SAMSUNG UE40D6000

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Tir Anasazi, Jul 11, 2011.

  1. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

  2. Esh

    Esh HWB

    Samo da potvrdimo, ti si se vec odlucio za LCD, 40 incha i 3D podrsku?
     
  3. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    LCD manje vise zbog kopcanja na racunar, 40" zbog distance gledanja i velicine plakara na kojem ce stajati, a od 3D podrske ne bolujem. Ali kontam u ovaj vakat se vise ne isplati uzimati TV ako bar nije 3D ready. Dobio sam nekih filmova u 3D-u i rodjak mi jedan iz Njemacke samo 3D donosi, tako da ima smisla.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Prosli vikend sam uzimao tv i imao sam priliku vidjeti 46" verziju D6000 serije, slika je fantazija naravno ako gledas neki digitalni kanal ili fullhd film tako da se neces pokajati. Samo da ti jos napomenem da u mobilmediji imas 40D5000 na snizenju za 1300km, ima sve sto i taj samo bez 3D pa ako odustanes od 3D pogledaj i taj model.
     
  5. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Evo ipak sam ga begenisao. Rjesio se "stare" Bravie KDL 40L4000 sa kojom sam bio generalno zadovoljan, ali sam vec imao problema sa priključcima (samo 2 x HDMI, nema opticki audio izlaz i sl). Posto trenutno kopcam tri HDMI uredjaja i treba mi optika (TosLink) da povezem sa kucnim kinom za eksterni audio, vrijeme je bilo da se zamjeni.
    Iz nekog razloga preko HDMI-a nece da prenosi zvuk na Samsungovo kucno kino, nije mogla ni Bravia, ne moze ni ovaj. Bravia je doduse mogla preko komponentnih kablova, ali ovaj samsung nece ni tako. Kada prebacim na eksterni audio samo tisina. Nadam se da ce optika rjesiti problem, jer mi je glupo da pored surround sistema slusam stereo ili neki virtual dolby, posebno zato sto mi je zvuk najmanje onoliko bitan koliko i dobra rezolucija filma npr.

    Nisam stigao u fulu istestirati ga, ali sam za sada ekstra zadovoljan, a najvise razliku vidim zbog frekvencije osvjezavanja gdje dinamicne slike sada izgledaju ekstra dobro.
    Jedino je steta sto nije integrisan WiFi, nego je "WiFi ready" sto znaci ili kupovina originalnog skupog WiFi Donglea ili mrezni RJ 45 preko pola stana da pruzim. Ima li ko iskustva sa ovim stvarima, da li podrzava neoriginalni (dakle ne Samsungov) dongle sa istim chipset-om???
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    Nece ti ni moci sa hdmi, jer on prenosi zvuk sa izvora na tv, ali ne i obrnuto, ako imas optiku na kucnom kinu, povezi optical out sa tv-a na optical input kucnog kina.
    A sto se zvuka tice nebih se slozio sa tobom da nije bitan, batali dobru rezoluciju, dobar fil kada je zvuk ko ruski radio, AC-3, DTS, pogotovo DTS HD Master Audio su pravi uzitak pored slike.
     
  7. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Znam za to, medjutim u uputstvima stoji da je HDMI br. 2 tzv. ACR ili "Audio Recovery Connector" koji vraca zvuk na izvor odnosno funkcionise dvosmjerno i ponasa se kao digitalni audio izlaz, medjutim ocigledno nista od toga. Optika bi trebala raditi svakako.
    A za zvuk sam svakako napisao da mi je bitan najmanje koliko i slika, nisi skroz procitao.
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Do mene je :mrgreen:
    Jeste ti na TV-u ARC, ali nije na kucnom kinu to je problem.
     
