router problem

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by [´armaN], Dec 19, 2009.

  1. [´armaN]

    [´armaN] Novi član

    Hocu da umrezim dva kompa i da oba imaju konekciju

    Nabavio sam sljedeci router

    tp-link tl-wr340g

    Imam HS kablovsku konekciju

    Iz modema u router sam spojio obicni kabal koji mi je dosao uz modem, nisam siguran jeli to crossover koji dodje uz njega. Iz kompa u router spojen kabal koji je dosao uz router a iz routera u drugi kompa je spojen kabal koji sam kupio, neki obicni

    Sve sam spojio i kada sam preko cd-a pokreno onaj program za instalaciju dodju mi na kraju kao dva neka checka

    Prvi je Networka adapter check i to mi prodje, tu je sve ok

    Sljedece mi dodje Network status check i tu mi konstantno pise failed. Provjerio sam jedno 15 puta da nisam slucajno pogrijesio sta oko spajanja kablova ali sve je ok :S

    Kada udjem u browser i ukucam ip adresu za router normalno sve udje, tu sam otisao na quick setup, sve odradio normalno

    Sta sada ciniti da bih na oba kompa imao konekciju ? :S
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nemam iskustva sa hs-om ali vjerovatno ti trebaju ubaciti mac adresu rutera u sistem. Rijetko gdje mozes tek tako kupiti na svoju ruku, prikopcati i da radi...
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    Ne treba MAC adresu davat HS-u , potrebno je samo router konfigurisat (username, password, idle time) ili jednostavno podesit DHCP Only. Ova prva varijanta vrijedi samo ukoliko se jos uvijek konektujes preko HS ikonice , a ako ti je konekcija automatska tj ako spojis modem direktno sa kompom i odmah dobijes net onda vazi ova druga opcija setovanja routera na DHCP.
     
  4. Gogeta

    Gogeta Aktivista

    Jesi rijesio problem posto i ja planiram uzeti taj isti model.
    I je li zna neko koja je razlika izmedju ovog wr340g i TP-LINK TL-WR543G modela?
     
  5. Gogeta

    Gogeta Aktivista

    Jesi siguran da samo to treba namjestiti posto i ja planiram danas kupiti isti router kao kod Armana, da ne bacam pare bezze.
    Znaci sad imam hs i dobio sam onaj modem. Spajam se preko one ikonice...
    Preko tog routera mislio sam se spojit na laptop bezzicno, pa ne znam hoce li biti problema..
     
  6. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ukljuci DHCP. Nije vazno da li si konektovan ili ne, pingaj racunare u lokalnoj mrezi da vidis da li je to ok. Ako jeste sve sto dalje treba da uradis jeste:
    podesis podatke za konekciju na routeru/restart routera/ i postavis default gateway na masinama da ti pokazuju na router(obicno 192.168.0.1).

    Znaci 3 stvari:
    1. lokalni lan fercera sa adresama koje router dodjeli
    2. dobro si podesio konekciju na routeru(nadjes gdje se kuca username/password, tip konekcije da li ce stalno bit konektovan, on demand i to)
    3. podesis gatewaye na svim racunarim

    Ovo je rucno podesavanje dodushe buduci da nisam koristio ta automatksa podesvanja obicno nesto zajebu.

    Poz
    PS: Neam taj router niti HS ali ovo je generalni princip koji je za sve isti.
     
  7. Gogeta

    Gogeta Aktivista

    Kupio sam i ja danas ovaj router i uspio sam da napravim konekciju, isto na pocetku nije htjelo dok nisam kloniro mac adresu.
    Postavio sam u routeru da ide preko pppoe, a preko dynamic ip nece. Sad se vise rucno ne konektujem nego samo pokrenem browser.
    Sad samo trebam jos da postavim wireless da se prikopcam sa laptopa ...