SAVJET: Konfiguracija za 2500KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by keran, Sep 17, 2007.

  1. keran

    keran Novi član

    Pozdrav,

    Znam da vjerovatno ovakva pitanja stalno postavljaju, ali i cijene nisu bas tako stalno, pa eto... moram da pitam :D

    Dakle, planiram potrositi oko 2500KM, racunajuci PDV i to da cu imati uracunatu minimalni marzu, haman po nabavnoj.
    Komp. mi prvenstveno treba za posla, neka srednja multimedija (web, photo i malo video), i naravno za igre i to za DX10 i Vistu, podrazumijeva se.

    Sta uzeti... AMD ili Intel? (znam i ovo je pitanje po hiljaditi put :oops: )
    Bio sam za Intel, medjutim danas me skoro ubjedise da uzmem AMD.

    Monitor minimalno/optimalno 19'', ne Wide Screen!

    To bi bilo to sto znam reci... ostalo... zbunjen sam, sto od Mhz, Cache-a, GB, Clockovanja do prijatelja i savjeta :?

    Mozetel mi vi pomoci?

    Punooooo zahvalan keran :p
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    ASUS P5K Intel P35 FSB1333 soc775 2xPCIeX DDRII800 +SB+GLAN
    Core2Duo E6850 - 3000/1333/4MB, LGA 775, BOX
    2 (najmanje) x 1 Gb DDR2-800MHz, PC6400 Kingston Value Series
    2 x HDD 250 GB,WD2500KS,SATA-300,16MB/7200rpm (RAID)
    Gaming Cooler Silent Knight, Skt 478/775/754/939/AM2, 3-pin, 32dB
    PSU ATX 500W Chieftec EPS 12cm Fan
    Radeon X1950 PRO 512MB GDDR3 PCI-E Dual DVI / TVO
    LG L1953TR 19" 2000:1, 2ms, 300cd/m², 170/170, D-SUB, DVI, Silver
    DVD-RW (Pioneer)
    tastaturu, mis, zvucnike i kuciste izaberi da ti se uklopi u cijenu...

    a ako ces AMD onda
    MSI K9N SLI Platinum SktAM2, 4 DIMMs w/ DDR2 800+ up to 8GB, 2 PCI-E 16X ; 2 PCI-E X1; 3 PCI; 10 USB, Realtek 7.1 CH HD audio, Dual Gb LAN; IEEE 1394 RAID(0, 1, 0+1 &5); SATA2, ATA133, NVIDIA ® nForce 570 SLI Chipset
    AMD SktAM2, 64bit, FSB1000, 2Mb, Athlon X2 6000, BOX
    ostalo isto... malo vise ce ti ostati para za ostale komponente ako uzmes AMD pa rasporedi :D
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Pasha sta je tebi? Covjek uzima novu konfu od 2500 KM, a ti mi preporucujes Dx9 grafu? Jos covjek napisa da zeli da igra Dx10 igre.. tu MORA leci jedna 8800GTS 320MB (ili cak sta jace, mozda cak dvije GTS-ice u SLI-ju), kakva crna 1950Pro :!: Pa valjda se ide na to da novi komp bude koliko toliko future-proof.. :roll:
    Sto se tice procesora, dvojbe nema, E6750 2 x 2,66 GHz (400KM) ili eventualno Q6600 4 x 2,4 GHz(zavisi za sta mu komp treba, ja bi licno isao na Q6600)

    CPU:
    http://tinyurl.com/3bt2uj

    Grafa:
    http://tinyurl.com/3bnkcp
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Pa nemoj zezat, mislim, da uzima komp od 1800 KM onda moze 1950Pro, ali covjek hoce komp od 2500 KM
    "..Dakle, planiram potrositi oko 2500KM, racunajuci PDV i to da cu imati uracunatu minimalni marzu, haman po nabavnoj .."

    I tu da ne moze stat jedna 8800GTS, vala bas :roll: I jos naglasi da hoce da igra Dx10 igre..

    PS: ne pljujem x1950Pro, dobra je to Dx9 grafa, ali je ova 8800GTS duplo brza ;)
     
  5. Thomas Angelo

    Thomas Angelo Aktivista

    Ja bih išao na Intel:

    MONITOR : LCD LG L194WT-SF 5ms 19" WIDESCREEN
    MATIČNA : ASUS P5B
    CPU : INTEL CORE 2 QUAD Q6600 BOX 4x 2.40GHz 1066MHz 8MB Sck.775
    DDR : DDR II 1024MB 800MHz KINGMAX x3
    VGA : VGA EVGA nVIDIA GF8800GTS PCI-E 640MB
    HDD : 250GB HITACHI SATA-300 8MB
    KUĆIŠTE : KUĆIŠTE CODEGEN 6074-CA 400W [pleksiglas stranica]
    PSU : CHIEFTEC 550W ATX 2.0, PFC, AFC, 12cm fan

    Dodje oko 2700KM. Znači, uzeti VGA sa manje memorije. Ja mislim u Ingelu da ima Asus 8800GTS 320MB memorije oko 200-300KM jeftinija od ove. Sa ovom konfiguracijom bit ćeš rahat dosta vremena. Quad core...moći ćeš i Alan Wake igrati bez ikakvog trzanja :)
     
  6. keran

    keran Novi član

    Hvala svima na savjetima i utrosenom vremenu :)

    Dodjem vam kafu/sok/pivu ako vas nekad sretnem :D

    Najvjerovatnije da cu uzeti Quad Core sa ovom 8800GTS, a ostalo... sta ostane para

    Hvala jos jednom
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    E jesi mu napucao Thomas konfiguraciju a stavio shit monitor. Na tome se ne stedi ako se ide na konfiguraciju tog kalibra...
     
