Seagate 640GB vs WD 640GB

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dmr, Sep 19, 2008.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    nisi skonto ako treba pojasnit cu :D
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ja kad vozim brzo vozim 195 to je sasvim normalna voznja moj auto je sigurniji od nekog auta koji ide stajaznam, sedamdeset jer je sigurnost mog auta kada vozim 190 veca nego od onog drugog auta kad vozi 70 :lol: (zeljko kerum)

    Pojasni, sta cekas.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Vako ba :)
    On veli da se razlika od 11MB/s u praxi i ne osjeti nikako. Pa po toj teoriji disk na laptopu koji daje 17,8MB/s, ako zanemarimo ovih 6,8MB/s razlike, gotovo da ni ne radi! Je l' sad jasno? :mrgreen:
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    One-way ticket to roflmao. :lol: :lol: :lol:
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa zar ni ti ne kontas? :lol:
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    LOL! Ipak je roflmao materijal :lol:

    Razlika od 11MB/s je mala zato sto je 89MB/s vec povelik average read, tako da se razlika u odnosu na 100 gotovo i ne osjeti! Kada bi oduzeo tom disku na laptopu tih 6,8MB/s, vidio bi da je mnogo sporiji, zato sto si ga usporio za 40%!
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    LOL!! Nije poenta u razlici procentualno gledajuci vec u vrijednosti prenosa podataka od 11MB/s. Pokusaj prekopirati poveci fajl od par stotina MB pa ces vidjeti kako se ne primjeti tih 11MB/s.
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Dobro pa si vec upisan u roflmao.

    Eto uzmi primjer veeeeelikog fajla od recimo 2500MB.
    Na 100MB/s disku treba 25 sekundi (u teoriji).
    Na 89MB/s disku treba 28,1 sekundi za isti posao.

    17.8MB/s disku treba 140,5 sekundi, dok 11MB/s disku treba cak 227,3 sekundi.

    To su velike razlike. Cekati 3 s vise (12%) je isto kao i cekati 86,8 sekundi (62%) vise?

    :lol:
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    LOL!! Koji limit :lol:
    Zasto stalno poredis "procentualno" razliku izmedju 100 i 89MB/s i 17,8 i 11MB/s??? I ko kaze da je to ista razlika??? :lol:
    A sto se tice razlike izmedju 100 i 89MB/s 3 sekunde se itekako osjete u praxi, mozda ti ne osjetis :)
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Razlika izmedju 100 i 89MB/s je 10ak %, a 17,8 i 6,8MB/s 60-70%.. Pa moras gledat procentualno nego kako.. Ovaj drugi usporis za vise od duplo :wink:

    Evo ovako je ociglednije:
    File od 100MB:

    100MB/s - 1s
    89MB/s - 1,12s

    17,8MB/s - 5,62s
    6,8MB/s -14,7s

    Osjetis li 0,1s? :smt003
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ajoj dje ovo sve nece skrenuti :roll: Niko ne spori da je puno veca razlika izmedju 17,8 i 11MB/s (odakle li samo ovo dodje u pitanje da mi je znati :lol: ).
    Pokusat cu ponovo pojasniti ko ne konta :). Hajmo zaboraviti onih 17,8MB/s i pretpostavimo da disk na laptopu daje 11MB/s tacno kolika je razlika izmedju 640tke i 500tke ;). E sad nema niko da se ufati procentualne razlike :). Kada je receno da se u praxi ne osjeti razlika od 11MB ja sam malo karikirao i dao usporedbu sa laptopom kome je average hajmo reci "11MB/s" i rekao je li to znaci da u praxi ovaj laptop i nema hard diska. :D
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Upravu si nema diska :smt005 Ma kontam sta ti hoces reci, ali to nema smisla. Ne mozes tako poredit. Ne znam kako ti te ideje padaju na pamet :D

    11 je donekle "zanemarljivo" u odnosu na 100, a 11 u odnosu na 11 nije zanemarljivo :smt003
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    A hajmo i ovako pogledati posto je i ovo praxa :)
    Recimo kopiras fajl od 100GB (ja to cesto radim jer radim capturing velikih video fajlova.
    Na 100MB/s to ce biti gotovo za 1000 sekundi a na 89MB/s za 1124sekunde!
    Da li ti osjetis razliku od 124 sekunde iliti 2 minute i 4 sekunde?? :)
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma namjerno sam izkarikirao ba jer razlika itekako postoji ;)
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U odnosu na ukupno vrijeme, opet je odgovor: ne.

    Kao da nama nije jasno sta je relativna a sta apsolutna razlika. :lol: Samo se dodatno potkopavas. :lol:
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nije cim ste uveli relativno u raspravu :lol:
     
  17. JVC

    JVC Overclocker

    Ja sam rekao da se razlika u realnom radu ne osjeti, a ko je lud da sjedi sa stopericom dok nesto kopira neka to radi ja nisam bas tolio blesav.
    Sistem mi ima odlican odziv i brzinu jer je odlicno podesen i uparene su komponente tako da tih 10% mi neznace nista u zivotu pogotovo sto je to prosjecna brzina dok je maksimalna skoro ista (120MB) i burst 250mb. :D
     
  18. jules

    jules Novi član

    Gdje ima kupiti ovih diskova od 640GB, nevazno WD ili Seagate?
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    OK ne bih vise da produbljujem ovo al u 640tke je max 130MB/s i burst 260,7MB/s u ovom testu :mrgreen: a cesto mi u hd tachu max dostigne i 150MB/s. Ali da, ako mislis na svakodnevno koristenje windowsa definitivno se nece primjetiti razlika cak je mozda i 500tka bolja zbog manjeg rata :)
     
  20. JVC

    JVC Overclocker

    To je priblizno slicno stvar je potrebe za kapacitetom i malo vecom brzinom, ja praktikujek vec dugi niz godina imati 3-4 diska s time sto je jedan eksterni za backup.