Sviranje DivX-a na starijim racunarima

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Nihad, Jun 15, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Prvo moramo definisati koji je to DivX materijal.
    "Normalne" velicine su 640x272 ili 640x360 za 16:9 filmove. To je najcesca velicina DivX materijala. Za 4:3 filmove je 640x480 ali on je jos zahtjevniji za sviranje od 16:9. Postoje jos i mali DivXi (320x240 i slicno). U tu velicinu se najcesce koduju kratki klipovi i slicna sica. Ovakve DivXe moze svirati i jos slabiji racunar. Sad cemo vidjeti koji.


    Jednom sam vidio P233MMX koji je bio pretaktovan na 250/100 (opako pojacanje), i uspjesno je svirao DivXe ali samo one male 320x240 i sl. One "normalne" nije mogao ni zglave. Naravno da nije mogao.

    PII 300MHz je minimum za "normalne" DivXe, ali 350MHz je "preporuceni minimum". Sto se AMD K6-2 procesora tice, otprilike ide formula da je K6-2 na X MHz brz kao PII na X-50 MHz. Znaci 350MHz K6-2 je kao 300MHz PII. Ovo je gruba ekvivalencija.
    A za Celeron vrijedi ovo: oni prvi Celeroni (bez slova A u nazivu) od 266 i 300MHz ne dolaze u obzir za sviranje normalnih DivXa. Ovaj od 300 bi trebao moci svirati male. Celeron A 300MHz je vec mnogo bolji. On je samo ko 5%-10% sporiji od PII 300MHz pa bi mozda i mogao svirati normalne DivXe. A za Celerone 333 i 366 vazi gruba ekvivalencija da je Celeron na X MHz brz kao PII na X-33MHz. Za Celerone od 433 i 466MHz vazi Celeron na X je kao PII na X-50.

    Jos jedna bitna stvar za zapamtiti je da je Pentium II na X MHz oko 40% brzi nego Pentium I na istoj frekvenciji. To znaci, ako je PII 300MHz minimum za normalne DivXe, to bi znacilo da bi nam trebao Pentium MMX 420MHz da svira te iste. Minimalno.



    Bitno je da masina ima barem 64MB RAMa, ali bar 96MB je minimalno preporuceno.

    Sto se graficke tice, 4MB je minimum (ne koristiti vise od 800x600x16M), ali 8MB je preporuceno. Od vise RAMa nema koristi osim ako imate 19"+ monitor. Bitno je da graficka karta podrzava hardverski overlay. To najvise zavisi od njenih drivera. Zato nadjite NAJNOVIJE drivere za kartu. Neki driveri odmah ukljuce overlay, neki ne. Neki driveri nude opcije u vezi overlaya, a neki nikako (ali ako ga oni ukljuce briga nas). Takodjer nekada u samim plejerima (kao MicroDVD) treba podesiti pravi overlay. Reci cu kako primijetiti da li je overlay ukljucen:

    Ako pri prikazu u punom ekranu (fullscreen) slika izgleda pikselizovano i "hrapavo", onda overlay nije ukljucen (a i trzat ce garant). Ako izgleda glatko i "mehko", onda jeste.

    Ja sam nedavno komsiji reinstalisao PII 450MHz sa Matrox G200. Postavim ja DivX i MicroDVD Player i sve. Ono fino svira kada nije puni ekran, ali cim se prebacim u puni ekran T_R_ZZA. Nakon duzeg dumanja skontam da nije bio dobro ukljucen Overlay i kada sam to ukljucio (ne sjecam se kako) stvar leti kao sto i treba.


    Znaci skontali smo sta nam treba od procesora, od RAMa i od graficke.

    Sto se softvera tice, ako RAM <=128MB, stavite Windows 98SE. Ako je RAM>128MB stavite Windows 2000. Sjetite se da 98 pojede oko 250MB+swap a 2000 oko 800MB+swap.
    Na 98 stavite DirectX 8.0 ili 8.1, ne 9! Ne treba. Ne preporucujem da stavljate Windows Media Player 9! Najbolje je staviti 6.4 i dograditi ga kodek paketom. Kompromisno rjesenje je da stavite Windows Media Player 7.1 (ali islkjucite mu sve asocijacije za ekstenzije i opcije za Internet).

