sta kupiti?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by dj_vux, May 30, 2007.

  1. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Znam da ima ona tema sa konfiguracijama, pogledao sam je i opet poslije citanja jos par tema i proucavanja cjenovnika nisam bas nesto siguran sta mi je najpametnije da uradim.

    Elem, treba mi maticna, procesor i RAM.

    Mislio sam uzeti AMD X2 3800, posto vidim da se spominju neke razlike a stvarno nisam upucen, jel' ovaj odgovara?

    http://www.muriz.artforma.com/shop/amd- ... 29817.html

    Najbolje bi bilo da maticna ima integrisanu graficku (posto se nema za pristojnu grafu trenutno) pa imam sljedeci izbor:

    M2NPV-MX - http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=5&cid=10226 ili
    M2V-MX - http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=5&cid=10648

    Ili ako nijedna od ove dvije nije cemu, da uzmem M2N ili M2N4-SLI (u cemu je razlika mimo SLI-ja koji necu koristiti i sta je pametnije)?

    M2N - http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=5&cid=10238
    M2N4-SLI - http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=5&cid=10936

    Sto se tice RAM-a, kontam u Genelecu uzeti 1 GB DDR2-800 TakeMS-ov pa jos jedan uskoro, dok su cijene jos ovako niske. "Si si" ili "no no"? :lol:

    Eto, svaki moguci i nemoguci savjet je fakat dobrodosao da ne razbijam vise glavu posto sam davno "ispao iz takta" i neupucen sam totalno. Hvala unaprijed.
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    m2n-e ako nadjes .... na konju si ovo ostalo solidno
     
  3. mahirzukic2

    mahirzukic2 Guest

    ja sam to isto konto
    AMD X2 3800+ u genelecu
    2x1Gb 800Mhz kingmax u plusu
    i ABIT NF-M2S GF6100/NF405 Sck. AM2 DA 108.54 127.00 u plusu, pa dok ne skupim koji dinar za grafe, vucat se na ovom :D
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    ABIT smrdi, ne bih ja njega :|
     
  5. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Napomene radi, testirao sam kingmax vs apacer, apacer ga šiša 100MB/s. Ako ti šta znači. Jes da je skuplji 30KM.
     
  6. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Wow, hvala na brzim odgovorima! :D

    Zaboravih napomenuti da mi OC uopste nije bitan, ne znam koliki je to faktor.

    I jos uvijek stoji pitanje - koju od ove dvije ploce sa integrisanim grafama je pametnije uzeti (M2NPV-MX ili M2V-MX)? Ako su bas ocajne trebam li ici na M2N? U cemu je razlika izmedju M2N i M2N4-SLI osim samog SLI-ja koji mi ne treba?

    I sad ovo... vidjoh na onoj temi sa konfiguracijama da je preporucena M2N-E. Ne nadjoh je nigdje pa me zanima po cemu je ona bolji izbor od M2N "obicne" ili ove M2N4-SLI?

    Razgledao bih ja to po netu da nisam jos uvijek na dialup-u, patnja mi je otvarati bilo sta "kompleksnije" pa sam ogranicen poprilicno. Hvala jos jednom.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Meni radi odlicno. NF-M2Nview je u pitanju. A mislim i da Sulu ima Abit i nije se zalio. Jedno vrijeme su imali problema, ali ja nisam naletio ni na kakve bagove kod novijih modela.
    Opci konsenzus po netu je da je Abitova 6150 ploca najbolja od svih iz iste 6150/6100 klase. Doticni Asusice imaju mnogo vise problema, pa sam i sam odustao od kupovine te ploce, iako je bila jeftinija. Iako nije bitno - OC mogucnosti su na visokom nivou s obzirom na segment koji ploca cilja. AMD 690G je bolji izbor ako ti ne treba drugi PATA kanal. Meni nije odgovarala, a samim tim ni novi GF7050 chipset.

    Da napomenem, ova 6150 tjera UT2004 sa 2xAA, 4xAF, sve na max, 800x600 u 30-40 fps-a. :twisted:
     
  8. Looney

    Looney Komšija

    Eh ovako :)

    Ako planirash uzeti integru onda rachunaj na to da svaka od navedenih ima samo 2 PCI slota. Isto tako ako planirash uzimati nVidia grafu svakako idi na neku MB sa nVidia chipsetom ;) Sa VIA chipsetom chesh neshto malo ushtediti jer su njihove ploche jeftinije.

