razlika izmedu HD 5870 i HD 6870???

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Mujić, Dec 12, 2010.

  1. Mujić

    Mujić Novi član

    e ovako hocel mi neko objasniti zasto je starija serija(ATI HD5870)skuplja od nove serije(ATI HD 6870) i jel bolja i zasto??Planiram kupiti jednu od navedenih kartica pa bi molio za malo pomoci...kupio nedavno 24"monitor...hvala
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Vrlo jednostavno, AMD je odustao od imenovanja kojeg su nametnuli jos od HD 3000 serije, sto znaci da su HD 6850/6870 kartice ovaj put smjestene u sredinu ponude te su glavni konkurent GTX 460 karticama, dok HD 5870 ima bolje performanse, no 15. decembra ce bit zamijenjena novim karticama iz HD 6900 serije. Jedini aspekt (a sto se generalno ne moze u ovom trenutku iskoristi u praksi) gdje nove kartice daju bolje performanse u odnosu na HD 5870 je teselacija (dio DX11 podrske).

    Uzimajuci to u obzir, sacekaj jos par dana do predstavljanja novih AMD single-GPU high-end kartica, navedi budzet, pa cemo onda vidjeti sta je najbolje za kupovinu. Osim toga, za par dana cemo objaviti i round-up test novih kartica pa ces razliku moci vidjeti i u praksi.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Mozda ti je bolje uzeti GTX470.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    GTX470 je los izbor. Za te pare se skoro moze kupit GTX570, a overclockana GTX460 je izjednacena sa GTX470. Sto se Nvidia kartica tice, GTX460 je i dalje best-buy, a GTX570 najbolji izbor sto se high enda tice (ujedno i puno bolji izbor od GTX580).
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kod nas svakako nema kupiti gtx570 a u njemackoj je gtx470 skuplji 20-30eur od gtx460 1gb, dok je gtx570 skuplji dodatnih 100e a brzi jedva 20%, tako da ne vidim zasto je los izbor.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    GTX470 vise cak nije ni high-end. Osim toga, ima veliku potrosnju i zbog loseg hladjenja se gadno grije i glasna je. Govorim o referentnom dizajnu. GTX570 je kartica koja ima cak overkill hladjenje sa GTX580 modela i koja je najtisa kartica u klasi, sa performansama GTX480 kartice i potrosnjom GTX470. Jednostavno je dobro balansirana kartica. Pored toga, memorija na GF110 se bolje overclocka nego na GF100. A high-end kartice nikad nisu isplative.

    Ne znam za tih 20-30€ razlike izmedju GTX470 i GTX460, ne pratim njemacko trziste.
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jeste dobro balansirana kartica ali je i minimalno 100eur skuplja. Niko nije rekao da je gtx470 bolja karta ali je price/perf debelo na njenoj strani. To sto se memorija bolje kloka ne daje puno na performansama zbog siroke sabirnice. A gtx570 vise trosi od gtx470, 20w nije zanemarljivo (jos kada se uzme u obzir limiter...).
    Cak i na nasem trzistu, recimo u genelecu, evga gtx470 kosta 497,01 KM dok je evga gtx460 1gb 425,26 KM (plus pdv za obje).
    Trenutno je najbolja kupovina gtx460 1gb za 375KM, vodi se kao nova sa garancijom...
    Ne mozes izabrati trziste koje se tebi svidja i na osnovu njega donositi zakljucke. Ili uzimas domace (tj. svima dostupno) ili neko standardizovano (podjednako vecini dostupno).
     
  8. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Bas sam htio napisati kako je EVGA GTX470 za 497KM + PDV bar na nasem trzistu najbolji izbor. Kad smo kod potrosnje, ko je god uzeo gtx460 isao je na overclock + dizanje voltaze, tako da ni ona u toj situaciji nije bas stedljiva. GTX470 se itekako odlijepi od 460-ke kad su zahtjevnije postavke (8xAA, teselacija, visoke rezolucije), narocito kad se overklokira. Treba uzeti u obzir i gigabyte soluciju 470-ke koja bi se i kod nas mogla naruciti posto gigabyte skoro svi prodaju, custom hladjenje, odlicno se kloka a cijena je tu negdje sa evga, ako ne i jeftinija...
    http://www.newegg.com/Product/Product.a ... -_-Product

