Toshiba a300D problem sa hladzenjem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ZiZi the strasni, Oct 20, 2009.

  1. ReNNo

    ReNNo Overclocker

  2. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    e ba nisam vidio uopste da mi je ona temp od 52 stepena u travianu ustvari temp sa spustenim procesorom na 800Mhz sa notebook hardware controlom... meni je temp ustvari u travianu 80 stepeni i to sa TT ventom ispod... bez njega ne bi ni radio... laptopov vent radi zuji vrti puse izbacuje nemam pojma sad imal sta izmedzu alu listica al kolko vidim lupom i svjetlom sve je ko novo i nije mi bas nesto sad toliko cevru vazduh koji on siba napolje (kakav bi trebao da bude na 80)... ma ovo ne moze ni pasta izvaditi... a kad ga ovako pipnem najvise mi je vruce ispod touchpada (bas vruce)... a kolko znam tu nema ni gpu ni cpu http://www.irisvista.com/tech/laptops/T ... ess-16.jpg
     
  3. Tyger

    Tyger Aktivista

    Da li ti procesor zakuca na 100% kada pokrenes neke flash aplikacije?

    To sto ti se grije na Touchpad je zbog toga sto mu je HDD ispod njega.
     
  4. Big Boy

    Big Boy Novi član

    Mozda je problem do senzora koji mjeri temperaturu procesora pa pogresno ocitava temperaturu. Jednom sam imao slican problem s racunarom... gasio se jer je pregrijavao iako se uopste nije fakat pregrijavao. Rjesenje... izvadio procesor, ispuhao prasinu... sve vratio nazad i komp profercerao iz prve...

    Probaj naci neki alternativni softver (recimo SpeedFan) da vidis ocitanja temperatura u laptopu.
     
  5. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    ma cpu usage je smjesan 2-10 %... ispod nije hdd... lijevo je gdje je hladno i hdd temp je finih 38 stepeni... a vidi ovo... sa speedfanom kaze ovo...
    hdd 38
    core 75
    i nakav temp1 90 !!!!!!!!

    cpu usage 2%

    sta je sad ovo
     
  6. Tyger

    Tyger Aktivista

    Core = Jezgra
    Temp1 = Povrsina Procesora

    Moguce je da hladnjak ne nalijeze na procesor i graficku dok je tolika temp., pokusaj i u SpeedFanu promjeniti nacin ocitavanja temp. u naprednim opcijama promjeni tip senzora pa javi. I kod mene je na maticnoj bio slican problem kada sam flashovao BIOS automatski se promjenuo tip senzora pa mi je za Chipset ocitavalo temp od 90C
     
  7. Big Boy

    Big Boy Novi član

    Ako ti je procesor DualCore (CoreDuo) onda je moguce da je to temperatura jedne i druge jezgre, ako imas samo jedan procesor onda ti je to najvjerovatnije temperatura GPU-a.
     
  8. Tyger

    Tyger Aktivista

    Jest dualcore procesor ali ne bi smjele biti tolike razlike izmedu jezgri, uredu je do nekih 3-5 stepeni ali 15 nije OK.
     
  9. Big Boy

    Big Boy Novi član

    Ako sve to nije vrelo na dodir... onda je zasigurno neki senzor prolupao. Ako nije vrelo slobodno podigni pragove za gasenje laptopa i time si rijesio problem.
     
  10. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    ovo kaze speedfan:
    Win9x:NO 64Bit:NO GiveIO:NO SpeedFan:YES
    I/O properly initialized
    Linked ISA BUS at $0290
    Linked ATI SBx00 SMBUS at $8410
    Scanning ISA BUS at $0290...
    Scanning AtiIgp SMBus at $8410...
    Found TOSHIBA fan driver
    Found TOSHIBA MK3252GSX on AdvSMART
    Found ACPI temperature (90,0C)
    End of detection

    nemam ja nista za podesavat pod configure osim da mu nastimam koja mi je temp previse pa da se on dere...nema u voltazama nista u fanovima nista u speed nista... ma drugovi meni touchpad gori a nemam pojma sto... desno je prazno i ledeno... lijevo je hdd i mlako (zanemarivo) al ba gori touchpad nista ne kontam... sad cu vidjeti gpu sa atitray tool
     
