Trilema oko napajanja

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Stormbringer, Feb 2, 2012.

  1. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Doslo vrijeme za kupovinu napajanja i naravno odmah problem kad si donekle ogranicen budzetom i nekim drugim prioritetima....Dakle, treba mi savjet sta izabrati, odnosno, koje napajanje od odabranih dobije najvise glasova planiram uzeti, jer svaka preporuka od ljudi sa ovog foruma bila je veoma kvalitetna i produktivna :)
    U igri su 3 firme, Fortron, Chieftec i Seasonic i slijedeci modeli u tom nekom pribliznom cjenovnom rangu:

    Fortron
    HEXA 500W
    SAGAII 500W

    Chieftec
    CFT 600 14 CS 600W
    APS 550 C 550W
    APS 550 S 550W

    Seasonic
    SS 500 ET 500W
    SS 520 GB 520W

    Sva nabrojana napajanja su certificirani 80+, a pogonila bi Deneb x4, 4 GB DDR3(plan je dodati jos 8 tako da ce biti 12 GB), 2 HDD SATA (u planu je jos jedan SSD od 120 GB), DVD RW, 3 venta, HD 4670 (moguc je upgrade na neku gtx kartu), zvucna Audigy 2......konfiguracija obavlja video i audio editing, napredniju obradu i montazu fotografija, rijetko gaming, znaci Premiere, Audition, Photoshop, Lightroom, Avid, a mozda probam podici i hackintosh ako mi se bude dalo ;)
    Razum i recenzije vuku na Seasonic, ali je on ujedno najskuplji ;) nadam se da cete mi pomoci da odlucim....
    Unaprijed hvala! :mrgreen:
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hexa 500W ce biti dovoljno za tu konfiguraciju, koliki ti je budzet?
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Taj Chieftec CFT 600 14 CS 600W nije losa napojna..

    OEM je Channel Well i solidan je build..

    Ova napojna ima 4 x 12V+ raila sa OCP-om postavljenim na 18A za svaki pojedinacno,ukupna snaga na 12V+ je 576W (48A)

    Ima pristojnu regulaciju voltaze i efikasnost iznad 80% kao sto je i obecano..

    Modularno je i ima dva PCIE konektora za graficke karte..

    Sto se tice kvaliteta najbolja je Seasonic 520W (SS-520GB), ima odlicnu regulaciju napona,dva 12V+ raila sa OCP-om na 20A za svaki pojedinacno,ukupna snaga na 12V+ je 480W (40A),2x PCIE konektora za grafiku itd..

    Jedina mana je sto nije modularna i sto nije bas jeftina..


    Kako god bilo koja napojna od nabrojanih bi gurala tu konfu,ali eto ja sam izdvojio ove dvije..
     
  4. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    @Reventon

    Budzet je oko 120 KM (plus,minus 10%), otprilike se nabrojani modeli i krecu do i oko te cijene, s tim sto su ovaj Chief od 600W i Seasonic 520W oko 140 KM ali ne u BIH, dok Fortron ima u ingelu.....naravno, cilje je dati sto manje a proci sto bolje :smt003

    @King

    Hvala na dodatnom pojasnjenju! ;)

    Jos neko?
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Onda ganjaj neki fortron taman ti je budzet.

    Sent from my GT-S5570
     
  6. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Ikakvo iskustvo sa fortronom?
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pola foruma ima ili je imalo fortron. Sve naj što se tiče tih napojnih. Ja sam imao 400pnf, jedno vrijeme gurala phenom 820 x4 i 4870 bez problema, kasnije i phenom 965 i 6850, promijenio bar 3 konfe na njoj i hrpu grafičkih i radila ko sat, na kraju je prodam sada mi žao :cry:
    Ne znam za te konkretne modele, mislim da Tale ima neki fortron 500W pa nek se javi.
     
  8. X-Factor

    X-Factor Komšija

    I ja ti mogu preporuciti FSP na osnovu licnog iskustva i iskustva 2 moja prijatelja koji vec 2 godine imaju FSP u masinama i radi sve ko sat.
    Seasonic je najbolji izbor ako se uklapa u budjet. I jedno pitanje s moje strane, gdje kod nas kupiti Seasonic napajanja? :)
     
  9. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    @forzamilan

    Saga ili Hexa? :)

    @x-factor

    to je ona varijanta sto sam ti spominjao za memoriju preko pm, ako se sjecas, znaci van BIH.....iako sam vidio da ima i u Plusu par modela Seasonic, ali su skuplji u odnosu na moju varijantu..... ;)
    zao mi sto nisam uzeo od tebe onog OCZ-a i memu zajedno :(
     
  10. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Steta, OCZ 650W ZS otisao za 120 KM, taman bi ti se uklopio u budjet.
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Mislim da je kod Taleta saga al nisam baš ziher siguran. Ako je razlika u 20KM to je onda no brainer, ganjaj 520W seasonic za 140KM, super deal.
     
  12. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    jbg, stvarno steta....

    jeste razlika je 20 KM......Seasonic je onda favorit i to 520W.....idemo dalje....otvoren sam za jos neke prijedloge ako imate u ovom rangu
     
  13. AdinSA

    AdinSA Novi član

  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Solidna je to napojna ali za 80KM mozes i kod nas kupiti finu 400W napojnu.

    Moja preporuka ja Fortron Hexa 400W koji kosta oko 80KM u PLus.ba i Imtec.ba.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    M12II-650B ili G-550? Oba Seasonic naravno, a razlika je samo u 2€.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    M12 II 650B, uzmi to jer je jace i ima 4x 6+2 PCIE konektore za graficke kartice.

    Licno imam G550 , odlicno napajanje i za dlaku kvalitetnije jer je Gold serija, ali ja bih uzeo to 650W napajanje ako je cijena tako blizu, i to je veoma kvalitetno napajanje.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Hvala na odgovoru. Iako ce gurati samo jednu graficku, bitno mi je da ne radi na gornjoj granici, najvise zbog tisine.
    Razmatrao sam i XFX jer im je OEM takodjer Seasonic (a i u prosjeku dobijes 100W vise za manje para), ali napravili su zbrku sa rebrandiranjem i oznakama, a mnoge online radnje uopste ne navode koja je revizija u pitanju.
     
  18. Trozic

    Trozic Novi član

    Imam godinu i po SS520 GB kupio ga u Kimtec-u,napajanje vrijedi svake marke,još nisam čuo vent da radi,
    baš je tiho a ima dosta snage.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Koji je sufiks tog napajanja?
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    To je SeaSonic S12 II 520W BRONZE, nemodularno sa 480W na 12V+ railu (modularna ima oznaku SS-520GM) .