    Ko ide na ovu klasu kartica za ocekivati je da ima u masini 650+ W napajanje, pa moze sebi dozvoliti luksuz da jedna OC GTX470-ka potegne i 280-300W :D
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni je najzalivije dati pare za graficku. Dao sam para i para na kompjuter, ali uvijek kad trebam graficku da mijenjam, u sebi kontam zali boze para. To je najnezahvalnija komponenta. Kupis danas, sutra vec izadje igra koja ne ide kako treba jer eto fali nesto, i odmah graficka koju si platio 500KM dobar si ako je udas za 250KM, a valja novu kupovati. Sad evo citam ove teme i kontam sta da uzmem. Da li da uzmem 58xx ili 68xx, ili da cekam da izadje 69xx da vidim cijene, pa mozda padnu i cijene ovim slabijim i starijim, a opet fina kupovina. Najvjerovatnije cu graficku zadnju uzeti, gurat cu na integrali dok ne skontam sta da radim.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ipak je ona leadtek gtx460 1gb za 375KM bolji izbor.
    garancija od 2god je zadovoljavajuca...

    @quler
    Cijene slabijih kartica najvjerovatnije nece padati. Uzmi ovu sto sam gore naveo, za te pare nema bolje.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ima li koja AMD-ova u tom rangu, posto bi volio, cisto sto ja preferiram, da mi sve bude AMD. proc, ploca, graficka.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jedino HD6850. Ona je cijenom kao GTX460 1GB.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Hvala na inf. to ce doci na kraju. Evo gledam sad HDD da uzmem, a i router usput.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Ja sam otprilike procijenio budzet koji Mujić ima, i mislim da nema sta dalje trazit od 470, jedino da saceka da se kod nas pojave 69xx i GTX5xx. Ali to ce mu vec izlazit iz budzeta. Od trenutnog sto ima na ponudi, mislim da je GTX470 najbolji izbor.
    Mislim da ne vrijedi uzimati grafu za te pare koju odmah overclockovanu poredis sa ostalim. To mi je uvijek bilo malo smijesno poredjenje. 460 overclockovana stize 470, i? Pa i 470 se moze overclockovat, zar ne? :D I onda je ne stize. A razlika u cijeni nije velika, barem ne kao izmedju 570 i 470.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa razlika je skoro 200KM izmedju najjeftinije gtx460 1gb i gtx470 a to je ogromna razlika kada se u obzir uzmu performanse...

    edit: i jos jedna stvar, kada oc-ujes gtx470 postaje puno bucnija nego oc-ana gtx460.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Ne znam gdje si ti to gledao cijene, mozda si gledao najvecu razliku.

    EDIT: A evo sad gledam, ne vidjoh ovo da si prije napisao:
    Sam si sebi odgovorio? Gdje je tu 200KM?
    Da, moze se naci GTX460 i ispod 400KM koja ce bit isto tako bucna kao i GTX470.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa eto, ti mi nadji najjeftiniju gtx470 i navedi ovdje pa uporedi sa novom leadtek gtx460 1gb za 375KM sa 2g garancije.

    edit: pa to je u genelecu... ali to pada u vodu kada postoji ovaj leadtek kod didi_sa :D i nece nikada biti bucna kao gtx470
    Ako recimo mora kupovati u genelecu, onda je gtx470 no brainer...
     
  19. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ako je u pitanju dobra ploca koja gura crossfire/sli, onda gtx460/6850 i za koji mjesec ubost polovnu drugu karticu i nema da skripi. Ocekujem da ce 69xx serija biti preskupa, tako da ce gore navedena dual gpu solucija davati iste ili bolje performanse za manje novca.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ponovit cu, GTX470 mi je smijesan izbor zbog strahovite buke (a i potrosnje).

    Cak i GTX460 768MB overclockana je dobija, a trosi manje nego GTX470 na defaultu, o buci da ne pricam, overclockana GTX460 ce i dalje biti znatno tisa nego referentna GTX470 na defaultu. Moja GTX-ica sa Gigabyte hladjenjem se i overlockana u Furmarku ili zahtjevnijoj igri jedva cuje. Sto se cijene tice, GTX470 je 50% skuplja.

    Reci cete, i GTX470 se da overclockat, ali tada nema nista bez opakog aftermarket coolera ili vode, inace ce buka biti strahovita. Potrosnja koliko-toliko.