SSD Transfer podataka

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Samir_, Nov 24, 2022.

  1. Samir_

    Samir_ Novi član

    Pozdrav,

    Da li se može izvršiti transfer podataka sa starog SSD diska na novi SSD disk, stim da se transferiraju licence softwarea? Imam licenciran Windows, Office, CorelDraw, SolidWorks, pa mi se ne kupuje novi SSD ako cu izgubiti sve ove licence.

    Ako neko zna da li može, pa ako mu nije problem da me uputi kako, hvala :)

    izvinjavam se ako postoji slicna tema.
     
  2. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Ja nisam uspio prebaciti licencu Officea 2019 (mada je bila s nekog ž sajta - ali ulogovan outlook mail), pokušao sam kopirati i fajlove s starog SSDa, ali ne dozvoljava to (spp folder). Ništa drugo od hardwarea nije mijenjano osim diska. Windows prošao OK.

    Solidworks bez problema - samo odjavio licencu iz menua.
     
    Samir_ likes this.
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Samsung je imao Data migration software za te stvari, imaju vjerovatno app i za ostale proizvodjace. Googlaj i ssd cloning software.
     
    Samir_ likes this.
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kloniranje diska? CloneZilla?
     
    Samir_ likes this.
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Actonis odabrati opciju disk mode i ukljuciti copy disk signature. Ja prekjuce prebacio na novi ssd.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Samir_ likes this.
  6. nivla

    nivla Komšija

    clonezilla
     
    Samir_ likes this.
  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Macrium Reflect je za početnike vrlo dobar.

    Besplatna verzija uredno klonira.
     
    Neo Bahamut Zero and Samir_ like this.
  8. Samir_

    Samir_ Novi član

    Hvala, pokušat cu :)
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Doduse na winsima sam morao obnoviti licencu ali ostali programi rade :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Samir_ likes this.
  10. nivla

    nivla Komšija

    u slucaju da klonira i ostavi ostalo isto (maticna ploca) windows nece biti deaktiviran, nije to dovoljna hardverska promjena
    u slucaju da se deaktivira windows a sve ostale komponente su nepromijenjene potrebno je da uradi windows store reset tako što će ići na start, naći run i ukucati WSReset.exe
    moze naici na manje probleme ako sa sata SSD a prelazi na nvme koji se odnose na boot i slično i tada treba proći kroz proceduru popravke boot sektora i particije, što je malo drugačije za UEFI u odnosu na legacy boot, ako je samo promjena na veći disk onda ne bi trebalo biti problema
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam presao sa ssda na nvme i radi super i boot ali mora ici u disk mod i clone disk sa disk signature.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. iPlay

    iPlay Komšija

    Preporuka za https://www.macrium.com/reflectfree Ima Freeverzija. Bez problema sam kloniroa sa HDD na SSD.
    Mada bi ja uvijek išao sa čistom instalacijom u tom slučaju.
     
  13. Samir_

    Samir_ Novi član

    Ako nekoga zanima za ubuduće. Nisam uradio Clone SSD-a. Ubacio novi SSD i instalirao sve programe nanovo, sa starim licencama. Licence su uredno prihvacene!
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne zanima nas :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro