Spajanje 2 ili vise PC-a preko Data Switcha

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by rodjak, Jul 29, 2005.

  1. rodjak

    rodjak Novi član

    Sta mi je sve potrebno za spajanje 2 pc preko Data Switcha (5 izlaza), prvenstveno mislim na programe i malo objasnjenje sta sve treba odradit u Windowsu posto na oba PC-a imam instaliran Windows XP.

    Navedeno mi je potrebno da umrezim zbog izlaska na internet

    1. Intel Celeron 2,4 GHz, 2x512 Mb Ram 400, 160 Gb Hd.
    2. Amd Athlon XP 2400, 768 Mb Ram 400, 80 Gb Hd,

    Hvala Svima
    :idea:
     
  2. GV

    GV Komšija

    Help>Networking
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    2 mrezne i to je to. :)
     
  4. Lamagician

    Lamagician Komšija

    i jedan crossover kabl, spojis (posto su oba win xp samo restart i eto mreze). sto se tice neta mozes preko wina konfigurisati a mozes kao ja npr. korisiti neki proxy server (ja koristim sygate home network).
     
  5. GV

    GV Komšija

    Pokušaj u tražilicu ukucati Win XP umrežavanje, koliko sam primjetio ima dosta adresa na ''našim jezicima''
     
  6. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    i ja sam mislio sam drugom da se umrezimo
    kuce su nam udaljene 20metara
    jel samo treba kablo i da ukljucim u neki port
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    samo vam treba crossover kabal.
    jedan kraj u tvoj PC drugi u njegov PC i ostalo je sve lako :)
     
  8. postal dude

    postal dude Aktivista

    joj shenrone fino piše PREKO SWITCHA
    crossover kabel sluzi za povezivanje dva kompa a za povezivanje compova preko huba switcha treba ti drugi kabal koji je skoro isti samo su dvije zice u kablu drugacije spojene.

    1.kabal za umrezavanje NE CROSSOVER -komada koliko igraca ima
    2.svaki comp treba da ima mreznu carticu normalno

    postavljanje mreze
    1 cntr panel-network conestions-setup or change small office network.setup
    2 svaki comp configurises tako da svaki comp ima ip adresu manju od predhodnog .ili drugaciju npr.
    192.168.60.01
    192.168.60.02 znaci samo zadnja dva broja se nesmiju ponavljati brojevi mogu ici do 255
    3.ovo ces podesiti na local area network-properties -internet protocol ip.tcp properties i tamo postavi ip opve a subnet mask ostavi jako jest.
    restart comp i t je to
    nisam imao zivaca da ti to još bolje objasnim ali mislim ad ce biti dovoljno

    NETREBA TI NIKAKAV PROGRAM ZA UMREZAVANJE I SLICNO.

    KADA SVE OVO URADIS SAMO SHEREUJ CONEKCIJU I TO JE TO. TAMO STAVI NA DRUGIM COMPOVIMA DA ONI IDU PREKO TOG NEKOG TAMO COMPA NA NET TO J TO.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    kad spajas direktno preko dvije kartice, onda ti treba crossover kabl, a preko huba/switcha/routera treba patch (iliti normalni) kabl.
     
  10. rodjak

    rodjak Novi član

    Jos samo ako je moguce da mi se objasni kako shareovati konekciju
    jer ovo sam sve dotjerao da radi kako treba
     
  11. GV

    GV Komšija

    Vjerovatno imaš negdje kvačicu koju treba uključiti u Propertisima (ili Options)
     
  12. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    posto je 30metara crossover kabla
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    1KM po metru bez ethernet konektora ja mislim.
     
  14. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    E ljudi samo zelim jednu stvar dodati
    naime prije jedno 6 mj sam trebao ljudima umreziti dva kompa i ono mrzilo me pravit crossover i ja fino udjem u neku radnjicu na skenderiji ljudi pocese razvlacit kabl,kako su ga lomili i dusa me bolila uglavnom oni to nastiklashe i onda uzese multimetar sa pijace da vide ima li negdje prekida.
    A 35km network cable tester u rs elektroniku.Grozota....
    Uglavnom kabl nije radio pa sam na kraju skratio postojeci za metar sam postavio konektore testirao ga sa istim testerom i ono.
    Pouka pazite gdje kupujete crossover
    :D
     
  15. rodjak

    rodjak Novi član

    Eh da vam sad sve potanko objasnim.
    Umrezim dva racunara medjutim nemogu poslije da se konektujem na internet. Umrezavanje odradim preko ethernet karti, data switcha, a konekcija mi ide preko cable modema comb.(ethernet/usb) i sta mi se jos desava u samoj mrezi na jednom mogu ocitat sve fajlove i drektorije koje sam stavio u partaze, a na drugom samo vidim naziv racunara iako sam i na njemu stavio fajlove za podjelu.

    Jos me nesto buni, jel moram imat dvije ethernet karte na racunaru na koji planiram instalirati internet (ili moze i preko usb-a), a da mi ne ometa samu mrezu.

    Pa vas molim, ako neko ima zivaca, da mi to potanko objasni.

    Hvala vam svima na dosadasnjim odgovorima. :oops: :oops: :oops:
     
  16. postal dude

    postal dude Aktivista

    comp1 internet acces

    odi na svoju konekciju
    properties -pa advanced vidices conection sharing- to turn on
    kada to stavis

    ostali compjuteri

    na ostalim komjuterima isto napravi konekciju ali da se oni kače na net preko tog sto sheruje
    cntr panel -internet conestions-create new conection itd
    to je to nema na čemu ako sam pomogo čemu. :wink:

    nemoras imati dvije kartice .
    kada napravis ovo znaci ovakvu konekciju svaka kon moze ici preko mreze.i moze da se djeli od bilo kojeg elementa mreze.
     
  17. Shenron

    Shenron Komšija

    Procitaj ponovo sta sam i KOME sam napisao!

    Ajd malo procitaj prije nego napises!
    Sta ce im bezveze Switch kad se mogu spojit direkt...bez davanja novca za Switch!
     
  18. postal dude

    postal dude Aktivista

    covjek je fino pito preko switcha e sada njegov je problem oce li ili nece ga koristiti ili ce koristiti samo crossover cabel za povezivanje dva komada.
     
  19. Lamagician

    Lamagician Komšija

    momak je uspio umreziti, nije bitno kako sada.

    a meni je isto logicnije da umrezava preko mreznih i jednog crossovera...
     
  20. Shenron

    Shenron Komšija

    Procitaj jos jednom moj post iznad tvog!