  9. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Da ne otvaram novi topic, imam vec nekoliko dana problem sa zvukom u kombinaciji sa ovim novim TV-om, preguglao sam stotine stranica i probao mnoga rjesenja bezuspjesno. Radi se o tome da mi je prethodna varijanta spoja PC-a sa modelom Sony Bravia 40KDL4000 funkcionisala besprijekorno. U racunaru je ATI HD 4870 koja ima onboard sound controler i imam takodjer originalni adapter DVI-HDMI koji je dosato uz karticu sto je bio preduslov da DVI port salje i zvuk na TV. Racunar je tako bio spojen preko odgovarajuceg 15m HDMI kabla (1.3-6), a Bravia opet dalje sa Samsung recieverom (kucno kino) preko komponentnih kablova, jer ova Bravia nije imala digitalni audio izlaz.

    Koristeci opciju duplicate desktop gledao sam filmove i igrao igre bez problema, trzaja, gubitka ili nekvalitetnog zvuka itd.

    Nakon nabavke ovog novog Samsung TV-a (UE 40D6000) spojio sam sve kao i prethodnika, ali zvuka nema. Jedina razlika je da je sada TV spojen preko TosLink kabla sa recieverom. HDMI kabal je u TV-u ustekan u pravi port (HDMI 1) prema uputstvu, jer je to port za DVI konekciju na PC.
    Problem je sto mi u Control panelu pod opcijom "Sound", u tabu "Playback" prikazuje kao i ranije ATI HDMI audio, ali sada stoji ispod poruka "Not plugged in", dakle nije uopste prepoznao TV i ne salje signal, ili TV nije prepoznao da mu izvor salje i zvuk kroz DVI-HDMI vezu, te se uopste ne konektuju.

    Probao sam razne stvari:
    - od promjene DVI portova,
    - deinstalacije Service Pack 1 koji je u medjuvremenu bio instaliran (citao sam da i to zna praviti problem jer je u paketu SP1 radjen update HDMI audio drivera)
    - promjene drivera za HDMI audio (koristeci i Realtekove koje prave za ATI)
    - promjene CCC drivera za samu graficku
    - probao razlicite HDMI kablove za vezu sa TV-om, krace od 2m
    - mijenjao sve moguce rezolucije (zna praviti problem ako nije nativna rezolucija TV-a)
    - update-ovao SoundBlaster drivere zvucne....

    Da ne duzim dalje, je li neko imao iskustva sa ovakvim stvarima, jer na netu ima mnogo ljudi slicne probleme, puno se nudi razlicitih rjesenja, ali niti jedno ne pali na mojoj konfiguraciji.
    Da li je mozda rjesenje da na koncu prodam ovu grafu i nabavim nesto malo jace uz doplatu sa HDMI izlazom, jer je ocito da ove DVI-HDMI varijante vrlo rijetko glatko funkcionisu.

    Ne kazu dzaba u narodu, ne mijenjaj mazgu koja dobro tegli.
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Definitivno izgleda da je vezano za DVI-HDMI, no opet bi bilo dobro da to odmah na pocetku iskljucis iz kombinacija (jer je realno najjednostavnije), tako sto bi od nekog posudio karticu sa HDMI izlazom i provjerio kakva je situacija sa zvukom.
     
  11. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Doci ce mi sutra rodjo sa svojim comp-om a probamo, a izmdju ostalog ima i dual boot (Ubuntu) pa cemo probati i sa njegovim driver-ima.
    Takodjer sam porucio preko EBay-a HDMI kabal od 1,5m verzija 1.4 (podrzava i TV i kartica) da provjerim i tu varijantu. U svakom slucaju, dosta frustrirajuce jer ja TV prakticno i ne gledam, vec samo preko compa filmove i sl.
    Sto je jos cudnije, STB od Logosofta koji je takodjer spojen direktno preko HDMI veze sasvim uredno fercera, sto govori o tome da je vjerovatno do spoja DVI / HDMI.

    UPDATE:
    Nakon kopčanja rođine mašine na LCD, pri čemu njegova "starija" kartica ima direktni HDMI izlaz, sve fercera uredno.

    Stoga je vjerovatno ili do DVI / HDMI adaptera ili je riknuo HDMI sound controller na grafickoj. Otprilike se sve desilo nedavno nakon grmljavine na Alipasinom. Tad mi je crkao i Logosoftov router, sto je njima bilo cudno jer je fercerao IP TV i telefon, samo internet nije radio.