  8. vnm_

    vnm_ Komšija

    koja glupost tolike pare izletiti na procesor koji ce isti za godinu dana biti duplo jeftiniji, a na drugoj strani uzimati low end monitor umjesto neku mrcinu koja ce za godinu dana kostati mozda 10% manje.

    opcenito sve u toj konfiguraciji, osim mozda RAM, ce pojeftiniti relativno brzo, a oci ce se i dalje patiti sa monitorom koji ce dogodine da kosta manje vise jednako kao i danas.
     
  9. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    A šta znaš, možda čovjeku treba sada.

    Moja preporuka za te pare bi bila

    Maticna: ASUS P5B - 218.79 KM (genelec)
    CPU INTEL Core 2 Quad Q6600 - 532.35 KM (genelec)
    4 x DDR II 1 GB, DDR2-800 takeMS - 304.20KM (genelec)
    2x HDD 160 GB, WD1600JS/AAJS (RAID 0 polje) - 215.28KM (genelec)
    Napajanje ATX 500W ANTEC BP-500, Activ PFC, 2x+12V, gar.2g. - 117,00 KM (genelec)
    Club3D GTS8820 GeForce8800GTS PCIx 320MB GDD..- 617.76KM (genelec)
    Monitor 19" LCD LG L1919S SILVER,1400:1,8ms,300cd/m - 427.05KM (genelec)
    __________________________________________________________________________
    2432.43KM

    Za ostatak neka kupi neko polovno kučište u koje ce sve to smjestiti, tastaturu i miša.

    Đaba kada u Bosni baš i nema nekog velikog izbora.
    Kada bi se u HR sklapala konfiguracija to bi izašlo dosta jeftinije, ali vako je kako je.
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    mbo 200km, quad 500km, monitor 400km, 160gb disk... jel sam ja vidim ovdje problem?
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Samsung 226BW ili LG226WA-WN minimalno, a ostalo po zelji, naravno staviti slabiji procesor i jaci HDD, jebes quad.
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Opet za njegove potrebe je best buy uzeti quad core.

    320GB je mislim i više nego dovoljno , a i RAID 0 polje ce mu dati malo bolje performanse u aplikacijama koje ce koristiti.

    I ja se slažem da se ubaci neki bolji monitor, 19" je malo za njegove potrebe.

    Mislim da bi sada bilo najbolje ostaviti samo 2GB rama i uzeti bolji monitor , naravno trebalo bi se malo dodati para.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    nabroji mi aplikacije za obradu multimedije koje koriste quad.

    raid 0 smo već raspravili da je riskantna stvar i nikome to ne bi preporučio... nema brzo i jeftino - kupi raptora i bok.

    znači quad, 2gb rama, 19" lcd i sli diskovi... nice renno :wink:
     
  14. Thomas Angelo

    Thomas Angelo Aktivista

    Ne razumijem se baš u monitore, ali šta fali L194WT ? Ja ga imam i mislim da je odličan. Kako god :roll:
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker


    SLI diskovi?, da ovo ne ode u roflmao :mrgreen: , ma mogao si komotno reci crossfire diskovi :mrgreen:

    quad core ce bolje odraditi poslove oko obrade slika i videa , puno brže od dual core-a. (pogledaj malo review gdje se upoređuje Q6600 sa E6850)
    To je znak da se koriste sve 4 jezgre u ovoj obradi.
    A 2 diska u RAID 0 polju ce isto tako dosta pomoci sa radom u programima što čovjeku treba za obradu slika, videa itd...

    Što se tiće sigurnosti u RAID 0 polju mislim da je dosta sigurno.
    Ja koristim svoj racunar 24/7 vec duze vrjeme u RAID 0 polju na "tzv.jeftinom kontroleru" i nisam imao nikakvih problema.

    Sada što neko priča nekakve price o jeftinim kontrolerima ja bi da taj neko to zadrži za sebe.

    2GB rama je čovjeku dovoljno za sada, kasnije ako zatreba može lako nadograditi, bolje sada ostaviti te pare za bolji monitor.

    @Thomas Angelo - ako se covjek bavi slikom, web dizajnom, obradom videa, treba mu što veci monitor...

    P.S: ako na racunaru ima zaista potrebnih podataka , onda nebih preporucio RAID 0, ipak je to neko rizikovanje, iako je mala slučajnost da se šta desi.
     
  17. Looney

    Looney Komšija

    Quad core se uzima pod:
    a) da se qrchish i kao onaj mnozhish pa dobijesh 9.6GHz
    b) radi posla da ga iskoristish i zaradish cash na njemu

    Zashto ga ti uzimash?

    Dobra MB sa Intel chipsetom + E6750 + 2GB RAMa + 250GB AAKS ili slichno + min. 19" LCD + grafa "kol'ko para tol'ko muzike" i to je to ;) Ostalo sve po potrebi ;)
     
  18. Thomas Angelo

    Thomas Angelo Aktivista

    Pa to se valjda zove nestručno mišljenje :D
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    quad core i schrott monitor ili dual core i jedan od najboljih tn monitora? hmm teska odluka... :roll:
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    @renno... potrebno je vidjeti više od 5 računala u životu da bi mogao razumijeti moj post.