Smanjimo ili zaustavimo prašinu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Pionir, Aug 4, 2011.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Otvaram novu temu kao nastavak sa teme :Koje kuciste posjedujete ? (strana 10 i 11) zbog diskusije, prijedloga, savjeta, iskustva, kritika, gdje ima kupiti u blizini, slika sa kreacijama za smanjenje prašine i slićne stvarćice ...materijali ili ako ste napravili modiranje kućišta, postajte link da vidimo ...

    Evo malo morala (slika1):
    [​IMG]

    Problem prašine u kućištu računara - svakom je poznat. Dosta problema se rješi propuhivanjem ili usisavanjem ... ali nemamo svi kompresor, a muški "uživaju" usisavat :)

    Proizvođaći kućišta uveliko rade razne opcije modiranja (Lian Li, Cooler Master i drugi) ili na kućištu već dobijete filtere prašine. Ali, u BiH taj trend tek treba zaživjeti ili se raja odlućuje kupiti neko"prihvatljivo" kućište, a ostatak novca ide na druge djelove harwera. Neki primjeri Termaltake kućišta vs Cooler Master...ili već imam neko staro kućište.

    Neki primjeri do sada poznati / predloženi :

    ženske (hulahop) štrample
    mnogi su pokušali, radi, ali jako rastezljive, pucaju, poprime prašinu koja se ne može lako očistiti...auto lak bezbojni da se pošprica..hmmm makete se tako prave...auto lak sa što manjom granulacijom i to u spreju ili kod nekog druga autolakirera koji ima profi alat...

    kućna stora nije prošla jer je sitna i ograničava protok zraka...ali ima ih više vrsta, sa sitnijom i krupnijom konstrukcijom...

    mrežica protiv komaraca ... košta 1,5 KM...(slika2)
    [​IMG]

    armaturna građevinska mrežica ...za unutrašnje radove za zidove pri nanošenju morta (sitne malte)...(slika3)...
    [​IMG]

    Lićno imam Haf 912+ kućište, dođe sa filterima prašine, osim na gornjem ventilatoru. Razmišljao sam šta staviti...Prema slici (gore1) koju je neki momak iz Španije kreirao, onaj poklopac bi se mogao izraditi od plastićnog suđa za odlaganje hrane ili poklopca vodokotlića, presjećenog po pola...

    Po meni, najbolja opcija izvedena je na Cooler Master HafX kućištu...(slika4)
    [​IMG]

    Top / gornji dio na HafX podsjeća na metalnu zaštitu zvučnika ...našao sam ovo kupiti i košta 3 i 5 KM...(slika5)...
    [​IMG]

    ili prednju masku zvučnika ...(slika 6)...
    [​IMG]

    Iste metalne perforacijske mrežice možete naći u knjižarama pod nazivom "kanta za smeće za papir"(slika7)...
    [​IMG]


    Pored trgovina kompjuterskom opremom :
    Poljo-apoteka (prozirne plastike za zatvaranje otvora na kućištu)
    Trgovine kućnim ljubimcima (razne mrežice npr za akvarijum)
    Građevinska stovarišta (razne građevinske mrežice)
    Trgovine audio-vido opremom...
    Trgovine auto-opremom..
    Auto-otpad...

    Evo nekih proizvoda koji se mogu kupiti kod nas...INLINE Full Size of ALUMINUM FAN FILTER 120mm...ingel.ba

    Evo jedan fin link za pogledati...viewtopic.php?f=12&t=21569&hilit=lian+li

    Ono najvažnije !!!
    U slućaju postavljanja filtera prašine prema lićnoj odluci, osim ako to nisu fabrički predviđena i postavljena mjesta na kućištu, ne samo da smanjujete protok zraka, nego povečavate otpor koji vaš ventilator mora savladati pri svom radu...sve izvedbe radite na svoj rizik i odgovornost.
    Evo zašto..svaki ventilator radi uz pomoć napajanja...električne energije. Rad ventilatora se ogleda na 4 faze :
    1.faza mirovanja...nema ele.energije-nema rada.
    2.početak dolaska elektične energije u V (Volt-a) i to je tzv freez time (zamrznuto), ali se ventilator ne kreće...
    3.vrijeme proklizavanja...ele.energija dolazi, ali još nema dovoljno "snage" da se vent normalno okreće na nekom minimalnom broju okretaja recimo 450 rpm pri 3,5 V, A (Ampera)?...
    4.vrijeme okretanja ili normalan rad...12 V ili 1220 rpm ...0,5 A

