Spajanje 2 ili vise PC-a preko Data Switcha

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by rodjak, Jul 29, 2005.

  1. rodjak

    rodjak Novi član

    Da se ne prepirete oko kabla, idem preko switcha samo zbog toga sto sam u skorijoj buducnosti u planu prikopcavat jos 1 ili 2 pc-a na istu mrezu.

    Hvala ti Dude na objasnjenjima, jedini si koji mi je napisao ono sto sam trazio, a i ostalima hvala sto su se potrudili i napisali svoja misljenja. :smt109
     
  2. rodjak

    rodjak Novi član

    Pregledao sam vasa uputstva kako shareovati konekciju, medjutim konekcija mi ide na principu LAN-a i pregledao sam svaku opciju, ali nidje ni traga komandi sharing on/off ili nesto slicno sto asocira na to.

    Pa ako neko ima slicna iskustva, molim vas da mi javite kako da ovo rijesim, jer fakticki ja sam napravio od jednog comp-a "server" a od drugog sam napravio "clienta".
    Navodni server ima dvije ethernet karte, na jednoj lokalna mreza, a na drugoj internet konekcija.

    Kada sam ih umrezavao (umrezio sam preko inst.CD-a od XP-a) gdje sam ovom na kojem je konekcija interneta odredio da preko njeg se ostali comp-ovi konektuju (1 comp.) na internet.

    Kada sam sa ovog drugog pokusao da pristupim na internet nije mi uspjelo.
     
  3. postal dude

    postal dude Aktivista

    nema na cemu.

    najvaznije je da si ti to spojio. svako dobro.
     
  4. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Hm... trebao bi izbjeci automatizaciju... zna napraviti nerjesive i glupe probleme.
    Mrezna, preko koje si na internetu, bi trebala da bude zauzeta sa PPPoE internet konekcijom (vjerovatno ADSL), a ako je preko LOL-a onda, ako se ne varam, ide obicna network konekcija samo se sve stavi na auto.
    druga mrezna, prema lokalnim racunarima, treba da ima fiksnu IP adresu i to, obavezno, 192.168.0.1. Ovu adresu ce joj WinXP dodijeliti cim ovu gore napravljenu konekciju podijelis sa ostalim korisnicima. (izletit ce dijalog koji ce te na to upozoriti)

    Kod ostalih racunara samo podesis da IP adrese nastave od dvice pa navise (jer kec je server) npr.: 192.168.0.2 i td. Gateway treba da bude IP adresa server-racunara u mrezi (tj. 192.168.0.1), DNS-ove mozes a i ne moras ukucati.

    KAKO PODESITI OSTALE RACUNARE:
    Odes u CP-->NetWork Connections-->(Aktivnu mrezu)Local Area Connection-->Desni klik--> Internet Protocol (TCP/IP)-->Properities (Dugme) i tu ces da u gore spomenuta polja ukucas spomenute vrijednosti.
    Uzgred evo par slikica.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  5. rodjak

    rodjak Novi član

    HVALA VAM SVIMA, STVAR JE OK SADA SVE IDE BEZ PROBLEMA. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  6. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Pa sto ranije ne rece bolan ne bio :)
     
  7. rodjak

    rodjak Novi član

    Eh ovako kad pingujem racunare medjusobno client mi izbacuje ovaku poruku:
    C:\>ping 192.168.02

    Pinging 192.168.02 with 32 bytes of data:

    Reply from 192.168.02: bytes=32 time=1ms TTL=128
    Reply from 192.168.02: bytes=32 time=1ms TTL=128
    Reply from 192.168.02: bytes=32 time=1ms TTL=128
    Reply from 192.168.02: bytes=32 time=1ms TTL=128

    Ping statistics for 192.168.02:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
    Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 1ms, Maximum = 1ms, Average = 1ms

    dok racunar preko kojeg sam konektovan na internet ("server")mi izbacuje:
    C:\>ping 192.168.01

    Pinging 192.168.01 with 32 bytes of data:

    Reply from 192.168.01: bytes=32 time=1ms TTL=64
    Reply from 192.168.01: bytes=32 time=1ms TTL=64
    Reply from 192.168.01: bytes=32 time=1ms TTL=64
    Reply from 192.168.01: bytes=32 time=1ms TTL=64

    Ping statistics for 192.168.02:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
    Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 0ms, Maximum = 1ms, Average = 0ms

    pitanje je sta uradit da mi se i "server" odaziva na TTL=128
    jer mi pri ovakvom radu na clientu otvara samo google, dok za druge stranice nece ni da cuje.

    Ja znam da sam malo dosadan ali valjda je forum namjenjen za objasnjenja.

    Hvala !!!
     
  8. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ima li kakav firewall na njemu, antivirus i sl.? Ne znam ti ovako reci nista :(

    Usput, je li koristis WinXP dijeljenje konekcije ili koristis nesto od "3d parties" kao Kerio server i sl.
     
  9. rodjak

    rodjak Novi član

    RIJESIO SAM PROBLEM U POTPUNOSTI.

    BILO JE DO WINDOWSA, NAKON REINSTALACIJE PRIZNAO JE SVE TEK STO SAM URADIO OVAKO KAO STO JE NAVEO HAMZIBEG.
    ¨
    HVALA VAM SVIMA.

    DO SLIJEDECEG PROBLEMA :lol: :lol: :lol:
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    samo drugi put iskljuci caps lock :evil:
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Nije mu ukljucen nego se naslonio na tastaturu :lol:
     
  12. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    jah... pri komunikaciji u pisanom obliku "caps lock" se smatra ka deranje i vikanje... a moze se protumaciti kao govor iz ushicenja govor :p
     
  13. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    ...ili hoće nešto da naglasi.
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    evo i mene sa godišnjeg... odmah da replajam... kod novijih switch-eva je svejedno koji kabel koristiš jer se on sam prilagodi.

    toliko od mene :D
     
  15. postal dude

    postal dude Aktivista

    dobro kod novih.
    bolje reci da nebi kupio bzze pogresan kabal. pa komplikacije "!#$#"%&#$ itd