Spor file transfer u mrezi

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by SpookyMoO, Feb 18, 2011.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    I evo opet je problem prisutan.U oba smjera naravno.Primijetio sam da cim otvorim neki shared folder na mrezi,recimo folder share-ovan na desktopu sa laptopa i cim stisnem "copy" odmah primijetim na comodo firewall-u da ikona signalizira transfer dolazni ali se nista ne desi i samo zablokira.Kontam sve da firewall nije problem ali ne radi ni kada je iskljucen.Mislio sam da je i do NetLimitera koji je instaliran ali i kad njega nema isto je.
    Evo ne radi ni kad uninstalliram firewall...:-(
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Mtu se pregovara dinamicno. IPv4 pregovara mtu poslje konekcije, ipv6 vec u handshake-u- Koristis ethernet tako da je MTU default 1492 ili 1500. Ne diraj, nisi na 14400 modemu :)

    DHCP i staticne adrese nemaju nikakvih problema da eksistiraju zajedno, dok god podijelis svoj ip blok u dhcp i staticni.

    Imas ovaj tutorijal da ukljucis brojac gresaka. Znas u statusu od mrezne konekcije,gdje vidis brojac paketa, in / out, na sljedecem linku je tutorial kako da ukljucis brojac gresaka, ilitiga paketa koji moraju biti poslani opet.

    http://www.raymond.cc/blog/archives/200 ... on-status/

    Ovi home routeri obicno imaju problem da lopataju pakete sa wan na lan interfejs. Interno na switchu, bio to sa kablom ili wireless, treba da bude puni kapacitet, u zavisnosti od jacine i kvalitete signala.

    Imas li ikakvih problema kad ukljucis speedtest.net provjerac brzine, ili problem lezi samo izmedju komunikacije ta dva kompjutera.

    Jesi li probao uspostaviti direktnu vezu izmedju te dvije bezicne kartice, ADHOC mod ?

    Windows network je generalno problematican izmedju xp i viste / sedmice, pogledaj da li je network discovery ukljucen u advanced sharing za home network.

    Na kraju, biti paranoidan je ok ponekad :) U vecini slucajeva sa windowsom, hoce se iskomplikovat. Jesi li 100% siguran da ti windows fw nije ukljucen zajedno sa komodom. Software firewalli su ok kad si direktno konektovan, sa routerom na liniji, ne vidim potrebu, ali ako ces spavati lakse po noci, boze moj :)

    Licno mi je comp konektovan direktno na net, sa microsoft security essentials instaliranim i windows firewallom, jos cekam da fasujem nesto ;)
     
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ti se bas fino napisa.E slusaj sad ovu ironiju.Citavo vrijeme nisu bili upaljeni firewall-i ni na jednom kompu i haj rekoh idem upaliti na oba pored comoda.I zamisli sada opet sve normalno radi.ADHOC nisam probao,mtu necu dirati a sa speedtestom i pingtestom nemam problema jer sve radi ok,bez gubitka paketa.Mislim da konkretno problem lezi negdje u comodo firewall-u jer kao da ne pusta neki paket iako su oba kompa na trusted listi u trusted zoni dakle.
    E sad,nije mi jasno kako nekada radi normala 24h i onda odjednom podje da zeza.
    Sumnjam upravo na comodo jer mi je recimo danas javio notifikacijom da je otkrio dolazni paket i trebao sam ono potvrditi a kontam zasto prije nije!??
    Ali opet,uninstall sam uradio comoda i probao pa opet nije radilo,pa sam onda ukljucio windows firewall-e na oba i proradilo,pa vratio comodo pa opet sad radi.
    Totalno mi na zivce vise ide,najbolje je da ukjucim samo win firewall i antivirus i dosta.
     
  4. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Vjerovatno najbolje rjesenje za tvoje probleme :)
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja htjedoh jučer reći deinstaliraj commodo firewall (kojeg smatram najboljim free riješenjem) ali nisam iz nekog straha da se ne provalim. Iz nekog mog iskustva u sl. situacijama baš je firewall bio najčešći problem.
     
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa jeste najbolji ali eto opet ima nekih mana,doduse ne onih koje ugrozavaju sigurnost nego onih koji stete psihickom zdravlju:).Ma guracu ovako pa kad se natjeram da reinstaliram win 7 mozda bolje bude.Na desktopu je dosta dugo inst. a mozda ima i nekih baja koje uticu na ovo sve,ko zna.
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Imam jedan sličan problem. Kada burazu prebacivam fajlove na njegov pc brzina doseže do 1MB/s sa tplink TP-LINK TL-WR340G samo što ne koristim uopće wireless već ide sve kablom. Do prije neki dan sa switchom išlo 10MB/s sad jedva do 1MB s time da nismo ništa dirali, kod njega je xp kod mene sedmica, vidimo se uredno u mreži, internet piči na oba normalno. Firewall isključivali, netlimiter, antivirus avast na oba ali svejedno neće preko megabita. Ne znam da li ima veze ali wireless je preko ovog routera zaštićen enkripcijom. Ovaj router teoretski može do 54MB/s znam da je praktički to puno manje ali opet puno više od 1MB.
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    imajte na umu da enkripcija trosi dosta procesorskog resursa samog routera, jer se svaki paket mora "desifrovati". Takodjer 54Mbps je teoretski propust, a realni je oko 22Mbps. Znaci, trebali biste imati oko 3MBps. Iskljucite enkripciju pa probajte transfer. Također, ako signal prolazi kroz zidove, i to moze da stvara problem, bez obzira sto je signal 100%. Nisam citao sve od pocetka, pa se nadam da nisam rekao nesto vec prethodno receno :) :)
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Već se spominjalo za tu enkripciju da bi mogla utjecati negativno na brzinu, nisam isprobao bez nje jer nisam ništa ni prebacivao u međuvremenu. Samo fol je što ne koristimo wireless nego preko utp kabla smo povezani preko routera pa sad da li i tu važi enkripcija ne znam. Kad bi prebacivao 5-6gb vječnost bi trajala ovakvom brzinom.
     
  10. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma probao sam ja i bez nje ali isti fazon.To je nesto na nivou OS-a jer meni jednostavno nekad radi a nekad samo stane.Ali mislim da je do postavki firewall-a mada sam i to jednom iskljucio pa opet nije moglo.Kako kad.Jos uvijek nisam otkrio sta je definitivno problem.Znam samo da je do OS-a jer recimo izmedju 2 linux masine nije bilo tih problema.