Toshiba a300D problem sa hladzenjem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ZiZi the strasni, Oct 20, 2009.

  1. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    Dobio laptop star pola godine (nemam garanciju)... dolazi do pregrijavanja CPU u 3D igrama i gasi se... temperatura mu u travianu 52 a u igrama predze 95 i gasenje...odveo ga na kompresor kod vulkanizera i nisam puno postigao mozda koju minutu vise u igri... kupio http://www.thermaltake.com/product/cool ... 14PF01.asp i dobio pa hajmo reci da se ne gasi... i radio je tako jedno par dana i evo sad opet me handri... nema sanse da predzem nivo u COD4 da se ne ugasi... ustvari javi se notebook hardware control (koji sam install da spustim frekvenciju CPU i da imam uvida u temp) i kaze da je temp presla 95 i da treba da se ugasi... Pokusao sam da ga otvorim preko ovog tutorijala http://www.irisvista.com/tech/laptops/T ... cess-1.htm al na prvom koraku sam pao jer nema sanse da skinem kretensku lajsnu da ne ostetim laptop (glossy je za ne povjerovat)... a pokusavali su jos u tri servisa...bezuspjesno... imal kakav prog da mu dignem fanove na 100% vazda da pice i sta mislite da uzmem onaj kompresovani zrak u spreju ili vec neam pojma...sve sam OS-ove probao XP i VISTU i 7 al naravno to nema nikakve veze sa problemom
     
  2. Big Boy

    Big Boy Novi član

    Vjerovatno je najbolja opcija da ga otvoris i provjeris stanje ventilatora kao i cistocu samog hladnjaka. Druga opcija je da oboris brzinu procesora (preko biosa ili nekog softvera) iako mi na prvu to mirise na pregrijan GPU koji povecava samu unutarnju temperaturu pa tako i CPU ode preko granice.

    Pogledaj malo i tudja iskustva po drugim forumima...
     
  3. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    Ma gledo sam... nema u biosu nista (i update sam uradio na zadnji) a za smanjenje cpu-a koristim laptop hardware control koji radi extra (ova temp iz traviana je kad je procesor na 800Mhz umjesto na 2.2 Ghz... znaci sve je oboreno na dinamicku kontrolu... al kad udzem u 3d igru on meni naravno digne na 2.2Ghz jer mu treba... tu pocnu ventovi da rade na 100% al ne pomaze vrlo brzo CPU ode na 95 stepeni i cao... svugdje savjetuju taj nakav sprej sa zrakom... i ja sam konto da je GPU al sumnjam jer na svim ostalim temp senzorima sve ok (HDD je 35, kuciste 45-50) samo CPU je luud dobro
     
  4. Tyger

    Tyger Aktivista

    Koliko vidim to je dvojezgreni procesor, zasto ne pokusas da mu odredis sta da koristi koju jezgru, tako da recimo ako pokrenes igru ona koristi samo jednu? Takoder mozes potraziti neki program da ogranicava koristenje procesora tako da recimo koristi obe jezgre podjednako ali samo npr. 50%...
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    ma ljudi, MORA taj lapas moc da drzi CPU na 100% i po par sati. Dakle, jedino i najbolje rjesenje ti je otvorit ga, stavit kakvu dobru pastu i provjerit rad samog coolera.
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    A to je najbolje da uradi neko ko zna raditi toshibe (citaj ovlasteni servis) da ne bi bilo viska dijelova.
    Onako odokativno rekao bih da ti se skorila pasta na cpu i nema dobar kontakt sa cooling modulom, ili ti je defektan cooling modul, tacnije heat pipa na istom, u bilo kojem slucaju ovlasteni servis ti je najpametnije rijesenje.

    Jah to nije problem koji ces zavrsiti za "cvaju"
     
  7. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    Ma ne daje mi se nikom lampas... ove sto sam znao servisere koji su se naotvarali toshiba nisu mi davali bas naznake da znaju sta rade prilikom pokusaja otvaranja... jel mi mozete tipovat neki program da mu kazem mojne mi dizat na 100% procesor u npr COD-u
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    druze, CoD nikad ne zakuca tvoj CPU na 100%. A i da ti radi na manjoj frekvenciji od stocka - opet bi ti se mnogo grijao / pregrijavao. Ne znam kako ti se da igrat na laptopu za kojeg znas da se pregrijava. Kao sto rece kolega Stihi, trazi kakav bolji / ovlasteni servis i nek ti to naprave, ocito ne fercera sistem hladjenja tu nikako.
     
  9. Big Boy

    Big Boy Novi član

    Nesto nikad nisam na laptopima isprobavao ali na jednoj AMD desktop masini mi je super radio RightMark CPU Clock Utility. Takodje, sto se tice ventilatora (a mislim da i on ima podesavanje clocka procesora ali zavisno od podrzane maticne ploce) isprobaj SpeedFan.

    Ali... i ja sam misljenja da ovako trazis toplu vodu. Taj laptop bi trebao da fercera bez problema... probaj nesto od onog sto ti ljudi savjetuju. Da je moj... ja bi sjeo i lagano ga otvarao dok ne skontam kud i kako.
     
  10. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    Ma i ja cu lagano na otvaranje nema druge... hvala vam svima na ponudzenim solucijama
     
  11. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    usput da bi skinuo tu plastiku mislim da moras skinuti 3 +2 sarafa ispod baterije
     
  12. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    ma ja kasno sam vidio tvoj post... jeste tri serafa ispod baterije koji drze onu plastiku... svu sam je izlomio... a onaj konj nije ni spomenuo na tutorijalu... uglavnom... doso sam do ovdje http://www.irisvista.com/tech/laptops/T ... ess-16.jpg
    i sad koliko vidim nemam razloga dizati i maticnu plocu jer ispod je ovo http://www.irisvista.com/tech/laptops/T ... ess-24.jpg usiso sam i ocetkao vent i sve komplet da nemoze biti bolje... sastavio sve i imam promjena na bolje al mi se opet u 3d aplikaciji javi onaj program i kaze da je temp presla 95 stepeni... ako bi skinuo plocu onda bi to jedino imalo svrhu ako bi mjenjao kuler ili pastu... e sad nemam pojma... vise bih volio da nisam dobio nikakav napredak znao bih da nije do prljavstine nego da trebam se baciti na pastu i na mjenjanje kulera... mozda da idem sad na pastu???
    I jos jedno pitanje sta hladi radeon mobility 3650 u ovom laptopu i imal jos kakvih ventilatora osim onog jednog na procesoru...
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Kad si ga rastavio, jesi li ga upalio da vidis vrti li se taj vent uopste?
     
  14. Tyger

    Tyger Aktivista

    Pa po pravilu ti se graficka u latptopu hladi preko istog hladenja kao i za procesor, tako sto se toplota odvodi preko heatpipeova. Kod nekih jacih se gaficka odvojeno hladi od procesora.
     
  15. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    Ventilator radi bez ikakvih problema to sam znao i prije nego sto sam ga otvorio... radi laganica u win.. a kad mu zadam 3d aplikaciju on digne vent i bas puše... sto se tice hladzenja graficke i ja sam to konto al ja brate ne vidim da on ista vise hladi osim turiona http://www.irisvista.com/tech/laptops/T ... ess-24.jpg
     
  16. pac

    pac Komšija

    Jesil promijenio pastu?
     
  17. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

  18. Looney

    Looney Komšija

  19. pac

    pac Komšija

    U tvom slucaju je skoro pa bilo koja dobra, moja preporuka ti je CoolerMaster u UniExpertu ili Noctua u Genelecu.
     
  20. Tyger

    Tyger Aktivista