takeMS 32GB SSD @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Apr 9, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    #1: takeMS 32GB SSD
    #2: Instalacija i testiranje
    #3: ATTO Disk Benchmark
    #4: CrystalDiskMark 2.2
    #5: HD Tach
    #6: HD Tune Pro
    #7: PCMark05 i Vantage
    #8: SiSoft Sandra
    #9: Crysis: Warhead Load Time
    #10: Windows Vista SP1 x86 Boot Time
    #11: WinRAR 3.71
    #12: Zaključak
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Boot time - Vise je bolje :smt003
    Izgleda da ne zaostaje kvalitetom za g.skill uredjajem. Ovo sve taktika. Trebaju prvo malo da prodaju ovakvih sa 'problemima' pa ce onda dolaziti sve bolje i bolje, polako da ne izguraju tvrde diskove sa trzista. Standardna muznja.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Pogresan template, hvala.
    Ne znam samo odakle izvuce teoriju zavjere sa JMicron kontrolerima?
     
  4. GW

    GW Moderator

    JMicron kontroler je jednostavno loš po dizajnu. Nije namjerno napravljen da bude loš. Nema nikakvih zavjera, kao što Enis reče.

    Dobra recenzija.
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    dobra, dobra.

    htpc je samo čekao ovako nešto :)
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa nije jmicron jedini pa je i dalje los write. Osim na intelu koji je preko 500$ sto znaci da intel naplacuje kontroler 400$ :smt003
    Inace sam pobornik teorija zavjera, sta se tu moze. :smt005 Nije to nikakva 'zavjera', nego jednostavno stepenovano naplacivanje. To je i neki vid osiguranja od rizika. Intel je samo pokazao mogucnosti ssd-a, mogu oni sigurno jos bolji napraviti.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Ja oni imaju spremnu tehnologiju za sljedećih 10 godina, samo što daju "stepenovano" da zarade više. Ja i lijek za sve bolesti i vječni život je otkriven, samo što daju "stepenovano" da bi zaradili više. :smt002
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nemaju 10 ali imaju za 1-2 u zavisnosti od oblasti. Ti imas pravo da vjerujes da se sve spontano desava i ja ti ga ne ugrozavam. Samo ocekujem da postujes moje pravo da smatram da nije tako. To je to. :D Nisam pokusao nikoga ubijediti, niti to zelim. Kroz historiju imas ogroman broj slucajeva globalne manipulacije. Bila je i optuzba sa dokazima da su ati i nvidia namjestali cijene radi bolje prodaje, ali to se zataskalo za manje od mjesec. Zaboravljeno, idemo dalje, sretni i zadovoljni.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Ali kako znaš da te informacije koje imaš nisu samo još jedna varka? Možda su to namjerno plasirali da te zavaraju... :smt002
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne ocekujem od tebe da shvatis. Kao sto rekoh, sloboda misljenja.
    :smt006
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Hajde da se vratimo na temu i zaobidjemo ovu suplju. Za one koje interesuje realnost, a ne neki Zeitgeist, postoji nesto sto se zove trzisna ekonomija, odnosno ROI/isplativost. To znaci da bi se danas mnoge tehnoloske "inovacije" mogle ponuditi trzistu, no njihova cijena bi bila izvan dometa trzista cime bi sama investicija propala.

    Ko misli da je Intel "skrpao" svoj kontroler za 3 mjeseca takodjer se grdno vara. Intelov X25-M 80GB kosta oko 350 dolara samo iz razloga sto Intel i dalje ima ubjedljivo najbolji proizvod, a pritom se ne smije zaboraviti ni cinjenica da se od predstavljanja cijena vec znacajno smanjila. Intel trenutno svoje SSD-ove usmjerava uglavnom ka serverskom/pro trzistu i zbog cinjenice da ima lidersku poziciju po pitanju kvalitete/performani, ne osjeca trzisni pritisak da smanji cijene. Ista bi situacija bila i sa procesorima da nema konkurencije u vidu AMD-a (toplo-hladno).

    Jedan od kljucnih razloga zbog cega je Intel u SSD-ovima jeste i cinjenica da Intel vise od svega voli nesto sto se zove zaokruzena platforma, odnosno svojevrsno all-Intel rjesenje. To su prakticno napravili na notebook racunarima te polako ucvrscuju dodatkom SSD-ova, a isto namjeravaju i na desktop platformi, pod uslovom da od Larrabeea bude nesto konkretno. Govorimo o poslovnoj politici Intela.

    Sto se tice JMicron kontrolera, svakako nije najbolje rjesenje, no u ovom trenutku je najjeftinije. Performanse su malo popravljene koristenjem dual JMicron kontrolera i dodatkom RAM-a, dok je vrlo vazno ne pasti u hype koji je realno kreirao Anand sa svojim tekstovima te umjesto zaokruzivanja dobrog tehnickog clanka, 50% je otpalo na rekla-kazala tabloid pricu "onda sam ja njemu reko: pasha moj solidni, ja ti ovaj SSD necu ni pogledat, pa ti vidi sta 's dalje, et' ja sam ti rek'o svoje".

