SHV - format nasljednik HD-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Sep 22, 2008.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Tri glavna distributera video sadržaja danas su demonstrirala moć Super Hi-Vision formata, medija koji će jednoga dana zamijeniti HD razoluciju. SHV će ponuditi rezoluciju od 7680×4320 piksela, do sad poznat kao Ultra HD što bi trebao dati 16 puta oštriju sliku od današnjih HD sadržaja. Uz rezoluciju od koje boli glava ide još jedan vrtoglavi podatak - SHV će podržavati do 22.2 kanalni zvuk, što ne samo da otvara pitanje gdje to čudo instalirati, već i treba li kupovati kostim Čovjeka Pauka - 22 zvučnika i 2 subwoofera donose žica kao omanja centrala. SHV show u Amsterdamu su pripremili japanski NHK, talijanski RAI, te britanski BBC, a na ovom linku http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/7617702.stm možete dobiti barem okvirno osjećaj dimenzija i oštrine SHV slike. IBC-jev direktor tehnologije, Phil White, je priznao da će proći još mnogo vremena prije nego što domovi prihvate format ovako visoke razlučivosti (mora da se šali). Izvor

    [​IMG]
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    To treba odmah sutra kupiti da se malo smirimo, zamisli ovaj nas bajni program na toj rezoluciji. :D
     
  3. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Mogo' bi sad ovu jednu jagodu pojest tako izgleda socno :D
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    I ja ali onu pored televizora. :lol:
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ovo se nece masovno po kucama nalaziti sigurno jos barem 10 godina.
     
  6. GW

    GW Moderator

    Ova rezolucija je sasvim korektna, ali 22.2 kanalni zvuk je nešto preglupo.
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    Potpuno se slazem, 5.1 je dovoljno ja imam 7.1 sve zvucnike ali dva mi skupljaju prasinu od 1000 filmova samo 5-6 je 6.1 (DD-EX ili DTS-ES) cak nema na dvd-u 7.1.
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    7.1 je rezervisan za napredne HD Master DD i DTS algoritme, dakle za Dolby True HD i DTS-HD Master audio. Oni su "lossless" jer nema kompresije i omogucuju bit-to-bit prezentaciju originalnih soundtrackova.

    Takodjer se i LPCM koristi za 7.1, jer predstavlja digitalni nacin dekodiranja Dolby True HD i DTS-HD Master audio zapisa.

    Dolby True HD je unazad kompatibilan sa Dolby True 5.1 pa prilikom ne postojanja 7.1 konfiguracije, zvuk se downgradira (preko av receivera ili drugih uredjaja) na 5.1 surround gdje rear zvucnici preuzimaju ulogu side zvucnika.

    DTS-HD Master nije kompatibilan sa DTS 5.1.
    DTS-HD Master ima 2 data strema. prvi je originalni DTS 5.1 a drugi je "preostali" - residualni stream koji sadrzi razliku izmedju originalnog lossless zvuka i kompresovanog DTS-a (5.1).

    Sada mnogi se kunu koji su culi 7-1 HD lossless Dolby Digital da je to nevjerovatno iskustvo i dozivljaj.
    Drugi pricaju kako je to uopste nepotrebno.
    Na kraju krajeva jako malo filmova (blu ray) i ima 7.1 HD zvuk da li da se radi o HD Dolby Digitalu ili o DTS-HD Masteru.
    Razlog stoji u cinjenici da ce izdavacke kuce prije staviti kompresovani LPCM ili DTS-ES 6.1 da bi na disk stao dodatni materijal poput dodatnih scena, izjava glumaca itd, nego nekompresovani lossless zvuk koji jako puno zauzima prostora a jako malo ljudi ima hardware (7.1 av receivere, playere sa podrskom za HD DD i HD DTS kao i 7.1 zvucnike) da bi uzivali u punom lossless surroundu.
     
  9. JVC

    JVC Overclocker

    Slusao sam kod kolege blu ray sa 7.1 zvukom spojen na reciver yamaha sa hdmi kablom i nije da padas u nesvjest, mozda jeste sekundu bolje od 5.1 ali to zavisi i od samog snimka na filmu, imam ja dosta filmova cak i novje generacije gdje je zvuk kao na mobitelu (skoro) katastrofa prava sramota za dolby a imam opet filmova gdje je zvuk fantastican recimo underworld prvi dio nekome film nije nesto ali je zvuk haos.
    Tako su bile price da je DTS puno bolji od DD mada se kasnije ispostavilo da nije bas i ako bi teoriski radi dosta manje kompresije trebao biti bolji, primjer je recimo koncert AC/DC STIFF UPPER LIP koji daleko bolje zvuci u DD-u nego u DTS-u i jos dosta filmova isto tako, ali ima i obrnutih slucajeva.
    Naravno ovo se necuje na tetrapak kucnim kinima tipa lg, samsung, sony i slicno nego na malo boljim komonentama ja konkretno koristim Marantz reciver i B&W zvucnike to je neka srednja klasa ali meni predovoljna.