    Onda otidjite na http://www.microsoft.com/windows/window ... nload.aspx

    Ovdje mozete skinuti kodek nadogradnje za WMP 7.1 i za WMP 6.4 (na dnu). Skinite samo jednu zavisno za koji plejer ste se odlucili. Ovo ce vam omoguciti da svirate razne WMA i WMV fajlove.

    Za DivXe najbolji plejeri su MicroDVd i BSPlayer.

    Sto se samog DivXa tice, stavite 5.1.1 ili 5.2.1. Nemojte stavljati Pro verzije nego stavite obicne, one besplatne. Nema nikakve razlike pri dekodovanju, samo kada neko hoce kodovati.


    Postoji jos jedna alternativa samom DivX dekoderu. Zove se FFDShow (http://sourceforge.net/projects/ffdshow). Ovo je hajmo reci dekoder "SVE-u-1" koji dekoduje i DivXe, i XviD, i MPEG1 i MPEG2 i WMV i razne audio formate itd. Ja ga jos nisam probao ali brdo ljudi na internetu tvrdi da je nezamjenjiv. Najveca prednost mu je sto je MNOGO brzi u dekodovanju od DivX i XviD dekodera. Navodno i 350MHz masine mogu sa njim pojacati sve opcije dekodera na maksimum, tako efektivno dobivate kvalitet slike kao da imate PIII 900MHz ili slicno.

    Ja preporucujem da prvo isprobate ovaj FFDShow. Znaci nemojte instalisati DivX uopste nego samo ovo cudo i vidite kako radi. Naravno sredite onaj ybni overlay prvo.


    P.S.: Za DogFather - Eh volio bih bas vidjeti taj racunar od 200MHz koji svira DivXe.
     
  2. Nihad

    Nihad Aktivista

    Evo vam link za WMP 7.1:
    http://www.microsoft.com/downloads/deta ... quirements

    Samo ovaj link zahtijeva provjeru legalnosti Windowsa, pa neka neko nadje "bolji" link, ne mogu ja sve.

    WMP 6.4 vise nije dostupan kod Microsofta, ali imam ga ja, ako neko zna mjesto gdje bih ga mogao poslati, neka javi.
    Imam i DivX 5.1.1 i 5.2.1 pa ako imate mjesto za dic, javite.
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    Najbolje ti je da uploadujes na http://www.rapidshare.de

    Mene jebe samo taj overlay jer ga neznam namjestit a slika u divx-u je bas onakva kako si opisao "hrapava" i pomalo pixelizovana... Eh sad jel se to treba namjestit u BSPlayeru pri reprodukciji filma ili u kodecima?
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Hajd nek ima ljudi koji se zezaju sa Divx-ima na 300Mhz a za desetak dana izlaze BluRay filmovi @ 1080p. :mrgreen:
    A sto se tice pikselizacije filmova - na starijim racunarima sam primjetio da je do graficke, jer sam u nekoliko navrata isprobavao neke PCI kartice, i recimo ATI je imao puuno kvalitetniju i cistiju sliku od nekog S3 krsha sa jednakim ostatkom konfiguracije. Btw ja sam gledao Divx-e na prastarom P200MMX @ 233Mhz, 64MB rama, ATI 4MB graficka, ISA zvucna, Win98...
     
  5. Benq

    Benq Komšija

    Joj vise explodirat cu ja imam taj drugi komp sa 350MHz i 4MB grafickom i ne mogu gledat filmove jer film krene 5 sekundi ide odlicno i onda zamrzne pa tako stalno il jednostavno pocne da trza, e sta ste vi radili tim kompovima pa mozete gledat divx meni nije jasno, hajd evo ko ce mi namjestit na mojoj konfi to da radi bez kupovine druge graficke i da ne trzaju filmovi platit cu mu nije problem samo da to vise vec jednom proradi???
     