    Imajuci to u vidu, JMicron-bazirani SSD-ovi su bez obzira na sve veoma dobro rjesenje za znacajan broj korisnika, pogotovo za vlasnike notebook računara gdje takvi SSD-ovi imaju najvise smisla, dok nesto kvalitetniji modeli imaju smisla u multi-tasking okruzenjima, za entuzijaste i druge ozbiljnije pripreme. Iako se apsolutno slazem da dodatni trud ne treba ulagati jer bi proizvod trebao biti zaokruzen i spreman za trziste u svim okruzenjima osim ako se drugacije ne navede, za one koji zele znati vise spomenut cu i to da se dosta stvari sa opcim "JMicron iskustvom" moze popraviti prebacivanjem temp i sl. datoteka na hard disk kako bi se izbjegla cesta pisanja malih datoteka, no ovo je opet vise za entuzijaste koji se zaista vole "igrati" sa svim.

    Kljuc svega je zapravo izvrsna poruka iz same recenzije, odnosno cinjenica da se radi o entry-level SSD-u koji u odnosu na tradicionalne hard diskove (pogotovo klasicne 2.5-incne ne racunajuci Raptora) moze ponuditi mnogo.
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    upravo.

    iskreno kako ja gledam ssd review... zaboravi sintetiku, i/o operations per second, interface burst, burst reading i ostale utopijske testove (znači pričam sa stajališta prosječnog korisnika).

    pogledaš boot time u propusnosti i pogledaš nešto tipa level loading neke igre kao u ovom testu i sve ti je jasno.

    to što je nutra jmicron ili quadsli ili dualsyss me ne dira ni najmanje pogotovo kad vidim 70€ pricetag.
     
  13. GW

    GW Moderator

    Sve što ti spominješ syss je čitanje podataka. To nikad nije bio problem sa SSD-ovima. Problem sa diskovima koji imaju JMicron JF602 (A ili B, svejedno) kontrolere su performanse kod nasumičnog pisanja. Dakle pauze usred klasičnog multitaskinga na desktopu. Evo primjer za pisanje 4KB bloka:

    Random Write Latency Random Write Bandwidth
    JMicron JMF602B MLC 532.2 ms 0.02 MB/s
    Western Digital VelociRaptor 300GB 7.2 ms 1.63 MB/s
    Intel X25-M 0.11ms 23 MB/s

    Dakle diskovi sa JMicron JF602 kontrolerima imaju katastrofalne performanse pri nasumičnom pisanju. Puno gore i od klasičnih HDD-ova. Toliko loše da se primjete u normalnom radu.

    E sad me zanima zašto niste uključili Intel iometer testove u recenziju? I da li ste primjetili te pauze i uopćenito koliko ste vremena proveli sa tim SSd-om?
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Za cesto pisanje malih datoteka sam vec spomenuo kako se moze dobrim dijelom rijesiti.
    IOmeter nismo ukljucivali jer se jos nismo usaglasili oko parametara za testiranje, odnosno kreiranja nekog realnog 'desktop usage' scenarija tako da se ne bi desila situacija sa simuliramo web/file server na desktopu, no u nekoj od narednih recenzija ce svakako da se pojavi. Za jos neko dodatno Vista iskustvo treba Dog da se javi.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa vrijedi ono sto sam napisao i u recenziji, dakle poboljsanja su osjetna. Na disku se vista vrtila par dana, i osim dobitaka u bootanju, opcenito sve brze reaguje. Kako je vec receno, ovaj ssd ce, s obzirom na kapacitet i performanse, najbolje bi se snasao u ulozi notebook diska. 32GB je poprilicno malo kad je vista u pitanju. Sasvim ok ce raditi kao sistemski disk, s tim da se page file (zbog ucestalog zapisivanja i brisanja) prebaci na obicni disk, kao i velike instalacije (igre i slicno). Opet ponavaljam, bez obzira na nasumicno zapisivanje, poboljsanja se itekako osjete u prakticnom radu.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    eto ti na gw :D

    upravo taj osjećaj "pod prstima" mene zanima.
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Ja se ne slazem s Dogom u potpunosti :) Moje iskustvo + testovi na SSD-u sa istim kontrolerom i kapacitetom od 64GB je pokazalo da citava prica moze proci, dakle, kao sistemski disk, ali pod uslovom da se koriste stvarcice poput Windows SteadyState (cacheira promjene i onda ih prema izboru zapisuje sekvencijalno), MFT, RAM disk te prebacivanje temp/page na hard disk. Dakle, ima posla i tweakanja, ali se moze srediti.
     
  18. GW

    GW Moderator

    Te stvarčice su upravo ono što taj disk čini lošim u mojoj knjizi.