Savjet oko konfiguracije

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by extibo, Jan 27, 2007.

  1. extibo

    extibo Komšija

    Procesor : Intel Core 2 Duo E6300
    Maticna ploca : Gigabyte GA-965P-DS3
    Graficka : Asus Radeon X1950PRO
    Memorija : XTC OCZ 1024MB 800MHz (kasnije cu dodati jos jednu plocicu)
    HDD : Mislio sam ici na Raptor, medjutim je preskup, mozete li mi neki dobar HDD preporuciti?
    Hladnjak : mislio sam Cooler Master Hyper TX, medjutim nema ga na trzistu, ima takodjer i Zalmanov 9500 ali kosta 100KM, da li vrijedi dati tolike pare za hladnjak?
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Proc/maticna/grafa: OK
    Mema: kupi 2GB normalne memorije, 2x1GB u startu
    HDD: Najbolje 2x250GB Samsung ili WD "KS" serija
    Cooler: Ne, nikako se ne isplati taj Zalman. Kupi Freezer7 Pro, bolje hladi od Zalmana(pa cak i od HyperTX-a) a jeftiniji je.

    Eto toliko :)
     
  3. Looney

    Looney Komšija

    Sve OK samo definitivno WD a ne Samsung :D
    Cooleri mi i nisu jacha strana :p
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne lupaj. Samsung is da best. Ali rekao sam, moze i WD, ali samo KS.
     
  5. n00b

    n00b Novi član

    sto se diskova tice mozes ici i sa seagate barracudama oko 170KM je 250GB sa 16MB cachea..... Cooler skup se isplati uzet na duge staze i ako planiras OC ako ne uzmi nesto jeftinije....
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Glasno. Te barice su dobri diskovi(ako je 7200.10 serija), najbrzi su.

    Ali su fakat glasne, proizvode poprilicne vibracije, a griju se cak vise i od Maxtora.
     
  7. extibo

    extibo Komšija

    Hocu da imam sto tisi hladnjak, a Zalmanu je manja od 20dB glasnoca pa zato, a takodjer cu i overlockirati.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Lazu. Freezer je tisi.
     
  9. Predator

    Predator Aktivista

    Imam ja Zalman 9500AT na Core2Duo E6600 procesoru potpuno je besuman na 1400 obrtaja(regulisno sa Q-fann), sto se tice hladenja nije neka sreca mada nisu ni mnogi drugi koji izgledaju kao omanje kuce uglavnom 37 stepeni kada nista pametno neradim do maksimalno sa TAT softwerom 52 stepena dok je sa stock kulerom isao i na 60.
    Ja sam ga najvise kupio radi montaze dodijalo mi je ono Intelovo debilno rijesenje krcka dok se montira tako da nikada neznam dali ploca puca ili ulaze zabice u rupe. Poslusaj savjet koji ti je dao SVR kupi normalnu memoriji tipa Kingmax, Supertalent i sl. nebacaj pare na izvikana imena neces imati neke velike koristi a mozes ustediti koji dinar za sta pametnije.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nemoj bacat Kingass i Supertalent u isti kos. Supertalent je po kvaliteti kao i OCZ(pogotovo DDR2 memorije) ali i nije puno jeftiniji.

    SVR? Ko je to? :D OK, znam da si htio napisat SRV, al sad covjek nece znat ko je to :D

    Taj Zalman svakako zaobici, ako ko ovdje zna sta je tiho a sta nije onda sam to ja. :)

    Da ne bude zabune, taj Zalman JEST tih na tih 1400rpm(meni osobno ne bi bio) ali su tad preformanse lose, kao sto se i vidi. Freezer je za 50KM best-buy. Za oko 80-90KM imas Thermaltake Big Typhoon, najbolji cooler koji ima u BiH. Al je fazon da ce hladit max. 3C bolje od freezera, tako da je to bacanje para.
     
  11. Predator

    Predator Aktivista

    Jebi ga greska, nego imas li koji cd od Steviea ja sam imao par prije rata ali mi nisu vratili oni koji su posudili tako da nisam dugo nista slusao mad imam drugih slicnih Robert Cray npr.
    Sto se tice Supertalenta ja sam ga platio kod Slavoljuba sa dozivotnom garancijom manje nego sto je u Plusu bio Kingmax.
     
  12. Looney

    Looney Komšija

  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zalman je u svakom pogledu bolji cooler od freezera da ne bude zabune. Samo jr otprilike tri puta skuplji. A nije toliko bolji.

    Mozda da se baci oko na Thermalright XP90?
     
  14. Predator

    Predator Aktivista

    Pa sada da su perfomanse Zalma lose nebih se slozio upravo kodiram haveru neki materijal u DivX oko 20 giga radi oko dva sata temperatura jezgri 42 stepena obadvije 100% opterecene, sto se tice freezera nije neka sreca imao sam ga na A64 3200 hladio je ali nije bas nesto to sve pod uslovom da te nezapadne sa krivom bazom ko banana jer poznajem ljude koji su dobili takav.
     
  15. extibo

    extibo Komšija

    Gdje ih ima kupiti?

    EDIT: Koju cu memoriju uzeti? Mislio sam Kingmax medjutim nema velike razlike u cijeni sa OCZ.
     
  16. Looney

    Looney Komšija

    @eXtibO
    Po tim navedenim cijenama ih imam ja u TZ :D
    Za druge ne znam sry ...

    EDIT: Shto se memorije tiche mozhda Transcend? ili Kingston?
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    'vako: Zalmanovi ventilatori imaju lose lezajeve. To nije tajna.

    Bio je jedan test coolera za C2D i upravo Freezer7 Pro je pobijedio, bio je bolji i od Big Typhoon-a. Ali konkretno za C2D, dakle nisu testirani Pentiumi D ili neki drugi...

    @eXitbO, Supertalent DDR2 memorija je JAKO dobra, medju najboljima. Takodjer ti ne treba nikakva DDR2-800 mema nego kupi onu na 667MHz. I sto vise, vec sam ti sugerirao da odmah ides na 2x1GB. ;)

    @Looney, Asusovi cooleri su obicni drek. Bolje mu je da se drzi maticnih.

    @Predator, naravno da imam sve od SRV-a ;) BTW bas sam jucer slusao Cray-a.

    @Dog, taj Thermalright nije nista posebno. U biti danas Thermalright ima samo najbolji GPU cooler (pasivni HR-03, planiram ga uzet, opaka zvijer) i chipset cooler (takodjer pasivni HR-05 i HR-05 SLI).

    Eto valjda sam svima odgovorio :D
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    De Boga ti pogledaj gdje je TT Blue Orb 2. Ispred Freezera.

    Ne vjerujem ni 5% tom review-u. Lazu.

    TT Blue Orb 2 je smece od coolera ;)

    BTW testirali su sve coolere na max. obrtajima. Vrlo pogresno.
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sam eto skoro kupio freezera i osim cijene nesto me nije ocarao.