  6. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    U mene su filmovi sasvim solidno prikazivani na proc. 350 MHz Intel Pentium, sa 4MB grafom, 128 MB RAM-a i 5400 rpm diskom.

    Vjeruj mi većina kartica nije uzrok problema sa trzanjem i sl. već je do codec.a- Jednostavno ti preporučujem da pokušaš sa par codec-a eksperimentisati te sa postavkama tih codec-a, da nađeš sebi optimalne postavke.

    Problem je samo što ti za novije filmove trebaju i novi codeci, a oni su opet malo škakljivi za takve confe jer imaju problema sa Win98 koji je uobičajen na starijim kofiguracijama.
     
  7. vnm_

    vnm_ Komšija

    zbrka sa codec-ima zna zagusit i daleko novije racunare od tog...skines VLC player, rijetko koji codec ne podrzava iz starta, ako ipak naletis da ne podrzava samo ga instaliras naknadno i rijeseno...

    donedavno je moja sestra sa VLC-om gledala divx-e na celeron 400, 96MB RAM-a, integrisana graficka (intel chipset), win98, bez ikakvih problema...kasnije sa 256MB RAM-a i na WinXP haman pa jednako dobro radilo...doduse sve to ne direktno sa CD-a nego sa HDD-a :)
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Kod tog drugog racunara nije instaliran win98 vec ME, neznam iste kodeke sam instalirao kao kod sebe na XP-u znaci AC3, DIvx, MP3 codec, ffd show, tacno tim redoslijedom i kod mene na P4 radi odlicno al na tom drugom trza slika, vidjet cu malo procackat po playerima i kodecima...
     
  9. Nihad

    Nihad Aktivista

    Evo vam linkovi:

    WMP 6.4: http://rapidshare.de/files/23138431/Win ... _.exe.html

    DivX 5.1.1: http://rapidshare.de/files/23139162/Div ... _.exe.html

    MicroDVD Player: http://rapidshare.de/files/22929558/mdvdp12.exe.html


    Preporucujem da nadjete VLC media player ili Media Player Classic (GNU). Ovaj WMP-C izgleda isto kao WMP 6.4 ali je GNU i ima puno vise mogucnosti. VLC media player s druge strane dolazi sa svojim vlastitim codecima kojih ima brdo i on sam od sebe moze svirati 95% stvari. Ne trebaju mi nikakvi DivXi, Quicktimei itd.

    Ipak probajte prvo da samo stavite FFDShow i MicroDVD player. Nista vise. Ako prodje, dobro je.
     
  10. Nihad

    Nihad Aktivista

    Ti izgleda ne pratis sta pisem. Ako se odlucis da stavis FFDShow, onda NEMOJ stavljati ni DivX, ni XViD, ni MP3, ni AC3 ni nesta trece.

    Mozes instalisati WMP 6.4 i onu kodek nadogradnju sa microsoftove stranice.
     
  11. Nihad

    Nihad Aktivista

    Vidi, ako se mozes strpit jedno 15 dana (mozda i manje), ja bih ti to mogao srediti ko pistu jer cesto podesavam starije racunare tako da znam gdje sta kako treba udesiti. Skontali bi neku nadoknadu, vise volim neku korisnu robu neg novac.

    Ako sklapas sebi taj racunar onda ti valjda nije hica.
     
  12. Benq

    Benq Komšija

    Pokusat cu sa ovim starijim WMP-om i packom za njeg, ako ne uspije onda cemo nesto vidjet..., sto se tice racunara to sam ja djevojci kupio pa hoce da gleda filmove al vidis zajebancije...
     
  13. Nihad

    Nihad Aktivista

    Eh ja takvih softverskih zajebancija svaki dan prodjem. Morat cu jednog dana poceti biljeziti rjesenja koja su mi uspjela, ovako mi samo ostaje u glavi a to je sve pomijesano.
     
  14. Benq

    Benq Komšija

    Eh ovako, instalirao sam samo FFDSHOW i microDVD player i filmovi sad pice ko ludi bez kocenja i tih zajebancija (napokon :D) , eh sad je drugi problem , tj dva problema:

    1. Ubacim Divx film koji ima posebno titlove znaci nisu integrisani u filmu, pokrenem ja film preko micro dvd playera al titlova nema, a nisam vidio ni opciju za ubacivanje titlova.

