[TUTORIJAL] Hoću više od svoje ASUS matične ploče!

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Spacemaster, Aug 14, 2010.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ali zašto mi i dalje stoji ono što sam zaokružio gore na slici? ne želim da integrisana koristi sistemsku memoriju, hoću da je RAM potpuno slobodan.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo opusteno druze,integra nista ne koristi,to je kako vidis nvidia a ne integra i win7 inace daje grafama sistemsku memoriju na raspolaganje ako je zatreba da je koristi.A posto je nece zatrebat nece je ni koristiti :wink:
     
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    znači isključio sam korištenje RAM memorije od strane integre. e pa ne znam šta mi onda uzima u prosjeku 22% rama. any ideas?

    btw, šta je ono UMA?
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    UMA je sistemska memorija,a sta mislis ti na cemu radi windows,nije windows jedrilica pa da ide na vjetar,sta bi ja sad trebao da kontam evo kod mene 37%

    [​IMG]
     
  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    hvala na informacijama.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    pitanje jedno vezano za OC na Asus P5Q:
    zbog cega se 'mora' izgasiti C1E i Intel SpeedStep Technology u BIOSu? Oni valjda spustaju brzinu CPUa dok je u idleu, kad su ugaseni onda je konstantno na OC'anoj frekvenciji. Jel ima razlog zbog cega ove 2 opcije treba disable-ati kad se clocka?
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    CEsto puta te opcije dovode do nestabilnosti za vrijeme klokanja,ali kad naklokas i ustabilis proc 100% onda mozes upaliti te opcije i ako je stabilan i dalje ostavis ih a ako nije opet ugasis i cao.Kod mene je recimo to upaljeno i sve radi kao sat osim Crysis Warheda koji nece da digne procesor na full frekvenciju pa igra steka,onda u power opcijama upalim max perrormance i sam digne na full.
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Thx za pojasnjenje!
     
  9. extibo

    extibo Komšija

    Ako trazis max OC na procesoru, iskljuci te opcije. Kada ti je OC stabilan, ponovo ih mozes ukljuciti.
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    evo da i ja još nešto priupitam. na cd-u od matične sam dobio neke programe (između ostalog za OC, bios updater, aktiviranje one click turbo performanse i jedan koji kao podešava način rada u smislu high performanse, power saving itd).

    eh sad pošto se neću baviti OC, zanima me ima li ikakve ikakve fajde da instaliram ove dvije aplikacije vezane za performanse? već sam u control panelu od win7 izabrao high performanse, pa sad ne znam hoće li šta dodatno koristiti ako instaliram i ovo što asus nudi?
     
  11. Don Kihoty

    Don Kihoty Guest

    Što se tiče Core Unlockera,
    taj feature malo kasni, jer je ASRock prvi imao UCC -> Unlock CPU Core čip.

    Turbo UCC je također izašao prije Turbo unlockera...

    TurboV feature mu je Turbo30 i Turbo50 (OC 30% i 50%), no on je zakasnio naspram Asus soluciji za OC.
     
  12. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    dobro, ali moje pitanje je bilo da li da instaliram te aplikacije i uključim ih?
     
  13. extibo

    extibo Komšija

    Nope.
     
  14. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    jeli zaista neophodno svaki mjesec apdejtovati chipset (southbridge) drajver?
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    A cuj ja koristi originalne drivere od prije 3-4 godine :D
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    To razlikuje "fejzbukovce" i entuzijaste. :mrgreen:
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kako ne mozes da shvatis da je to svakomjesecno obnavljanje drivera ustvari nadopuna za integrisanu grafu koju ti ne koristis!
     
  18. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    @Spacemaster, nisam uspio sa ovim svojim procesorom i pločom iz potpisa. Jednostavno me nije zapao proc sa zaključanim zdravim jezgrama.

    Ali mi se sviđa ovako kako je za sada. Integrisana je grafa mogu igrati samo jednu igru na svijetu (LoL) a od ostalih igara apstiniram do daljnjeg :D
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Bitno je kolega da si ti nabacio plocu kako treba,a u buducem vremenu ces uloviti neki x4 955/965 za male pare ili neki buldozer a i neka grafa ce uletiti pa ces se naigrat kako treba. wink:
     
  20. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Išlo je to postepeno, to je nešto što mi se i svidjelo kod AMD platforme. Jaaako dugo sam imao ABIT AX78 matičnu ploču. Pa sam uzeo ovaj procesor na tu ploču, a pošto "abit voli zabit" i trajno ga za... svojim odanim kupcima... eh nekakav beta bios sam zbavio da bi taj procesor radio :D. I kad sam zbavio para uzmem ovu ploču i DDR3 memoriju i 22" Full HD monitor (Morao prodati ATI HD 4850 1GB) da to sve zbavim. Pa sada polako... ne žuri mi se, najvjerovatnije ću procesor mijenjati, ali čekam da vidim šta će Muji ispod čekića iz Drezdena izači :D.