Samsung na CES-u 2009

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Jan 6, 2009.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Nove serije televizora se ocekuju, procurile su prve informacije a najljepsa je da ce nove serije podrzavati mkv playback preko usb sticka i externih HDD-ova!
    Ovim potezom zajedno sa MP3,DiVX, WMA playbackom je samsung dolsovno unistio potrebu za HTPC-om.
    Danasnjoj 7 seriji je dodan i LED backlight sa 200Hz Motion Plus algoritmom.
    [​IMG]

    Novi modeli ce se prepoznati prema prefisku "B" u odnosu na trenutni "A".

    Ono sto je njabitinije u cijeloj prici da ce novi modeli imati natural 24p podrsku sa anti-judder algoritmima gdje se nece morati ukljucivati MCFI (interpolacija) koja izaziva "video look".
    Dakle MCFI off, Natural 24p on, i stignuta je reprodukcija blu-ray sa brzim scenama kao kod plasmi.

    Sto se tice 8 serije;
    Executive Overview
    Samsung has decided to take a huge leap forward with their LCDs with their launch of their new line of LED backlit panels. Designated with a "B" in the model number rather than an "A," look for these to be available in the early part of 2009. Generally ranging from 40" to 55", they all feature extreme contrast ratios, ultra slim designs (even with tuners included) and tons of extras. The top of the line 8000 series features 240Hz processing, chrome stylings, built in Ethernet connection and wireless-ready capabilities, and response times matching CRT displays (or so they claim).



    Evo koje su nove mogucnosti;

    New Features for 2009

    There is a new support menu. It has the user manual, sound/ picture diagnostics, DTV signal meter, HD connections which it lists as "How to get the best performance from your TV.". In the support menu is also a firmware upgrade option and will display the TV's current firmware version. The new style 16:9 colour user manual is in Adobe Flash format and is very easy to navigate via the remote


    For 100hz (120hz US) Motion Plus there is now a custom setting. This has two options:


    Blur Reduction: Adjusts the blur reduction level in video sources.
    Judder Reduction: Adjusts the judder reduction level in video sources with film signals.


    Motion Plus 'Low' has been renamed to 'Clear' and 'High' to 'Smooth'.


    Black Adjust → Off/ Low/ Medium/ High has been renamed to Black Tone → Off / Dark / Darker / Darkest.


    Optical Link Ready. Optical passthough?


    BD Wisesync. Talks to other Blu-ray/ HTX devices to optimise HD playback


    Natural Picture mode joins Standard, Dynamic and Movie. Natural Selects the picture for optimum and eye-comfortable display. BD Wise picture mode will also be avalible if connected to a Samsung Blu-Ray/ DVD BD-Wise compatible device.


    Film Mode. The TV can be set to automatically sense and process film signals from all sources and adjust the picture for optimum quality.


    Divx Certified. Although the A756/ A856/ A956 supported playing Divx media files, but weren't officially certified as Divx devices.


    Divx Video On Demand


    Now supports playback of movies in the following formats upto 1080p: MKV/ WMV/ VOB/ AVI/ TS/ 3GP/ MPG/ ASF


    Now supports the following video codecs:


    XviD
    DivX 3.11/4.x/5.1/6.0/
    H.264 BP/MP/HP
    MPEG-1
    MPEG-2
    MPEG-4 SP/ASP
    Motion JPEG
    Windows Media Video V9
    VC1


    2 x USB2.0 Ports. Along with the much improved media capabilites, Some of the TV's features a pair of USB2.0 ports on the side. Now you can have the optional wireless adaptor plugged in one USB slot, while using the other for connecting to storage device drives. Both USB ports are on the side on these models, and the headphone socket been moved round the back.


    Internet@TV. A feature rich replacement for InfoLive, uses Yahoo Widgets from Samsung's partnership with Yahoo.
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Re: Samsung na Cebit-u 2009

    Barem su makli onaj odvratni stalak, pa sad lice nanesto.
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Re: Samsung na Cebit-u 2009

    Ne znam koliko si pratio al sadasnja cijela 7, 8 i 9 serija imaju najljepsi dizajn, nema nista ovalno ili oblo, sve je hi-tech "coskasto".
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Slabo sam pratio jer sam kupio sebi lcd prije vise od dvije godine, ali sam od samsunga pobjegao radi debilnog oblastog dizajna jer se meni nesvida volim ono kao nozem odrezano a sad za par godina sta ce se uzeti neznam jer me nepali fullHD dosta mi 720p (relatino mala soba da se zezam sa vecim ekranom).
    Probao sam i video i audio novitete ali nisam bas toliko impresioniran razlikom izmedu 720p i 1080p na manjim ekranima i u manjoj sobi isto tako i zvuk dosta mi je DD ili DTS 5.1 eventualno ako film ima DTS ES ILI DD EX moze i dosta.
     
  5. Nani

    Nani Komšija

  6. Nani

    Nani Komšija

    Samsung ulaze ne samo u kvalitetu slike vec i u vrhunski dizajn (na kojem Panasonic ocigledno treba dosta poraditi) koji je na CES-u definitivno osvojio srca posjetilaca.

    Najljepsa plasma CES-a Samsung 58b856

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]


    Samsung 6000, 7000 i 8000 LED Ultra Thin LCD serije

    [​IMG]
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Pojavile su se cijene za Samsung 2009 LED LCD-ove;
    32B6000 (32’’, 82cm) 1 199 €
    40B6000 (40’’, 102cm) 1 599 €
    46B6000 (46’’, 117cm) 1 999 €


    32B70X0 (32’’, 82 cm) 1 399 €
    40B70X0(40’’, 102 cm) 1 799 €
    46B70X0 (46’’, 117 cm) 2 199 €
    55B70X0 (55’’, 140 cm) 3 199 €

    http://www.avcesar.com/actu/id-1905/LED ... -7000.html

    To je to sto se cijena LCD-ova tice, uskoro se ocekuje i formiranje cijena plasma setova;

    Na cnet stranici dodatne informacije i slike;
    http://crave.cnet.co.uk/televisions/0,3 ... 0-5,00.htm
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    Uskoro se ocekuje formiranje cijena Samsung Plasma i LCD modela.
     
  9. fountain

    fountain Novi član

  10. Nani

    Nani Komšija

    Kompletnu listu podrzanih audio i video formata na Samsung Media Play-u koji ce dolaziti sa 6, 7 i 8 serijom LCD-ova kao i na 6 i 8 seriji plasmi, imate na slikama, moram naglasiti da su podrzani i svi formati titlova za sve kontejnere ukljucujuci i mkv, kao i 5.1 zvuk preko optickog kabla. Fenomenalna zamjena za popcorn i slicne proizvode.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  11. ja samo moram reci(sorry na spammu) NANI DUDE ARE YOU REAL ????? :D
     
  12. Nani

    Nani Komšija