Tut: SSD optimizacija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by thes1nt, May 14, 2016.

  1. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    Prije svega, pozdrav svim aktivnim članovima foruma - pošto sam novi član hardwarebase-a, želio bi ovaj post dati
    kao svoj mali doprinos više i manje naprednim članovima foruma.

    Ovo je optimizacija prvenstveno za nas koji koristimo windows na ssdu kao boot disku.



    1. Prije svega, napravite backup image ili windows restore point. Napominjem da za ovaj tutorijal je potrebno minimalno
    prethodno iskustvo u sličnim radnjama poput ove.

    2. Potrebno je izvršiti TRIM verifikaciju, idemo redom: start/run/cmd gdje kucate fsutil.exe behavior query DisableDeleteNotify.
    Cmd bi vam trebao odgovoriti DisableDeleteNotify=0 ako je trim funkcija "spremna" ,
    u suprotnom kucajte fsutil.exe behavior set DisableDeleteNotify 0, što će podesiti windows 7 da koristi TRIM kada disk i driveri su u mogućnosti.

    3. Moramo biti sigurni da je ATA/ATAPI AHCI kontroler podešen da koristi TRIM.
    Noviji intelovi čipseti podržavaju TRIM, ali koristite ove mjesto MS AHCI drivera.
    https://downloadcenter.intel.com/download/15251

    p.s.
    -Ali ipak ako vaš kontroler čipseta ne podržava TRIM, korisite MS AHCI driver i dalje.
    -Da bi sve to provjerili, upitite se na device manager i selektujte IDE ATA/ATAPI controllers,
    ako isti "tvrdi" sljedeće: "Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller" možemo nastaviti dalje,
    ako ne onda dupli klik na isti i selektujte driver tab, onda update driver, selektujte browse i onda
    selektuje Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller.

    4. Restartujte sistem.

    5. OPET provjerite dali je TRIM omogućen

    6. Isključite defrag na SSD: Admin tools/Services podesite Disk Defragmenter na disabled.

    7. Page File: Puno diskusije oko ove teme širom interneta. Prvo, priča "da page file je nepotreban" je
    previše prisutna, ja sam lično pokušao I SA I BEZ , Page fajl također je učitavan tokom boota sistema
    nebi li ubrzao isti, stoga ga držite ongdje gdje mu je mjesto (ako je to vaša preferenca)

    8. Superfetch/prefetch/bootfetch: Windows ga ne disable-a kada bi uvijek trebalo, ugl. svrha ovog jeste
    da se pre-loadaju programni sa sporog HDDa na brzu keš memoriju u slučaju da ih odlučite pokrenuti.
    Sa SSDom zaista nema potrebe za istim, stoga ćemo ih "pogasiti" nebi li se oslobodili nepotrebnih procesa i write-ova na SSD.

    Da disable-ate superfetch idite ovako: Admin tools/Services. Selektujte superfetch i podesite ga na disabled

    Pokrenite regedit i promjenite sljedeće vrijednosti u registryu:
    HKLM/System/CurrentControlset/Control/Session Manager/Memory Management/Prefetch Parameters i promjenite vrijednosti Enableboottrace,
    enableprefetcher, enablesuperfetch na 0 i izađite iz regedita.
    Ovo će disableati superfetch/prefetch zajebancije, (ili barem većinu njih koliko me služi moje znanje).

    ___________

    I rješenje za ogroman event log:

    @echo off
    FOR /F "tokens=1,2*" %%V IN ('bcdedit') DO SET adminTest=%%V
    IF (%adminTest%)==(Access) goto noAdmin
    for /F "tokens=*" %%G in ('wevtutil.exe el') DO (call :do_clear "%%G")
    echo.
    echo Event Logs have been cleared! ^
    goto theEnd
    :do_clear
    echo clearing %1
    wevtutil.exe cl %1
    goto :eof
    :noAdmin
    echo You must run this script as an Administrator!
    echo ^
    :theEnd
    pause>NUL

    sačuvati kao BAT fajl i pokrenuti. (Sačuvajte kao Clear_All_Logs.bat)
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Dobro dosao na forum i ne sumnjam da ce ovaj tutorijal nekome posluziti u buducnosti. ;)
     
  3. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Iskreno, na kraju sam ocekivao da ce biti neka reklama za neku stranicu za vise tutorijala :D

    Btw dobar tut, sve lijepo objasnjeno
    Ne bi bilo lose staviti je pod sticky

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    I ja isto, odmah sam scrollao na dno da vidim link na neku stranicu :D


    Dobrodošao na forum i hvala na korisnom postu.
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Odlican TUT, i koliko se sjecam Optimizaicja SSD-a je trebala na Samsung 830, ali na vecim i novijim verzijama su rekli da ne treba raditi nikakve optimizacije :)

    Imal tu istine ? :)

    Dobrodosao !
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    I ja Vedo ali ne uradi taj program bas sve. Npr meni je defragmentaciju ostavio, zatim indexing fajlova sam rucno ukinuo itd.
     
  8. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja koliko znam ne treba raditi defrag ssd-a:

    So back to the question of defragmenting. When you defrag a hard drive, especially a SSD, it will end up causing tons of small write accesses, which will reduce the lifespan of the hard drive. And since data is not being read sequentially, it doesn’t matter if the file is stored in a hundred different places, the performance will remain the same.

    So, no, you should not defrag an SSD. And performing one will actually reduce the life of your drive. All of the SSD manufacturer’s know of this problem and they have come up with an optimization technique with the use of the TRIM command.
     
  9. joyjoy

    joyjoy Aktivista


    Kod mene je taj SSD i koristim Samsung Magician software , jedan kilk i optimizujem po volji (performance,max space itd itd) ali ipak sam isključio defrag opciju u win 10!
     
  10. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    Hvala svima na dobrodošlici. Da odmah pređem na stvar - ovo je manuelni i uvjeravam vas najbolji način da se OS otpimizira za korištenje SSD diska a ne samog diska, utility programi na gotovo će vam donijeti više problema nego koristi. Ukoliko neko ima problem sa ovim tutorijalom neka se javi u poruke rado ću pomoći i teamviewerom ako budem imao vremena. Očekujte blagovremeno još sličnih stvari od mene.
     
  11. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    hvala puno, prvenstveno ovdje radimo softversku optimizaciju bez obzira na sam modela diska - skraćujemo čitanja i pisanja samog sistema tako što manuelno unosimo i podešavamo vrijednosti registry-a i sistema. Vrijedi probati, kod nekoga će raditi bolje, kod nekoga slabije. Ali ono što definitivno znam da najviše osjete prednosti oni koji su na raid0 konfiguracijama. Makar i 1% ubrzanja je opet ubrzanje.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    zaboravio si dodati kreiranje virtuelnog RAM diska na koji treba smjestiti temp fajlove, bilo sistemske bilo one od internet browsera.
     
  13. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    ram disk i alociranje ram memorije kao ssd cache zaslužuju potpuno novi thread prvenstveno jer ima milion stvari koje se sa tim mogu raditi. Ali hvala, eto odličnog prijedloga.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kakve veze, vrlo korisna stvar za svaki SSD jer uveliko smanjuje zapisivanje na SSD. Edituj prvi post i dodaj tacku RAMdisk.