Sony PS3 final info and faq

Discussion in 'Igre i konzole' started by Neo Bahamut Zero, Jul 30, 2005.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  2. ming

    ming Veteran foruma

    ''Hoce li biti emulator za PC''? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    Nije mi jasno sta hoce postic sa multicore CPU-ovima?
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mogu mnogo toga, ali da ce developeri iskoristiti sve mogucnosti to je upitno. A PS3 ima samo jednu jezgru, ali sa dodatnih 7 SPE jedinica - svaka radi na istom taktu kao i jezgra (3.2Ghz) i ima svojih 256KB memorije.
    A emulator je vec odavno izasao :mrgreen: :mrgreen:
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    Ma gle. Svi developeri kazu da je jebeno pretesko radit igru za podrzsu za vise proceva... tako da ne vidim razloga zasto recimo xbox ima 3 jezgre i svaka jos po 2... pa u cemu onda bezveze trosit pare ako se to nece iskorisiti.

    Procitao sam da koriste te proceve samo zato jer ih je jeftino izradjivati....
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Jedan odradjuje sound, drugi fiziku treci.........
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Xbox360 ima 3 jezgre a svaka moze raditi 2 threada, a ne sadrzava jos 2 jezgre kako Shenron rece. A ne brini se ima procesor sta raditi - kad stignu igre sa DTS ES i DD EX 7.1 zvucnim zapisima, trebace te dodatne jedinice i jezgre da se to fino dekodira u realnom vremenu. A kad je PS3 u pitanju, u developer kitovima ce standardno dolaziti Havok i Ageia enginei za fiziku tako da ce i fizikalni modeli naci svoje mjesto u procesoru. PS3 je trebao u pocetku sadrzavati 8 SPE jedinica ali izgleda da je jako tesko proizvesti die gdje svih 8 radi kako treba, tako da ce se jedan ukidati, cineci ukupno 7 jedinica. Mozda se do kraja godine usavrsi proizvodni proces pa na kraju Cell bude u mogucnosti da "zvace" preko 260GFlops-a. Steta sto su jos odustali od najavljenih 4Ghz kojih Cell moze dostici bez problema. Ali opet kontam mozda je sve zamka za Microsoft, pa na kraju PS3 bude opremljen sa 2 Cell procesora na 4Ghz, svaki sa 8 funkcionalnih SPE jedinica, kako je prosle godine bilo i planirano. Dovoljno da MS odustane od nove konzole prije nego sto se i pojavi na trzistu... :mrgreen:
     
  8. Shenron

    Shenron Komšija

    Opet mislim da ovi procovi nece biti dobro iskoristeni. Ni u xbox360 ni u ps3...a sta ce im bezveze 2x cell? Sta ce im 14 tih nekakvih jedinica? o_O ... iovako ce gubit pun racku para na pocetku prodaje.... nego neka se programeri uhvate optimizacije pa ces vidit kako igre lete i izgledaju :mrgreen:
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    MS nije dosad zaradio ni JEDNOG JEDINOG DOLARA za Xboxu, a tako ce biti i sa X360 (makar u pocetku). Sony je od prvog dana poceo zaradjivati i na PS i PS2 hardveru (a gdje su silne prodaje softvera), i do danas je prodato preko 200.000.000 konzola u svijetu. Celnici SCEI-ja su sami rekli da ce PS3 biti skup, pa ko hoce nek izvoli. A zbog ogranicenosti danasnje tehnologije PS3 mora biti koliko toliko future-proof jer Kutaragi zeli da PS3 ostane "moderan" do 2014. A sto se mene tice sto vise hardvera unutra to bolje, ionako nove konzole nisu da djecu tako da je cijena manje bitna od konacnih performansi. Konzola koja moze da gura onakvu grafiku kao Killzone3 sa E3 sajma, nije skupa i da $1000 kosta. :wink:
     
  10. Shenron

    Shenron Komšija

    Za $1000 zelim 2x bolju grafiku od Killzone3 sa E3 sajma.

    Ne vidim uopce potrebu za 7.1 zvukom i svim tim nekim glupostima. Recimo...zasto ce mi 2x1080p rezolucija? Kao da 1 HDTV nije dovoljno skup...pa cu kupiti 2? :)

    Il je PS3 stvarno toliko jak da moze gurati sve igre u 2x1080p rezoluciji?

    I jos uvijek ostajem pri tome da je PC ipak daleko bolji od konzola :)
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    U cemu? mozda po +dB (buci), ili spywareu , wormovima.....
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    Koja buka? Moj PC nije bucan.
    Spyware...odavno nisam imao...
    worms.... sta je to? Moj komp to nikad nije vidio
    Virus... pogledaj ovo iznad...

