Symbian Software

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Hansel, Sep 18, 2009.

  1. Hansel

    Hansel Komšija

    Znam da je nezahvalno otvarati temu sa ciljem općeg informisanja a da ja lično ništa ne ponudim. Iskren da budem i nisam nešto posebno upućen.

    Ali eto, vidim da nemamo neke aktivne teme o Symbian aplikacijama i slično. Nedavno sam kupio N96 ali još uvijek ništa posebno nisam instalirao na nju niti iskoristio ni 10% mogućnosti ovog operativnog sistema. Jedino sam prebacio sebi par filmova koje sam na računaru prethodno morao konvertovati u MPEG4 jer mobitel samo taj format podržava-za sad.

    Ima li neko predložiti kakve programe (video player, dodatke, igre, razne aplikacije i sl.) što bi se moglo nazvati ''must have'' na Symbian mobitelima?
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Bez uvrede. Malo je glupo traziti da ti neko predlozi sta bi ti "morao" imati na telefonu. Sto ti treba, potrazis dal ima i to je to. Neko opet symbian koristi kao i dumb fon ..odnosno, ne trebaju mu nikakve aplikacije.

    Svakako, dobro je sto si otvorio temu. Ima more programa koji su jako korisni samo.. ja sam ostao na symbian s60 v3 9.1 i sace skoro godina kako nemam symbian telefon pa sam van fazona.

    Ono sto bi ja preporucio jeste, smart settings. Aplikacija koja imitira start kao na windowsu. Dosta se moze editovat i prilagodit. Odlicna za prečice a meni je koristila i za zakljucavanje telefona jer na n80 moram otvorit/zatvorit telefon da mi ponudi zakljucavanje ili preko power dugmeta. . CorePlayer. Jedan od boljih playera. Nemam pojma jel ima sada nesto bolje. Explorer.. za rad sa fajlovima kao win. explorer. aa.. eto.. zapeo .. od pedesetak aplikacija koje sam koristio, ja se ne mogu sjetit 5. Hajd kada mi naumpadne napisem jos koju.
     
  3. Hansel

    Hansel Komšija

    Hvala. Interesanstni prijedlozi za sada. Poskidat ću navedeno.

    Znam da je poglupo pitati sta bi trebao imati instalirano na telefonu, ali ono, radi se pa se nema bas vremena oko citanja raznih foruma i trazenja aplikacija, a sve nesto kontam da bi mogao imati dosta dobrih stvari na mobitelu, kad sam ga vec toliko platio. :)
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ok .. predpostavljao sam da trazis neke predloge jer i ne znas sta sve ima.. ako nisi u toku.

    Al neka si otvorio ovu temu. ne mora ovo bit samo za symbian vec za sve platforme i propgram. NAjbolje bi bilo da svako napise listu sta ima na telefonu i cemu sluzi pa ako se nekome svidi pitat ce etaljnije o aplikaciji i vidit trebal mu. Kao sto ne mozes recimo znat za spomenuti smart setting a ja recimo bez njega nisam mogao.

    Kako god, nadam se da ima ljudi sa symbian sistemom pa da ti vise predloze posto kao sto rekoh, nisam u toku. Ne mogu se sjetit programa kojih sam imao a pogotovo sta je sad aktuelno.

    pozz
     
  5. drdamir

    drdamir Aktivista

  6. Hansel

    Hansel Komšija

    Hvala. Fakat ima sve što tražim.
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Dakle za reporodukciju divx i xvid fajlova, tacnije .avi formata skini SmartMovie player + Converter. Player na mob, converter na compu i deri. Ako ne uspijes naci pm posalji.

    MP4 cita i najobicniji realplayer tako da sa tim nemas problema. Sto se tice video konvertovanja jos jedan "must have" je SUPER © koji je freeware, medjutim radi ono za sto drugi traze pozamasnu sumu novaca.

    Ako te jos nesto interesuje pitaj, kod mene je Symbian 9.3 feature pack 2, pretpostavljam kao i na N96.
     
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pitanje vezano za aplikaciju "nokia maps" skinutu s ovi store-a. pošto mobitel nema ugrađen gps receiver, na koji način je moguće imati karte npr. evrope, bez da se konektuje na net i skida kredit?
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Da se konektuje preko preko wifi-a mozda? Koji je telefon uopste u pitanju?
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ima na telefonu 6303 nesto tako, map's apliakcija koja ima pojedine mape. Nisam detaljno gledao. Znaci telefon nema gps vec gledas "onako".

    A imas navigacije koji citaju mape sa memori kartice (i ova na 6303 cita sa kartice) ali sad' ..da li radi bez gps-a.. da li se moze samo "listati", to provjeri.
     
  11. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    mene zanima mogu li se skinuti mape i instalirati bez da skida s neta (bilo preko wi-fi ili operaterskog neta)? nokia ovi suite ima opciju download maps, ali kad odem na to piše da nema mapa za download :). pa mi nije jasno.

    a telefon je 5530xm.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Treba ti bluetooth GPS receiver u svakom slucaju.
     
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    jel to znači da ne postoji niti jedan način da skinem mape i da ih spasim na telefonu, na način da ih aplikacija nokia maps uvijek učitava s telefona?
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislim da to njemu i treba. Samo pregled. 6303 je imao na kartici. Ja obrisao.
     
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ne treba mi navigacija, nego samo mape.

    @ico
    s tog linka ne znam šta da skinem, ima dosta nekih opcija i zavrzlama oko instalacije. ima li nešto jednostavno, što mogu preko nokia maps 3.0 koristiti?
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ima li kakva alternativa mediasafe-u?! Ne radi nikako na N8...
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    uskoro ce novi update za symbian pod kodnim imenom Anna


    na Nokiji E6 i X7 je vec dostupan ovaj novi symbian, a kasnije ce biti za N8 cini mi se i za E7, C7
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017