    2.Kad stavim DVD film i kliknem dole na onu strelicu da mi izbaci lokaciju da izaberem za film, nadjem ja DVD player i tamo ima ono Video_TS i Audio_TS , kad kliknem na Video_TS izbaci mi 10ak fajlova onih .VOB, eh kako da pokrenem takav film na microDVD playeru?

    Molim vas ako neko zna nek mi odgovori na ova dva pitanja.
     
  15. Nihad

    Nihad Aktivista

    Ne brini se evo ja cu ti sve objasniti.

    Prvo i glavno, iako se taj program zove MicoDVD, on zive veze nema sa DVD filmovima (zbunjuje zar ne?). Znaci njime NE MOZES gledati DVD filmove. Za to ti treba namjenski svirac za DVDove. Najbolji su PowerDVD i WinDVD. Sa PowerDVDom ja imam iskustva (ali nisam ga nikada probavao na starijim racunarima), a WinDVD je ja mislim starija garda tako da bi ti on trebao jos bolje ici. U svakom slucaju, ako ces PowerDVD onda nadji verziju 4. Nemoj 5, nema potrebe.


    MicroDVD je malo "muhanat" program sto se titlova tice. Njime ne mozes tek tako "prislonuti" titl fajl uz film da ga prikaze. Jedini nacin da on prikaze neki titl uz neki film je da napravis specijalni MDVD.MVD fajl (to je INI fajl) i stavis ga u isti direktorij gdje je AVI i gdje je titl fajl (SUB, TXT ili sta vec). Pravljenje tog INI fajla nije velika mudrost, eto pogledaj dokumentaciju MicroDVDa. Poslat cu ti ja jedan INI fajl od mojih filmova pa da vidis kako to treba. Samo danas nemam vremena pa me trzni kroz par dana da me napomenes da ti posaljem.
     
  16. Nihad

    Nihad Aktivista

    P.S.: Ako neces da se peglas da MicroDVDom u vezi ovih titlova (npr. ako vec imas tonu sprzenih CDova bez ovog INI fajla, onda bi to morao ponovo preprziti a to je ludilo), onda ti je bolje nadji program zvani BSPlayer.

    Po mom saznanju verzije 1.x i vece su KAKA (debeo, mastan i spor), a ja sam koristio par verzija 0.x, i dobre su (srusi se ponekad ali je brz i malehan). Nikad mi se nije srusio u toku gledanja filma, nego samo prilikom postavljanja opcija u programu i slicnih intervencija.

    Evo sam ti digao svoj BSPlayer 0.86 na Rapidshare:
    http://rapidshare.de/files/23662292/BsP ... _.exe.html


    Imam jos jedan program za sviranje videa, ali nisam ga mnogo koristio (probao ga samo 15tak minuta), tako da ne znam da li dobro svira DivX filmove sa titlovima. Program mi se generalno svidio jer fino izgleda, nije debeo i mastan, a ima dosta opcija za stimat.

    Evo ti verzija koju ja imam (probaj naci noviju ako ima):
    http://rapidshare.de/files/3455022/mv2p070RC2p.exe.html
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Nihade koristi edit opciju svega ti.
     
  18. Benq

    Benq Komšija

    Eh ovako, microDVD sam obrisao sa starog racunara i instalirao PowerDVD 5.0 jedino sam njega imao i filmovi na njemu pice bez problema, a sto se tice divx-a probat cu poslije da instaliram ovaj tvoj BSPlayer da vidim kako ce to da ide, jer sam instalirao verziju 1.75 cini mi se i filmovi su stekali na njemu ono ide 10 sekundi super i onda zakoci pa sve tako.

    Hvala ti pa javim se opet kad provjerim ovaj BS ;).
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Crystal Player je bolji od BS Playera. Jedino sto je BS malo jednostavniji pa ih koristi oba.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Meni je Radlight najbolje radio, i ima najjednostavniju podrsku za titlove...
     
Thread Status:
Not open for further replies.