    Evo jedan link za interesantan test ventilatora i pogledajte koliko je potrebno Volti CM R4 ventilatoru da krene okretati ...http://www.youtube.com/watch?v=NRmC5NnZH1U

    Najopasnije je "produženo vrijeme proklizavanja" kada je otpor (zraka) najveći. Da bi ste razumjeli, zamislite usisivač kada uvuče tepih...ostavite li tako usisivač kratko vrijeme, motor će se zagrijati i na kraju (eventulano) pregoriti.

    Po meni za kućišta sa inprovizovanim filterima prašine, ventilatore je dobro spojiti direktno na napojnu jedinicu, jer one imaju "zaštitu".

    Napominjem da su ovo rijetke i ne dokazane situacije, te da su donešene na osnovu mog lićnog zaključka. U svakom slućaju savjetujem konsultacije sa stručnjacima i/ili sa veteranima HWB foruma.

    ako se još šta sjetim ili treba ispraviti, N.P.

    Pozz
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A ti bi stavljao filter na outtake ventilator? Ne kontam.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Možda mu je gornji intake? :D
    Komp čistim svakih mjesec ili dva a naprijed se nakupi svako 2-3 dana fino prašine (uvijek otvorena balkonska ili prozor) na onoj mrežici kod intake venta. Kontam i ja stavit najlonku ali mi je nepraktično to skroz radi nepristupačnosti.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Njutn - ov (Nobelova nagrada) zakon iz fizike :

    Sila pritiska kojom neko tjelo djeluje na površinu, jednaka je sili suprostavljanja...a ono između je pritisak ventilatora kojim "gura" zrak van / visina poklopca i njegovog nagiba kojom djeluje na taj zrak...

    Za moje kućište konkretno, ako je riječ o R4-LUS-07AR-GP ventilatoru, bitno je stvoriti manji pritisak od : Air pressure (mmH2O) 0.595 mm H2O...

    Tlakomjeri rade na tom principu, turbina u autu, motor od aviona / mlaznak...

    Ako zumiraš sliku ovog CM kućišta (slika1), vidjet ćeš da je momak ostavio i sa strane prostora na onom air-duct poklopcu ...

    Lian li pc 25s
    [​IMG]

    Antec 182
    [​IMG]
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Evo, sasvim slućajno bio kod "servisera elektro opreme" i ugledam vacuum cleaner (vakum usisvač) ...

    na vrhu uređaja se nalazi "filter" izlaznog "viška" zraka tj prašine...
    dakle, zrak prolazi kroz crijevo u uređaj i kod vakum usisivaća (bar ovog nekog modela što je meni bio pri ruci), zrak izlazi na dva mjesta ;

    -kroz vrečicu, (ima isti filter samo veći koji nisam dobio :( )
    -kroz "odušak" (ima filter sa slike, dole, a koji sam dobio - gratis :) )

    [​IMG]

    isti "fazon" filtera ima thermaltake V9 black, na prednjem panelu kućišta za 5,25 utore ... uglavnom našao sam extra filtere za 5,25 utore :wink:

    Evo link slike sa izvora za TT V9 black ;
    http://www.hardwaresecrets.com/fullimag ... mage=12618

    ako nađem gdje bi se posebno "ovog" materijala moglo kupiti, javim...
    P.S.
    Možda neko ima takav slićan vakum usisivač, a ni nezna da uz njega dođu 3 ovakava filtera, ja sam pokupio 2 extra nova, a treći, prljavi je ostao u usisivaču...