[TUTORIJAL] Hoću više od svoje ASUS matične ploče!

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Spacemaster, Aug 14, 2010.

  1. Spacemaster

    Spacemaster Aktivista

    Ovako drugari, znam da je dosta priče bilo oko toga kako otključati dodatna jezgra, kako overklokovati, kako podesiti sistem da radi brže nego što sam radi, a da za to nema potrebe da se mučite, tj. da proučavate silna uputstva itd, da gubite dragoceno vreme na učenje, proveru i na kraju razoračarenje koje je u većini slučajeva posledica kupovine loše matične ploče.

    ASUS dosta ulaže u nove tehnologije i u ovom trenutku je gledano na svetske rezultate prodaje svakako bez premca, te samim tim ja sam napravio nekoliko veoma interesantnih video materijala, koji će nadam se da pomoći pre svega onima koji koji žele "više" a ne znaju kako. :)

    Kako otključati dodatna dva jezgra kod Phenom II 555 procesora i dobiti dva puta brži sistem?

    1. Dovoljno je samo pomeriti prekidač bilo koje ASUS Xtreme Design 87, 88, 89 čipset bazirane matične ploče, ponoviću samo jedan mali prekidač na ploči.
    2. Nema ulaska u BIOS samo klik i to je to, može li biti jednostavnije? :)

    Evo video snimka...

    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jOKeVr6gsLM&feature=player_embedded[/youtube]

    Kasnije ću u istom postu okačiti dve možda i zanimljivije tehnologije, i sve se svodi opet na klik :) dok ploča sve sama odradi :)

    Idemo dalje - Turbo Unlocker tehnologija

    Kada ste otključali dodatna dva jezgra sledi dodatan overklok istih, kako?
    1. Opet samo jedan klik drugog prekidača (Turbo Unlocker) koji se nalazi odmah pored Core Unlockera i svoj procesor sa 4 jezgra dodatno ste overklokovali :)
    Ponoviću samo jedan klik prekidača. :)

    Video snimak:

    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Fi6om-LWXqo&feature=player_embedded[/youtube]

    I za kraj TurboV - Automatski overklok u realnom vremenu

    1. Za ovaj vdeo koristio sam Intel CPU. Instalirate TurboV softwer koji je došao uz CD matične ploče, zatim kliknete na AUTO TUNING opciju i to je sve. Sistem će naći najbolju stabilnu vrednost za vaš procesor i eto rešenja.

    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gKQvfhV7t3g&feature=player_embedded[/youtube]

    Rezime:
    Za kraj i sami možete da skontate poentu, tri zazličite opcije i svaka funkcioniše na samo "jedan potez" jednostavnije ne može biti.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sve je ok samo sto dumby useri uglavnom ne kupuju ploce iz ovog cjenovnog ranga pa je taj prekidac njima namjenjen mozda i suvisan,onda dalje,taj OC na prekidac ti malo digne proc a usere ti memoriju al sve u svemu opet nije lose.Jednio sto ako imas malo deblje prste postoji sansa da otkines prekidac... :D
     
  3. Spacemaster

    Spacemaster Aktivista

    Pazi pročitaj sve što je napisano, ima ploča ispod 80eura sa 870 čiopsetom i imaju sve ovo ;)
    Memorija i klok memorije kod AMD procesora je zanemarljiv pojam gledano na relane aplikacije, plus :) ko kaže da će usrati memroiju :)

    Takođe pogledaj poslednji video, on važi i za AMD stoga imaš i SW koji ocuje automatski, tj. može da posluži i kod onih sa debelim prstima :)
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sto se tice konkretno mog procesora,memorije i moje ploce Core unlocker mi uredno otkljuca 6mb L3 memorije na athlonu i to je OK s tim da mi vise ne cita temp jezgri al to je valjda kod svih tako.A OC prekidac mi digne FSB na 230 ili 240 ne sjecam se tacno a memoriju sa 667 odnosno 1333 CL9 spusti na cini mi se 480/460 odnosno 960/920 al CL6 pa tu ko fol namiri malo sto je oborio frekvenciju uglavnom u sintetici su rezultati slabiji.