  11. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    ne mogu povecati toleranciju gasenja jer njega ne gasi program nego se brate sam ugasi bez igdje ikoga... program je nastiman na 95 da se gasi... i ovaj se javi na 95 i ja mu mogu reci ignorisi to... al nakon jos malo ovaj se ugasi bez obzira na bilo sta... mislim da je prag tolerancije 100 stepeni sto mi je i normala
     
  12. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    a vidi ovo zatvorim mu sve dovode zraka rukama nogama umotam ga haj reko da skoci u win temp na 100 i nek se ugasi... ne skoci temp ni za 2 stepena... ispade kao da je fakat nesto zacepljeno ili ne lezi kako treba... jer da lezi i da hladi ja bi ga ubio sa zacepljavanjem...
     
  13. GW

    GW Moderator

    Mislim da trebaš ponovo pročitati ovaj post.
     
  14. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    vjerovatno si upravu... al ne poznajes me licno... da me poznajes znao bi da je to opcija koja dolazi u obzir samo u slucaju da ga spalim ili prelomim ili devastiram... hvala na savjetu u svakom slucaju...
     
  15. Big Boy

    Big Boy Novi član

    Jesi gledao u BIOS za te pragove gasenja ? Koliko znam obicno ima neki hardware monitor koji se brine o tome.
     
  16. Tyger

    Tyger Aktivista

    Ove opcije sam ti govorio da podesis u SpeedFan-u
    [​IMG]

    Tu odaberes temperaturu pa dole ti se pokaze opcija gdje biras izmedu termistora i diode. Mozda ti je sa flashovanjem BIOS to poremeceno pa ti pogresni tip senzora odabralo.
     
  17. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    U biosu nema nista (ni prije ni poslje flesanja)... sto se tice speedFana probat cu da nadzem te opcije al koliko se sjecam meni je brate tu prazno kao da ne prepoznaje toshibine chipove termistore i diode al pogledam detaljno danas after posla... al nisam sigurno nista zajebao sa flesanjem biosa jer je problem bio prije flesanja... zbog tog problema sam i flesao... ma ovo me bas zbunjuje sto kad ga u kesu umotam on ne ide sa tempom iznad a to znaci da se on cijelo vrijeme osjeca ko u kesi... mislim da ja to moram rastaviti u najsitnije komadice...
     
  18. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    Rastavio sam ga uspjesno u komadice...rastavio sam i cooler i ocistio i ispuhao listice na cooleru... ma bolji nego sto je bio kad je izasao iz fabrike... kad sam podigao cooler sa CPU i GPU naso sam komade paste tamno smedze koja je u cvrstom stanju (isto silikon) koji sam u komadu skino sa procesora i Vrama...e sad to je bilo debljine par milimetara... ja sam navuko coolermasterovu pastu kako se i stavlja u tankom sloju je razmazao preko GPU, CPU i VRAMA (4 chipa) i vratio cooler... nisam dobio nista specijalno al mi se cini da bi morao staviti deblji sloj paste da cooler dodze do paste jer ovo sto sam ja stavio u odnosu kakvu sam debljinu paste skino je sega. I na kraju sam upregao EVEREST ultimate i on ima strasna ocitavanja i najprecizniji je... CPU sam dobio da se vrti oko 60 sto je ok... kako je bilo, al GPU je u winu 88 a u bezze reflexive igrici oma na uvodnoj animaciji ode na 115... sto je suludo... fakat je odozdo vruc al kao da cooler ne preuzima tu toplotu jer vamo ispuhuje mlako... jos cu jednom rastaviti pa cu narokat paste... ako ne uspije onda je cooler defektan... nemam druge ideje...
     
  19. Looney

    Looney Komšija

    Što više paste staviš veće ćeš sra** napraviti.
    Pasta na VRAM chipove = greška. Tu je trebala ostati postojeća termalna traka.
     
  20. ZiZi the strasni

    ZiZi the strasni Novi član

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018