Stabilizator napona.

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dejson, Jan 29, 2010.

  1. dejson

    dejson Aktivista

    Problem je taj sto mi po drugi put crkava racunar u zadnja 3 mjeseca. Zaista ne znam sta da kazem. Prvi put mi je bilo codegen napajanje a sada sam uzeo fortron 500WATT.
    Da li je moguce da fortron ipak nije uspio da pruzi dobru zastitu maticnoj ploci koja je izgleda opet riknula.

    Znam da postoje UPS-ovi kao i oni samo stabilizatori napajanja. Upravo zbog budgeta me interesuje verzija stabilizatora koja bi mogla eventualno lose napajanje da ispravi koliko toliko kako bi omogucila kontinuiran izlaz od 220V za racunar.

    Svaki savjet je dobrodosao.
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Vecina UPS-ova ima i odredjenu prenaponsku zastitu, skupli su po pravilju bolji, imas u electronic centru belkinove imas u obiju neke profi al su preko 100km

    Ovisno od prirode smetnje ( sto je tesko utvrditi) da li je u pitanju prenapon ili podnapon, posto nisi siguran ja bih ti savjetovao kvalitetniji ups, a nekvalitetnu najpojnu ti niko nece savjetovati, racunaj takodje da za jacu napojnu trebas ganjati i jaci ups
     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Ako uzimas UPS ja bih ti preporucio neki APC iz smart serije to ti jedino vrijedi sve ostalo je dosta losije i nesigurnije.
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Koristim APC već 10tak godina, promijenio je 4-5 racunara na sebi i nikad niti sa jednim racunarom nisam imao problema pri variranju napona/nestanku struje.
     
  5. dejson

    dejson Aktivista

    Nije mi zao dati preko 100KM za kvalitetno rjesenje. Mislio sam kako sam rekao da ce ovaj fortron uspjeti sve regulisati al imislim da je kod mene problem podnapon jer zivim na perifernom dijelu grada u staroj zgradi ( Kosevsko Brdo ) i ranije sam imao problema sa strujom.

    Pretpostavljam da ove kvalitetne napojne ne mogu podnapon regulisati.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    a kojih jacina treba uzimati UPS-ove? po cemu gledas koju jacinu da uzmes?
     
  7. dejson

    dejson Aktivista

    Preporucite mi onda gdje i za koliko da uzmem nesto u Sarajevu, jer sam ja totalni laik sto se tice UPS-ova.

    Hvala
     
  8. GW

    GW Moderator

    Čini mi se da neko u oglasima prodaje APC UPS.
     
  9. dejson

    dejson Aktivista

    Nasao sam. Moze jos preporuka jer preferiram nove stvari.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Onda je i fortron smece ako ti je ubio plocu... Bio je jedno vrijeme u plusu APC 1200VA AVR za nesto oko 100KM pa vidi mogu li ponovo naruciti ili pogledaj po ostalim radnjama. Nisam siguran za specifikacije tog fortrona ali vjerovatno bi trebao da radi na 110-230V tako da ne bi trebalo biti do podnapona, pogotovo sto su manje sanse da podnapon ubije plocu.
    Sto se tice kvalitetnog UPS-a, ici na APC je najsigurnije ali i najskuplje (vwc i 500w model je prilicno skup), ja sam se nedavno raspitivao za fortron UPS-ove koji su se pojavili na nasem trzistu ali niko nije imao iskustva sa njima pa ne znam sta da ti kazem, cijenom su povoljni i imaju AVR.
     
  11. dejson

    dejson Aktivista

    Pa ne mogu da vjerujem. koliko treba da dam za napajanje. 400 KM pa da budem miran. Isti simptomi mi se desavaju kao i sa proslom plocom. Prvo sam mislio da je do graficke ali sam je jutros probao na poslu i radi savrseno. A racunar kada se pokusa upaliti stalno kao da pokusava da se upali a ne moze. Kuciste mi nema onog zvucnika pa da cujem error codove. Probat cu drugu napojnu preko vikenda. Vent na CPU mi se vrti cijelo vrijeme a ODD reaguje tako da stalno klikce i lampica se pali i gasi. Sve je pocelo tako da mi je racunar zaledio dok sam igrao Mass Effect i slika i sve se zaledilo. I nakon restarta nisam mogao ga vise upaliti. Ofirno mi je opet otvarati jos jednu temu radi istog problema, ali gremilini su definitivno preuzeli kontrolu nad mojim hardwareom. Ocistio sam BIOS ALI NISTA. ovo je samo malo OT-a bilo.

