970 to mi nitko ne moze reci da lazem owno sam i 5970 ps isao sam u grbavica 1