    A sto se tice video klipa nisam u stanju da ga pogledam jer je u ovoj drzavi gdje sam trenutno youtube je strongly forbiden. A vjerovatno se radi o TURBO V aplikaciji koju sam probao i stvarno je zmaj,cak mozes OCat i intgrisanu grafiku i podizat napon na GPU i na memoriji. Strasno dobar komad softwarea.
     
  5. Spacemaster

    Spacemaster Aktivista

    Sad vidim koju ploču imaš u potpisu, da radi se o TurboV SW-u :)
     
  6. Spacemaster

    Spacemaster Aktivista

    Sad i neki drugi modeli pored 8XX serije podržavaju CORE UNLOCK.
    Spisak se nalazi ispod.

    M4A89GTD PRO(/USB3)
    Crosshair IV Formula
    M4A89TD PRO/USB3
    M4A88TD-V EVO(/USB3)
    M4A88TD-M EVO/USB3
    M4A88TD-M(/USB3)
    M4A88T-V EVO(/USB3)
    M4A88T-M(/USB3)
    M4A87TD EVO
    M4A87TD(/USB3)
    Crosshair III Formula
    M4A79T Deluxe(/U3S6)
    M4A79 Deluxe
    M4A79XTD EVO(/USB3)
    M4A78T-E
    M4A78-E

    M4A785T-M
    M4A785-M
    M4A785TD-V EVO(/U3S6)
    M4A785TD-M EVO
    M4A785D-M PRO
    M4A78-AM
    M4A78-EM/1394
    M4A77TD PRO(/U3S6)
    M4A77TD
    M4A77T(/USB3)
    M4A77D
    M4A77
    M4A78L-M LE
    M4A78L-M
    M4A78LT-M
    M4A78LT-M LE
    M4A78LT-M PLUS

    M4N98TD EVO
    M4N82 Deluxe
    M4N75TD
    M4N72-E
    M4N78 PRO
    M4N68T PRO
    M4N68T V2
    M4N68T LE V2
    M4N68T-M V2
    M4N68T-M LE V2
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    i šta za core unlocker samo pritisnem taj prekidač, restartujem komp i to je to? ništa više?

    mora li komp raditi ili se može to udraditi i sa ugašenim kompom?
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Obicno to uradis sa ugasenim kompom i onda ga samo upalis.
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    zvuči prejednostavno :). i fakat to je to? ništa u biosu ne treba dirati?
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vrati se na pocetak topica i pogledaj video i sve ce ti biti jasno.
     
  11. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    da ne otvaram novu temu...

    zanima me da li integrisama VGA na ovoj mojoj asus m4a88t-m koristi sistemsku memoriju i kad mi je pci-e VGA u ploči? u biosu nisam nigdje našao stavku vezanu za to. a čuo sam da ove novije ploče same "ugase" integrisanu VGA kada se ubaci pci-e VGA.

    zna li neko?
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Bilo kako bilo otidji u bios i ugasi integru,mada ploce inace to same rade al sto je sigurno sigurno je.
     
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    fazon je što ne znam gdje da nađem stavku za gašenje integre. znao sam kod one moje intel matične, ali kod ove ne znam, ima toliko opcija. gledao sam ali nisam skontao gdje i šta.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    AI pa se spustis skroz na dno i tu ima da nastimas dal da GPU koristi svoju memoriju,ili sistemsku ili obje po malo i disable i ti stavi na disable i to je to.
     
  15. efo

    efo Komšija

  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Znamo mi za te cake,samo i tome je moguce uci u trag i stvarno nemam namjeru izgubiti posao radi gledanja klipova.
     
  17. extibo

    extibo Komšija

    Ko nam je to proxy-e otkrio? :lol:
     
  18. efo

    efo Komšija

    svakim se danom otkrije nesto novo ;)
     
  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    šta je AI? nema kod mene to.

    našao sam nešto pod "chipset", pa ispod ima integrated graphics i opcija "UMA" i "disable". jel to to? šta je UMA?

    evo šta mi stoji kad izaberem "disable" u toj opciji:

    [​IMG]

    buni me ovo što sam zaokružio.
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    AI tweaker

    Kako nema to kod tebe,u svake asusove ploca ima i iz tog djela biosa se radi klokanje i ostala podesavanja.Pa onda nadjes na dnu internal grafic i tu ima to sto spominjes UMA al eto nasao si vec nekako.