Scepaj.BA - Nije nista drugo nego prevara

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by izMase, Nov 17, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. izMase

    izMase Guest

    Sigurno ste ovih dana čuli mnogo u medijama u vezi scepaj.ba portala kako za par feninga možete kupiti orginalni Clavin Klein parfem, kućno kino, matičnu ploču, eksterni hard disk i još mnogo toga.

    Odmah na početku ćemo vas obavijestiti da scepaj.ba portal nije ništa drugo nego velika prevara na našim prostorima, stoga vam skrećemo pažnju da ne posjecujete ovaj sajt. Iskreno se nadamo da će se provesti i policijska istraga, jer se portal koristi isključivo za varanje.

    Analizirali smo cijeli cms koji koristi scepaj.ba. Radi se o skripti zvanoj phpPennyAuction i koja košta 1.299 dolara, u ovom slučaju radi se o piratskoj verziji iste, što je također kazneno djelo koje krši autorska prava.

    Na službenoj stranici phpPennyAuction.com testirali smo demo verziju ovog cmsa. Prvenstveno smo se bazirali na administratorsko sučelje koje omugućuje upravljanem svim sadržajima i ponudama portala, što je sasvim uredu.
    Međutim, naletili smo na jednu opciju za koju će se mnogi zapitati da li ovom sajtu uopšte treba vjerovati. Radi se o opciji Auto Bidders.

    Autobiddersi rade na principu da administrator u admin sučelju ima mogućnost kreiranje robota odnosno korisnika koji će izgledati kao realni a isti će sami povećavati vrijednost proizvoda.

    Ukoliko proizvod s aukcije dođe na zadnjih par sekundi robot jedan ili više njih se aktivira i automatski povećaju vrijednost za jedan. Vi ćete kao korisnik, također nastaviti s povećanjem da osvojite artikl, kupiti ćete "čepova" 20, 45, 100 i trošiti ih ali nikad nećete osvojiti proizvod.

    Da se u sve ovo uvjerimo sami, uradili smo i mali test na portalu scepaj.ba gdje smo zakupili 45 čepova i pratili razvoj događaja s ponudama.

    Prvo smo postavili ponudu na XL paket čepova potrošili smo tu 10 čepova, 5 što smo dobili gratis zbog registracije i još 5 od kupovine čepova. Svaki put kada smo povećali vrijednost robot nas je overbiddo a kad smo stali s ponudama bot kupi nagradu, koja je ustvari samo izmišljena.

    Nastavili smo dalje, na red je dosao Calvin Klein parfem potrošili smo 40 čepova ovaj put u igru su ušli i ostali korisnici, koji se nisu mogli nositi s robotom te su stavljali ponude kao i mi ali robot je uvijek radio overbid.

    Kad smo odustali, robot koji nas je overbido je odnio izmišljeni parfem.

    Na vama je da procjenite!

    http://www.facebook.com/pages/ScepajBA- ... 94?sk=wall

    Uslikan ekran admin sučelja autobiddera: http://i42.tinypic.com/14ujcph.jpg
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Dok je ovaca bit će i šišanja.
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Sta ima klikoooo.ba :) Ja sam ubo tastaturu za 5 bidova besplatnih, kakva ba prevara.

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
     
  4. kvaju

    kvaju Komšija

    Ček pa prije je bilo moguće kupiti autočep, pa su nakon nekog vremena to ukinuli.
    Taj Autobidder je vjerovatno sučelje kada korisnik kupi autočep da ga dodaš nekako.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Da, na klikoo.ba je svaki korisnik imao opciju ukljucivanja "bota", zadas mu koliko za tebe smije da potrosi i uvijek kad timer dodje na 1 sekundu on sam bida. Ja dobih nekakve Phillips zvucnike, bilo mi mrsko otid do banke i uplatiti 2 markice xD
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @izMase
    A ko ste to vi koji ste analizirali? Nadam se ne analiticari sa klikoo.ba ili nekog drugog od konkurentnih sajtova koji rade na istom konceptu. Osim toga kad se pojavis kao novi clan sa samo jednim postom ovog tipa, i bez nekih argumenata, nista drugo se ne moze ni zakljuciti. Ako imate nesto opipljivo, znate gdje se nalaze policija i tuzilastvo. Tema je standardna suplja, napad na konkurenciju u nedostatku boljeg odgovora, i sad od foruma do foruma praviti teme. Trajni ban.
     
Thread Status:
Not open for further replies.