Samsung 223BW vs 226BW ?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by azzaro, Sep 16, 2007.

  1. Riddick

    Riddick Aktivista

    Evo uspio sam preko drajvera od graficke da dodam rezoluciju 1280x800@60. Znaci rezolucija nije podrzana od strane drajvera za monitor! Da li Samsung 223BW moze normalno raditi bez posljedica na: 1280x800@60 i 1440x900@60 :?: Brine me brzina osvjezavanja od 60Hz pri ovim rezolucijama :!: Da li mogu koristit rezoluciju 1440x900 bez skaliranja, znaci da mi je slika velicine 1440x900 na sredini ekrana, a ostali dio ekrana da bude zatamnjen :?: Trazio sam na netu al nisam nasao, opet cu sutra nastavit :smt006
     
  2. Moncho

    Moncho Komšija

    Nema sta da te brine brzina osvjezavanja LCD to je, sve su take brzine osvjezavanja.Mislim da neces imati nikakvih problema sa prikazom ti reza tj. monitor ne bi smjeo da ima probleme sa tim rezama. Za tu opciju ti je potreban monitor koji ima tzv 1:1 mapping. No moguce je to uraditi i sa driverima, dakle, na bazi drivera za graficku rijesiti problem. Naravno moras spojiti monitor preko DVI na graficku i u opcijama potrazi... mora biti.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Zar nije 75Hz default za LCD, a ne 60Hz.. :?
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

    Na većini je 60 Hz. Ali to kod LCD-a ne igra nikakvu ulogu, pošto se čitav ekran odjednom osvježava.
     
  5. Moncho

    Moncho Komšija

    pogresno, CRT osvjezava ekran odjedanput, dok LCD osvjezava samo one pixele koji zaista promijene svoje stanje....
    Recimo nabaci plavu sliku na monitor... LCD ce nakon prvobitnog crtanja slike, cijelo vrijeme prikazivati ne 'osvjezenu' sliku, dok ce CRT, zavisno od frekvencije osvjezavanja, crta sliku 60,70,85 puta u sekudni iako se zaista nista ne desava na ekranu.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    opet pogrešno :)

    crt ispisuje redove u slici sa elektronskim topom, interlaced = poluslike, znači 1, 3, 5, 7... red i tako dalje, pa onda 2, 4, 6, 8... red i tako dalje, progressive = svi redovi odjednom (zato interlaced ima onaj flickering efekt dok gledaš). znači crt ne osvježava sliku odjedanput, nego se on pošteno namuči ;)
     
  7. Moncho

    Moncho Komšija

    ma poenta je bila da CRT vazda radi nesto, cak i kada je slika staticna na monitoru, dok LCD ne radi nista ako je slika staticna. Dakle, moglo bi se reci da LCD po potrebi crta sliku, dok CRT nonstop je crta :)
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ama covjece - i lcd crta sliku svake sekunde samo u "progressive" nacinu. ne stoji dzabe osvjezavanje u hercima cak i za lcd...
     
  9. Ninja

    Ninja Komšija

    CRT monitori "crtaju" sliku u progressive načinu, dok televizori to rade u interlaced modu. LCD monitori iscrtavaju sliku čitavu odjednom, zato kod njih nije bitna brzina osvježavanja (tj. ne primijeti se treperenje na 60 Hz, npr).
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    koja je onda po tebi razlika izmedju progressive scana i "iscrtavanja citave slike odjednom"?
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    uhhh :D pripremio sam kokice, nemojte me sad razocarat :D
     
  12. Ninja

    Ninja Komšija

    Kod progressive scana slika se iscrtava liniju po liniju, jedna za drugom, bez preskakanja. A odjednom je svaki piksel u istom trenutku.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jasnije?
     
  14. Loki

    Loki Komšija

    Da ne otvaram novu temu...

    2232BW ili 226BW? Može li ovaj LG L222WS da se nosi sa njima ili je druga liga?
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Trazi po mogucnosti 226CW.
     
  16. Loki

    Loki Komšija

    Skupo pravo. :(
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sve je tu negdje - sto na jednom ne valja, valja na drugom modelu, ali mu fali nesto drugo, i tako u krug. TN je sranje svakako...
     
  18. igor.g

    igor.g Komšija

    ja bih uzeo 2232bw