Sve o RAM Memoriji

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by AdoSA, Aug 20, 2014.

  1. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Vidim dosta se tema otvara na temu RAM memorije pa rekoh da otvorimo jednu temu specificno za pitanja, recenzije i iskustva sa RAMom.

    Nakon skoro 7 godina (DDR3 je debutovala davne 2007-e) industrija se sprema na prelaz na slijedecu generaciju DDR (Double data rate synchronous DRAM) memorije. Citajuci najave i recenzije najvece unaprijedjenje ce se vidjeti u potrosnji energije (1.5V DDR3, 1.2V DDR4) te samim tim i smanjenjem toplotnih emisija. Najvise koristi od ovoga ce, logicno, imati serveri za koje ce racuni od struje biti osjetno manji ali i laptopi te mobilni uredjaji (Qualcomm 810 ce koristiti DDR4).
    Na Computex sajmu pricalo se da ce DDR4 moci ici cak i do 4266MHz sto je ogromno unaprjedjenje u odnosu na DDR3 kao i to da je DDR4 chip mnogo "gusci" te ce se na modul moci ugurati dosta veca kolicina memorije (nedavno sam gledao najavu Hynix modula od 128GB).

    Novi X99 chipset kao i Haswell-E procesori koji su najavljeni krajem ovog mjeseca ce podrzavati DDR4 memoriju...
     
  2. black

    black Komšija

    Sve super serveri i workstations ali kad ce postati mainstream.
    Eto DDR3 je izasao 2007. a ja sam prvu plocu sa DDR3 kupio 2011. i 4GB Corsair XMS3 (2x2) za 90 KM u Svici.Zao mi je samo sto nisam kupio nekoliko modula kad je 4GB bilo 40KM :(
     
  3. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Evo gledam bas jutros Gigabyte priprema plocu za Haswell-E i DDR4 memu dok Crucial treba da izbaci Ballistics seriju DDR4 meme. Sto se tice cijene sigurno je da ce biti jedno 30 do 50 % skuplja u odnosu na DDR3 bar neko vrijeme dok se trziste ne prosiri i dok vise proizvodjaca ne izbaci svoje module.

    EDIT:
    Evo upravo vidim da i G-Skill i AData imaju module na preorderu
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sve su to prvi modeli sa malom brzinom oko 1866 ili 2100mhz i velikim latencijama, 12 ili 15. Dok se proizvodni proces neusavrsi netreba ici na DDR4.
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

  6. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ma jasta... Ne treba se puno obazirati, za sada, na DDR4 tj. ukoliko je neko planirao novi stroj ili neki upgrade slobodno neka ide na high-end DDR3 module
     
  7. black

    black Komšija

    Nema potrebe za modulima brzim od 1600 razlika je u par postotaka u odnosu na 2000+ module.Bolje vise ali sporije memorije :)
     
  8. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Pozz.
    Šta vi mislite da li može corsair vengeance ili tako neka veća memorija da stane ispod Noctue NHD14?
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sve imaš na službenoj stranici.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Trebas dobro pogledati dimenzije.

    Ja sam gledao za svoj ram, ispod 4 cm je ram, Noctua je nesto malo vise od 4 cm, ali se ventilator moze malo pomjeriti i dobijem par milimetara.
     
  11. rijads

    rijads Aktivista

    Ne moze, uzmi neki low profile ram.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Radio sam neka manja testiranja na relaciji DDR3 RAM i iGPU na Intel i AMD platformi.

    Da budemo realni, iGPU nije dovoljna za igre kao Crysis, ali mnoge druge rade super.
    Gotovo svake godine sa novim procesorima dolaze bolje iGPU npr HD2500-HD4600-Iris Pro 5200.
    Mislim/nadam se da ce DDR4 unaprediti rad iGPU.

    Intel 2600K MaxxMEM2 test je nevjerovatan, veoma lako sam dosao do memory bandwidth od 21 GB/s...
    AMD 7850K MaxxMEM2 test je truba, tesko sam dosao do 10 GB/s, 61,5 ns ...
    Sad pogledajte Pentium G860, prvi sa 3x4GB, drugi sa 1x4GB :D :
    [​IMG]
    [​IMG]
    Intelu HD 3000 vise odgovara niza latencija, nego brzina ram memorije, dok AMD R7 250M vise odgovara veca brzina ram memorije i jako tesko je oboriti latencije u odnosu na Intel. Cisto informativno, na 7850K sa dostigao 2400MHz-CL15-1.65V, Intel 2600K 2133-CL15-1.65V sa daleko boljim memory bandwidth.
    Pentium G860 sa 1x4GB, 1333MHz i nizim latencijama brzi od 7850K 2x4GB-1866 :
    [​IMG]
    [​IMG]
    Poredjenja radi ; DDR1-2 latencija CL3-5-7, DDR3 pa na 7-9-11, sada DDR4 ide na CL 12-15.
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jedna mala zanimljivost :D

    Sistem sa 8 GB ram memorije, oko 1 GB koristi OS, 1 GB Samsung RAPID i prije nego se program srusio otvorio sam 48 Chrome stranica videa kvalitete od 240p do 720p sa ukupno 7,9 GB iskoristenosti :)
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Chrome pojede memoriju
     
  15. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Firefox jede vise RAMa.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    IE jede jos vise :D
     
  17. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    I koji jede najviše od ta tri kandidata
     
  18. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Dugo koristim samo Chrome i za ostale ne mogu da govorim, ali Chrome je gladan pravo :grin:
     
  19. black

    black Komšija

    Nije fazon u browser-u fazon je u stranicama.2GB je minimum i za browsing 4GB je optimalno.
     
  20. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    da ne otvaram novu temu, namjeravam nadograditi ram i sad me zanima da li mora biti potpuno isti modul kao i ovaj što imam (isti je proizvođač, ista latencija, ista brzina) ili može biti malo drugačijeg dizajna? kod mene su kingston moduli oni uži, a vidim sad većinom nude one malo šire, pa ne znam ima li razlike, može li praviti probleme?