    Na konzoli nikad necu moci pisati PHP ili HTML... dok cu na PC-u se uvijek moci igrati i recimo obradjivati sliku u PS-u il nesto slicno.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Uz PS3 HDD dolazi instaliran Linux, tako da je po instalaciji diska PS3 pravi kompjuter, dodas samo usb mis i tastaturu. A da bi na PC-u vrtio upola slabiju grafiku od Killzonea, moraces izdvojiti vise nego troduplo koliko ce konzola kostati na premijeri. A RSX graficki cip u PS3 je vise nego duplo jaci od 2x6800Ultra u SLI modu, pa skontaj. A tu je jos i 64bitni Cell i XDR RAM memorija na 3.2Ghz i jos dosta sitnih stvari. PC je davno prestao biti dobra platforma za igre, doduse tu je pokoji FPS i RTS vrijedan paznje, ali za ostalo bas i nije. Rekoh vec da PS3 definitivno nije konzola za djecu i povremene gamere, vec za malo ozbiljniju igracku populaciju koja ce cijeniti svaku sitnicu, ukljucujuci i famozni 32:9 format slike. A tu je i kompatibilnost sa PS1 i PS2 naslovima... :p
     
  14. Shenron

    Shenron Komšija

    To da je RSX 2x jaci od 2x6800Ultra zakaci macku za rep.

    Da je to istina onda bi 7800 kikala jos vise...ovako mi nije nesto...nije toliko bolja od 6800Ultra da je se sad isplati kupiti (kad izadje recimo Unreal 3 bit ce to druga prica). Zamisli samo koliko bi to struje trebalo....pa barem jedno 400W samo graficka...a tek koliko bi se grijalo radi tranzistora....

    Znaci CoD i ET i BF2 nisu dobre igre? Ne...nikako...samo sto se serveri nikako ne prazne :) .

    Opet ce PC bit bolja platforma od PS3 cak i ako ima Linux i mish i tipkovnicu i HDD i sve... ne moze konkurirati PC-u.

    Ako ikad kupim konzolu to ce mi samo sluziti za privremenu razonodu sa frendovima. Nisam neki gamer...tako da me konzole ne zanimaju previse.
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Iskreno, volim poigrati poneku igru, zapravo igrati je pofino ako se ima vremena. Opet iskreno, najviše me zanima novac! Sa PC zarađujem, konzola mi ne može priuštiti taj užitak.

    Znam da sam surovi kapitalista, ali shvatite me slušajte me sad ba... dok nisam... slušajte me sad...

    I još nešto! PC nije za svakoga!
     
  16. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Koji PC ima 50GB na optickom mediju?!?Koliko kosta A64 FX+DFI nF4+graf???Moze li neko srusiti OS na PS-u???
    eXmAn pricash gluposti!PS nikad nije bio namijenjen za posao nego za zabavu.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nisam ja rekao da je RSX dosta jaci od SLI setupa, a nije ni Sony, vec ljudi koji rade UT2007 i mnogi drugi developeri i poznati razvojni timovi (amerikanci fyi da ne bude da su japanci). A 7800 nije samo sitni upgrade na 6800 vec malo vise od toga. Ako mognes kad kupiti graficku takvog kalibra, napojna ti sigurno nece praviti problem. Definitivno ste nepismeni kad su konzole i ono sto stoji iza njih u pitanju. Savjetujem da procitate odlomke na slijedecoj stranici: http://www.emulationgalaxy.co.yu/editorials-igrice.php Siguran sam da cete se negdje naci :) I Exman jos malo ovakvih gluposti pa se neces maknuti sa trenutnog broja postova. Drzi se onoga o cem se raspravlja. Ok?
     
  18. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ja mislim da PC nema sta da trazi ovdje, PS 3 je jednostavno "raketa". Samo neznam zasto se uvijek za konzolu rade bolje igrice, uvijek milion vise detalja, licence, fazoni... Eto niko da se sjeti da za PC napravi novu formulu 1 u kojoj ce se trositi gume (vizuelno) :D
     
  19. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    i mene cudi sto nema f1 za pc vise
    ona 99-02 je super
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Oficijelne F1 naslove na PC-u jos dugo neces moci zaigrati jer je Sony prije nekoliko godina "ukrao" licencu ispred Electronic Artsa, sto im je omogucilo ekskluzivne naslove za PS2 i PSP na duze vrijeme.
    A PC (najvecim dijelom) je postao platforma za hiper produkciju igara, bas kao sto je to MTV napravio danas sa muzikom na neki nacin. Ljudi vise ne rade igre iz zadovoljstva i strasti. To je sve podredjeno novcu. Naravno naidje tu i tamo biser koji apsolutno vrijedi odigrati, pa cak i ako dolazi iz EA tabora. Jedino ko jos uvijek posvecuje paznju detaljima, likovima, originalnoj prici a da im najnovija tehnologija ne diktira uslove, su japanci. Ko se ne slaze, samo savjetujem da odigraju neke igre poput Devil May Cry, Gran Turismo 4, Burnout 3, Soul Calibur 2, pa nek kazu jesu li sta slicno dobro i zabavno zaigrali vec duze vrijeme na PC-u.
    Apsolutno se slazem da PC u kuci treba imati. Zbog interneta, programiranja, muzike i evenualno filmova i naravno za ozbiljan rad i jos dosta pokojih sitnica. Ali brate kad su igre u pitanju, nema sta traziti pored 3x jeftinijih konzola. Recimo da hoces da igras buduci UnrealTournament 2007 - 1024 rezolucija, 4X AA, 8X AF i minimalno 60fps-a. PS3 koji kosta $399 ce ovo sve gurati bez problema u prvoj generaciji igara. A koliko cete platiti PC koji ce ovo gurati (s monitorom, jer za konzolu vec imate tv)? Ne treba imati IQ 200, da se izvuce pametan zakljucak. :wink: