Sapphire 4850 problem

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by X-Factor, Mar 25, 2009.

  1. X-Factor

    X-Factor Komšija

    U pitanju je Sapphire 4850 dual slot cooler model (skraceni PCB). Stock cooler zamjenih sa TT DuoOrb, sve radilo ko iz snova, IDLE na 34 C, full load fur mark 62 C nakon sat vremena, F@H load 54 C. Danas odlucih da odigram Burnout Paradise, i ostavim po navici GPUz da mjeri max temp, izadjem iz igre i temp jezgra je bila 112 C, temp memorije 124 C, nevjerovatno. Ne kontam u cemu je problem, sve radilo kako treba odjednom temp otisla u ... Vratim stock cooler od saphira i radi sve ok, temperature podnosljive oko 70 C.
    U cemu bi mogao biti problem, nov DuoOrb, nova pasta, nema prasine, sve naleglo fino (cooler vreooo na dodir), odjednom temperature otisle gore za duplo??? Vracao na default frekvencije opet isti problem, kad je kartica u idle rezimu temerature su stvarno niske, ali load je sada katastrofa.
    Citam po drugim forumima svi zadovoljni kombinacijom 4850 + duo orb, drze se na ispod 50 C u loadu, citam recenzije i vidim stvarno OK rezultate, nikako mi nije jasno sta bi moglo biti u mom slucaju :roll:
     
  2. GW

    GW Moderator

    Na koliko okretaja radi duo orb (na po defaultu nego kod tebe, ako je moguće vidjeti)?
     
  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    duo orb radi na full obrtajima, ne znam tacno koliko to iznosi, ne prikazuje nigdje taj podatak, ali je konektor od ventilatora na 12 V. Pored toga imam sa strane na kucistu 2 x 12 cm cooler mastere koji duvaju prema kartici...
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa mozda ti to bas pravi problem. nemas protok zraka u kucistu. samo ubacujes zrak unutra, koji se samo kovitla unutar kucista, i nista ti ne pomaze. ionako vruc zrak sa grafe, sa ta 2x12 ti samo razbacas po kucistu, i prakticno napravis vise stete nego koristi. okreni taj jedan vent da izbacuje vruci zrak napolje, pa onda vidi temp.
     
  5. X-Factor

    X-Factor Komšija

    vjeruj mi da sam probao oba da voze sa grafe van, jedan ubacuje-jedan izbacuje, sve kombinacije, u kucistu stvarno ima protoka. Ne mogu da vjerujem da ~400 grama bakra plus heatpipes nemogu da hlade ovu karticu, a ono malo jada sto je sapphir nabacio bolje radi :)
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Da nije napukao heatpipe?
    Detaljno pregledaj.
    Narucito na završecima.
     
  7. X-Factor

    X-Factor Komšija

    evo pregledao i sve ok, nov cooler, nije mu nista... izgleda da sam ga djaba kupio :cry:
     
  8. Esh

    Esh HWB

    I dalje izgleda kao neki "fizicki problem", odnosno kao da kontakt nije dobar / toplota se jednostavno ne odvodi...
     
  9. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Steta ne iskoristiti cooler, opet sam ga montirao danas i pratio o cem se radi. Idle bio nevjerovatnih 34 C za core, 42 C za memoriju. Pokrenuo F@H, i u roku od 5 min , temp za core je bila 102 C, a za memoriju 127 C, bolesno :(
    Stavim ruku na memoriju, nemozes drzati, hladjaci na njoj gore. Duo orb montirao precizno, probao pritegnuti malo jace, malo slabije, opet se nista ne mjenja, ventilatori se vrte kako treba, hladnjak je stvarno vreo pa mi ne ide nikako u glavu da kontakt nije dobar, to sam prvo provjerio par puta. Probao sa 3 razlicite termalne paste, opet isto. Ako se toplota ne odvodi, kako drzi GPU na ovako niskim temperaturama i IDLE rezimu??


    ps. Htio sam uzeti AC S1 rev.2 , ali nisam zbog crossfire sistema, nemogu se mostici skopcat, em uzima 3 slota sa turbo modulom, pa druga kartica nebi mogla ni stati, jer mi nije toliki razmak izmedju slotova.
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Cudan slucaj zaista. Ako je vruc hladnjak, znaci da je kontakt dobar ali onda vjerovatno toplota ne odlazi sa njega kako treba. Nevjerovatno je to sto ne radi kod tebe kako treba, a drugi sa tom kombinacijom DuOrb + HD4850 zadovoljni :|

    Sto se tice temperature u idleu, tad GPU vuce oko 10W, sto uopce nije velika kolicina toplote za ohladiti.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To ti je kazna sto nisi od mene uzeo 8800GTS. :D

    EDIT: hurma ba, kakvih 10W u idleu? Za HD4850? Mucho vise. Ona je bas rastrosna u idleu.
     
  12. GW

    GW Moderator

    Evo sad gledam na thermaltake sajtu specifikacije i piše da hladnjak podržava ati 3870 i ništa jače od toga. Sad mi izgleda kao da se toplotne cijevi ne mogu izboriti sa tolikom toplotom pa ne funkcionišu kako treba.
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Typo, mislio sam 20W, ali ne vuce samo GPU struju - nesto se trosi i na ostalim dijelovima (npr. VRM).
     
  14. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Na stranici pise da je kompatibilan i sa 4870 i sa 4850, nasao sam bar 10 primjera sa foruma gdje ljudi sa 4850 + duo orb imaju stvarno niske temperature, ne prelazi u loadu 50 stepeni. Sto je najgore i meni je bio ok sve par dana, odjednom pocele temperature ici u nebo. Kad stavim jedan pored drugog stock cooler i ovaj TT, ma smijesno izgleda ovaj od sapphira, em lagan, em tanak, mali broj rebara al evo drzi karticu u fulu na 65 C.

    @ stivi

    da mi ploca podrzava SLI, pazarili bi to davno :D
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I 20W je malo. HD4850 je zbilja veliki potrosac u idleu, jer su nesto usrali sa powerplayem.

    Al' opet, hajde da ne odemo u ot s ovim. :)
     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ma meni se sve cini da ti se probusio heatpipe.
    Nema šanse da temperature prije i kasnije toliko osciliraju.
    Jedino sto jos moze biti da ti je baza hladnjaka oksidirala, ali primjetio bi ti to.
    Možda pokušaš polirati, ali mala mogucnost da je baza problem.
    Tolika razlika može biti samo da heatpipe nije u funkciji (probušen).
     
  17. X-Factor

    X-Factor Komšija

    u slucaju da je probusen pipe, kako rjesiti problem?? da ne bacamo cooler bezveze, da nanesem jedan sloj kalaja preko?? :D
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema nazad, probijen heatpipe znaci da vise nema fluida u njemu.

    Naspi vode. :lol: :lol: :lol:
     
  19. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Napravi protocni heatpipe.
    Na jednu stranu natakneš šlauf a na drugu stranu drugi šlauf koji vodi ka odvodu.
    Odvrneš vodu kad treba igrati i vidit ces temperatura, bolje nego prije.
     
  20. X-Factor

    X-Factor Komšija

    hehehehhe :smt005