Tastatura i mis novi

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by BoLa, Feb 6, 2023.

  1. BoLa

    BoLa Aktivista

    Dosao je vakat za zamjenu stare dobre Logitech G110 tastature i Logitech MX518 misa ... Dugo su me sluzili ne mogu se ni sjetiti kada sam ih kupio ali eto vise ih ne mogu ocistiti dovoljno da "ne stekaju tipke" iako se tastatura u potpunosti moze rastaviti. A i mis srednji tockic pocinje da trokira i preskace ...

    Elem, posto nisam dugo morao da se bavim ovim stvarima, totalno sam ispao iz fazona.
    U biti ono sto mene interesuje kod tastature je:
    - da se ne cuje klikanje(jer mi je racunar u spavacoj sobi a ja radim/igram nocu dok drugi spavaju)
    - da ima media tipke na tastaturi(dakle da mogu pojacat stisat zvuk, preskocit pjesmu i tako)
    - da imaj dodatne Gaming tipke sa ljeve strane(ovo nije bas obavezeno ali sam navikao na doticni layout)
    - mis ne bi bilo lose da da ima sto vise dodatnih tipki ali sam navikao an dvije sa strane i to mi je ok.
    - da su tastatura i mis responsive.

    Eh sad, koliko vidim vecina tastatura je
    - mechanical sa smanjenim brojem tipki
    - gotovo nijednu mechanical sa G tipkama nisam nasao
    - mechanical ne znam da li mi odgovara zbog zvukova tako da bih vjerovatno to izbjegavao.

    Na prvu pronasao sam nesto sto mi savrseno odgovara ali neki reviews su poprilicno losi dok su recimo komentari i iskustva ljudi dobri:
    https://www.corsair.com/ww/en/Categ...HARPOON-RGB-PRO-Gaming-Bundle/p/CH-9226865-NA

    Koje je vase misljenje i ako imate neku bolju/drugu preporuku koja bi odgovarala navedenim kriterijima recite?

    Cijena nije issue
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako ti treba tiha tatsatura onda definitivno idi na membransku. One su vecinom full size. A logitech ti ima nekih modela sa G tipkama. Ja koristim combo G613 i G502 Lightspeed. Tastatura je mehanicka ali ne klika puno. Najtuša koju sam licno koristio. Na nivou neke membranske. Miš ima 8 dodatnih tipki koje mozes programirati po zelji.

    Tastatura ima dodatne Gaming tipke koje trazis i imas multimediu koje kontrolisu i Spotify aplikaciju.

    Najveci minus kod tastature meni licno i jesu G tipke. Ja sma ih povadio. Kada spostis ruku na tastaturu, mislis da su te G tpke zadnji red tastature pa te zezne sa pozicijom. Znaci podjes fulati sa tipkanjem tacno za jedan vertikalni red u lijevo. Pokusao sam se prije vadjenja naviknuti ali nije islo. Mozda ti drugacije tipkas pa neces imati problema. Evo gledam i ove membranske njihove, i one imaju red G tipki sa strane. Ni na kraj pameti mi nije bilo da ce mi to biti problem prije kupovine. Mada meni treba wireless i handy je sto jednim klikom preskacem sa jednog racunara na drugi tako da nemam alternative.

    Kvaliteta tastature je rock solid. Odziv itd sve pet. Nisam se igrao preko BT ali preko njezinog dedicated risivera, nema razlike u odnosu na žičanu. Nikakvih problema evo oko pola godine. Miševi su im hafifni pa se pazi. Meni je ovo drugi Lightspeed. Mozda da uzmes kakvog razera. Best buy je Basilisk.
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Imam (ili bolje rečeno imao sam) Logitech G Pro Wireless, ali nije bilo mira u kući dok ga sin nije "posudio" (čitaj: prisvojio). Dobar miš, ali mislim da ne vrijedi 200+ KM. Ima i verzija G Pro bez Wireless-a i kreće se oko nekih 120-130 KM na OLX-u.
    Mene isto nervira zvuk mehaničke tastature.

    Ovaj kombo što si našao ne izgleda loš. Ja kada nisam siguran u neki proizvod, onda tražim na Amazonu sa što više Reviews. Sve što sam kupio, a da je na Amazonu imalo ocjenu preko 4,5, nisam se pokajao.

    Za tastaturu ti nemam prijedlog jer ja koristim MX Keys (sa MX Master 3S mišom, meni odličan Combo za posao). Imam i MX Master 3 čiji je click osjetno glasniji.
    Na navedenom Combu bacim i koju partiju ali sam više onaj casual player... ne ganjam više skills.

    PS: Imam i MX Master 1. gen, samo 2-cu nemam u kolekciji. :D
     
    Last edited: Feb 6, 2023
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam imao sve MX serije, MX1000, MX jel ono bio Pro ili kako, pa MX Revolution, pa Master, Master 2S i sad 3S (preskocio 3) nema boljih miseva.

    A tastatura ako hoces finu i tihu, moja preporuka K780 od Logitech.
     
    iPlay likes this.
  5. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ako sam dobro skonto, ideja sada sa tastaturama je da su tipke programabilne, tako da nema potrebe za dedicated G tipkama ili multimedialnim jel tako?
     
  6. Ragnarok

    Ragnarok Komšija