    SLI plocha ti ne treba ako ne planirash ubacivati 2grafe u SLI ...

    Druga moguchnost bi ti bila recimo M2V ili M2N i da uzmesh neku polovnu PCIe grafu za pochetak dok ne skupish cash za neshto bolje. Ja sam svakako uvijek za ATX plochu a ne mATX :p

    Zashto ne bacati pare na bolju plochu od ove dvije navedene? Sam si rekao da ti nije bitan OC tako da bolje te pare ulozhiti u neshto drugo.

    Oko CPU ti se nema shta govoriti ... koliko para toliko muzike :)

    Memu nechu komentarisat :|

    Pozz i javi shta uzmesh :)
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    M2N4-SLI
    - NVIDIA® nForce 500 SLI Technology

    M2N-E
    - NVIDIA nForce® 570 Ultra™ MCP

    M2N

    - NVIDIA nForce® 430™ MCP

    Dakle prva razlika je u chipsetima. Dalje, razlikaje i u hladjenju chipseta (M2N-E ima pipe). Ima jos nekih razlika manje bitnih, kao npr M2N-E ima 7.1 zvuk a druge dvije 5.1, dalje M2N-2 ima sest sata konektora a druge dvije po 4 itd. Evo ti linkovi pa vidi sta ti odgovara.


    M2N4-SLI
    M2N-E
    M2N
     
  10. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ako većnaručuješ iz Geneleca procesor, zašto ne uzmeš ovu ploču "ASROCK ALIVESATA2-GLAN,VIA K8T890,,socAM2,DD.." ja sam je kupio od njih i koristim sa istim procesorom (AM2 AMD 3800 X2), odlična ploča, za ove pare (107 bez PDV-a).
     
  11. FeyzA

    FeyzA Aktivista

    moze i AM2NF6G-VSTA obicna ili ona sa DVI-em (obje su sa int. 6100) isto jako dobre ploce, imam ovu prvu, za ove pare extra ploca!
     
  12. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Hmmm... kad se sve prisabere fakat nema dovoljno para tako da maticna mora imati integrisanu grafu. Tako da sad kontam ovako:

    ASRock ALiveNF6G-DVI + X2 3800 + 2GB RAM Kingmax = 455 KM ili
    ASUS M2NPV-MX + X2 3800 + 2GB RAM Kingmax = 476 KM

    Znaci za 20 KM gubim jedan IDE kanal, koliko vidim... hmmm, ASUS-ova ima SoundMAX a ASRock ima... nesto... joj brate koje bombardovanje informacijama, da se covjek raspameti.

    Kakav je ovaj RAM iz Plusa, zna li neko? DDR2-800 Kingmax 1 GB - 81 KM, jeftiniji je od ovog TakeMS-a u Genelecu, nekako mi nelogicno skroz, ima li kakva "caka"?
     
  13. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    RAM je OK,mislim stabilan. Nije nešto ekstra brz. Kao što sam ranije rekao. Uzmeš nekufinu ploču i polovnu PCI (ne Express) grafičku, samo da ti rade desktop applikacije ;). Tako sam ja neko vrijeme doknisam prikupio pare za nešta bolje.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne kontam zasto ic na AM2 sad kad imaju Pentiumi E2140/2160?
     
  15. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Eto ga sad, taman se solucija nazire na horizontu i onda mi Steve-O opali cvoku ovako virtualno (haha)... hajd' odoh da vidim gdje sta ima i probam slozit' nesto oko jednog od ta dva.
     
  16. FeyzA

    FeyzA Aktivista

    Pa vjerovatno zato sto je tesko naci dobru a jeftinu plocu za LGA775, i da pritom podrzava Core2Duo procesore,
    + kolega dj_vux trazi plocu sa integrisanom grafom !
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  18. vnm_

    vnm_ Komšija

    ASRock 4CoreDual-VSTA i ubacis neku AGP grafu od 10KM dok ne skupis za PCI-e...
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Damn, kako sam zaboravio na tu maticnu. :D
     
  20. vnm_

    vnm_ Komšija

    ja ozbiljno kontam da je uzmem i ubacim celeron kakav, i onda na jesen da uzmem nesto dvojezgreno...