    Elem prije nego sto ista uradim hocu da stavim UPS kvalitetniji.
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Uzmes realnu potrosnju racunara ( probaj neki kalkulator) + potrosnja svih uredjaja koji ce biti na ups-u
    podjeli sa 220 dobijes broj
    to je maksimalna amperaza uredjaja i kupis ups sa bar 20% vecim tim parametrom (A).
    Gledaj da ima automatsko podesavanje voltaze i da ima overcurent protekciju
     
  13. eques

    eques Novi član

    evo ti UPS koji će bez problema odraditi svoj posao

    http://www.bestbuy.co.ba/HR_art_1526.html
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Zavisi od konfiguracije... tih 300w je relativno slabo. Pogotovo ako ce na njega kaciti recimo monitor i modem.

    @dejson
    O ovome sam pricao
    http://www.qsp.ba/forms/proizvodi.aspx?art_id=695
    Dakle nije UPS nego samo AVR (znaci pegla napon ali ne daje struju prilikom nestanka iste) stim sto ovdje imas na 'raspolaganju' dosta W a UPS takve watt-aze ce mnogo da te kosta.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne mora znaciti da je smetnja usla kroz naponsku liniju. Nije rijetkost da plocu i slicno ubije kablovska ili telefonska linija.
     
  16. GW

    GW Moderator

    Evo i konkretan primjer:
    Prvo otišla integrisana mrežna na ploči gdje je bio priključen modem, pa onda USB port na koji je bio priključen modem, pa onda kompletna ploča, pa onda i napokon modem (kablovski).

    I moja preporuka ti je AVR zbog pristupačne cijene a pouzdane zaštite. Naravno i kvalitetna napojna pomaže jer i u njoj imaš sklopove za regulaciju ulaznog napona (mada dosta gori nego UPS ili AVR). Treba i znati da odbrana od prenapona tj. MOV-ovi koji se koriste u takvim uređajima se sa vremenom troše i gube funkciju. Dakle ako imaš iz nekog razloga lošu struju u kući/stanu, i UPS/ AVR može za kratko vrijeme postati beskoristan. Pogledaj električne instalacije!
     
  17. dejson

    dejson Aktivista

    Modem je skopcan ( kablovski ). Ali preko switch-a, sto ne pravi nikakvu razliku pretpostavljam. Instalacije su uredu. Odoh se jos malo poigrati sa svim pa se javim.

    Poigrao sam se isti s.... Ni makac. Maticna OSHLA. Coooooooooooool. A brandname DELL radi na istoj uticnici vec 6 mjeseci. Svasta.
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    usput da pitam... koliko je nestanak struje štetan za napojnu i hardware općenito? kod mene se desi da mjesečno barem 1-2 puta nenajavljeno nestane struje radi loših linija (čitaj ratno stanje lol), iako nema problema sa naponom koji je stabilan. često mi se to desi i kada je pc upaljen pa me to malo zabrinjava. zasad nisam imao problema sa napojnom, fortron 400w.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Dobre napojne mogu svasta podnjet,napravljene su da rade i na americkoj i nastoj struji,znaci za 110v 60hz i 220v 50hz a to je od 100v do 240v a ovo sto se drugu dejsonu dogadja je bas bed,sto bi stari ljudi rekli to je on "ugazio" na nesto.
    Bas je bed,al ono kazu poslije kise dolazi sunce. :smt006
     
  20. eques

    eques Novi član

    Ovisi je li LCD ili CRT monitor, ali standardna konfiguracija sa LCD monitorom radi bez problema na 300W UPS-u, a ako se ima novaca, onda je naravno bolje uzeti 540W (BR800I). Naravno da se printer (a pogotovo laserski) ne spaja nikad i to baš nikad na UPS.

    Evo dobra stranica koja objašnjava princip rada UPS-a i kako odrediti koji UPS treba uzeti
    http://www.elektronika-mp.hr/ups.html